Kadir Topbaş'a 3 yıl hapis isteniyor

Kadir Topbaş'a 3 yıl hapis isteniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu 14 tutuksuz sanığın, 500 otobüs alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla açılan davanın 3. duruşması görüldü.

Kadir Topbaş duruşmaya iş yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmadı.

 

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer 13 tutuksuz sanık katılmadı. Kadir Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer ile diğer sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı hazır bulunduğu duruşmaya CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam müşteki sıfatıyla katıldı.

"ŞİKAYETÇİYİM"

Mahkeme Hakimi Ahmet Torun, Kadir Topbaş adına çıkarılan davetiyenin tebliğ edildiğini açıkladı. Müşteki Hakkı Sağlam'ın kimlik tespitinin ardından ifadesi alındı. Sağlam, "Bu davadan yeni haberim oldu. Atılı suç ile ilgili soruşturma aşamasında dilekçe sunmuştum. Dilekçe içeriğini tekrar ederim.Yazılı beyanda bulunmak için süre isterim. Şikayetçiyim" dedi.

"MÜVEKKİLİM TOPBAŞ, İŞ YOĞUNLUĞU NEDENİYLE DURUŞMAYA GELEMEMİŞTİR"

Kadir Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer, "Müşteki Hakkı Sağlam suçtan doğrudan zarar görmediğinden davaya katılma talebinin reddi talep ederim. Ayrıca müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Müvekkilim Topbaş, iş yoğunluğu nedeniyle duruşmaya gelememiştir. Nisan ayı ya da sonraki bir ayda duruşma tarihinin verilmesi halinde müvekkilimi hazır edeceğim. Müvekkilimin mazeretli sayılmasını talep ederim" dedi. Diğer bazı tutuksuz sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı da, Hakkı Sağlam'ın suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek davaya katılma talebinin reddini istedi.

KADİR TOPBAŞ'IN MAZERETİ KABUL EDİLDİ

Kadir Topbaş'ın mazeretinin kabulu ile duruşma gününün bildirilmesine karar veren Hakim Ahmet Torun, dava dosyasının bilirkişi heyetine tevdi edilerek atılı suçun niteliği ve toplanan delillere göre kişilerin ve kamunun uğradığı bir zarar olup olmadığı konusunda rapor düzenlenmesinin istenmesine hükmetti. Hakkı Sağlam'ın davaya katılma talebini yazılı beyanlarını verdikten sonra değerlendirilmesine kararlaştıran hakim duruşmayı 27 Mayıs'a erteledi.

SANIKLARIN 3 YILA KADİR HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da bulunduğu 14 sanık yer alırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte 4 kişi de müşteki sıfatıyla bulunuyor. İETT Genel Müdürlüğü'nün 2005 yılında açmış olduğu 500 otobüs alım ihalesinin usulsuz ve kanuna aykırı olarak yapıldığı iddia edilen iddianamede,tüm sanıklar hakkında ayrı ayrı "Görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

SADECE KADİR TOPBAŞ'IN İFADESİ ALINAMADI

Davada yargılanan 13 sanığın dava kapsamında ifadesi alınırken, Kadir Topbaş'ın ifadesi duruşmaya katılmadığı için alınamadı. Topbaş'ın soruşturma aşamasında savcıya ifade verdiği öğrenildi.

TOPBAŞ 4 ŞUBAT'TAKİ DURUŞMAYA DA KATILMAMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanığın, metrobüs alımlarında 'görevi kötüye kullandıkları' iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması 4 Şubat'ta görülmüş. Topbaş yine iş yoğunluğu gerekçe göstererek duruşmaya katılmamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.