1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kaftancıoğlu'nun seçimlere müdahale operasyonu ortaya çıktı! Şok görüntüler
Kaftancıoğlu'nun seçimlere müdahale operasyonu ortaya çıktı! Şok görüntüler

Kaftancıoğlu'nun seçimlere müdahale operasyonu ortaya çıktı! Şok görüntüler

Sonu iptal ve yenileme kararı ile sonuçlanan İstanbul seçimlerinde oyların sayılmasının durdurulması skandalının görüntüleri ortaya çıktı. Buna göre CHP heyeti mesai dışı Seçim Kurulu Başkan ve üyelerle buluşup karar aldırdı.

A+A-

31 Mart seçimlerinin ardından 2 Nisan’da İl Seçim Kurulu Başkanı Müberra Gürdal ve iki hâkim mesai saati sonrası adliyeye geldi. Bundan 5 dakika sonra ise CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun da olduğu heyet hâkimlerin yanına geldi. Ve oyların sayımı durduruldu.

YSK'nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararından 3 gün sonra emekliliğini isteyen İstanbul İl Seçim Kurulu Eski Başkanı hakim Müberra Gürdal ve iki üye hâkimin 31 Mart İstanbul seçiminde oyların yeniden sayımını engellemek için CHP'lilerle işbirliği yaptığını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Gürdal ve iki hakimin mesaileri bitmelerine rağmen 2 Nisan akşamı adliyeye geldikleri, 5 dakika sonra ise CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve heyetine binaya giriş yaparak görüşme yaptıkları kameralara yansıdı.

İl Seçim Kurulu Başkanı Müberra Gürdal ve iki üye hakim Fatma Nigar Uçar ile Nihal Koç, 2 Nisan'da mesai bitimi sonrası evlerine gittikleri, saat 20.10'da Çağlayan Adliyesi'ne yeniden giriş yaptıkları kamera görüntüleriyle ortaya konuldu. Seçim kurulundan 3 isim, saat 20.15'te de İstanbul İl Seçim Bürosu'na giriş yaptı. Kurul üyelerinin gelişinden sadece 5 dakika sonra aralarında CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da bulunduğu CHP heyeti 5 araçla adliyenin nizamiye kapısından giriş yaptı.

OY SAYIMINA GECE OPERASYONU

Görüntülerde; CHP'li heyetin saat 20.17'de İstanbul İl Seçim Bürosu'na yöneldikleri görülüyor. Görüntülerde ayrıca CHP'li heyetin Müberra Gürdal ve üye hakimlere oyların yeniden sayımının durdurulmasına yönelik itiraz dilekçeleri verdikleri, saat 20.45'te ise adliyeden çıkış yaptıkları açıkça göze çarpıyor. Seçim Kurulu Başkanı Gürdal ve iki üye hâkim, CHP'nin başvurusunu işleme aldı ve aynı gece yarısı yasalara aykırı olarak 7 ilçede sayımı durdurdu.

İL SEÇİM KURULU BAŞKANI KANUNU İHLAL ETTİ 

Sabah’ın haberine göre; Böylece hakimler, 298 Sayılı Seçim Kanunu'nun 100. maddesinde yer alan, "Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır. Yapılacak şikayet ve itirazlar işi durdurmaz" hükmünü açıkça ihlal etti. Gürdal ve iki hâkimin oy sayımını durdurabilmek için akşam vakti adliyeye gelmesi, Türkiye Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan oy sayımını durdurmaları, CHP-İstanbul İl Seçim Kurulu'nun işbirliğini açıkça gözler önüne serdi.

YÜZDE 90'I SAYILSAYDI SEÇİM TEKRARLANMAZDI

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun, oy hırsızlığının ortaya çıkmasını engellemek için İBB Başkanlığı oylarının yüzde 90'ının sayımına izin vermedi. Oyların sadece yüzde 10'u tekrar sayıldı ve AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun arasındaki fark 29 bin 408'den 13 bin 729'a indi. Yıldırım'ın 15 bin 679 oyunun çalındığı belgelendi. Geriye kalan sandıkların yüzde 90 oyun sayıldığı takdirde hırsızlığının tüm boyutlarıyla ortaya çıkacağı ifade ediliyor. Yüzde 90 oy yeniden sayılsaydı, seçim tekrarlanmayacaktı.

İşte CHP heyeti ile İstanbul İl Seçim Kurulu Başkan ve üyelerinin 2 Nisan oyların durdurma operasyonu buluşması:

CHP VE İL SEÇİM KURULU BAKAN VE ÜYELERİNİN BULUŞMASI

2 NİSAN SAAT 20.10: Hakim Müberra Gürdal, hâkimler Fatma Nigar Uçar ve Nihal Koç, Çağlayan Adliyesi'ne giriş yaptı.

2 NİSAN SAAT 20.15: Mübarra Gürdal ve iki üye hakim, adliyede İstanbul İl Seçim Bürosu'nun kapısından giriş yaptı.

2 NİSAN SAAT 20.15: CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ın da bulunduğu CHP heyeti, 5 araçla adliyeye geldi.

2 NİSAN SAAT 20.17: CHP heyeti, adliyenin X-Ray cihazından geçiş yaptı.

2 NİSAN SAAT 20.18: CHP heyeti İstanbul İl Seçim Bürosu'na gitti. Heyet, 7 ilçede süren oy sayımının durdurulması için dilekçeler verdi.

2 NİSAN SAAT 20.45: Heyet, adliyeden çıkış yaptı. Bu sırada çekim yapmak için yaklaşan bir kişi engelleniyor.

2 NİSAN 22.10: Müberra Gürdal ve üye hakimler CHP'nin 7 ilçede "yeniden oy sayımının tedbiren durdurulmasına" ilişkin talebini kabul ederek, söz konusu bölgelerde sayıma başlanmış ise sayımın tedbiren durdurulmasına hükmetti.

YSK SEÇİMİ İPTAL EDİNCE EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ

CHP'nin İstanbul seçimlerinde ki hilenin açığa çıkması için yapılan oy sayımının durdurulmasına imza atarak skandal kararın sahibi Müberra Gürdal emeklilik dilekçesini verdi

6 MAYIS: YSK, İBB Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul etti. İBB Başkanlığı seçimi 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılacak.

9 MAYIS: 31 Mart'ta oy usulsüzlüğünün ortaya çıkmasını engellemeye çalışan Hakim Müberra Gürdal, emekliye ayrılma talepli dilekçesini İstanbul Adli Yargı Komisyon Başkanlığı'na verdi. Emekliliğini isteyen Müberra Gürdal, usulsüzlüğün ortaya çıkmasını engellemeye çalışmış

12 MAYIS: İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı ve İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Gürdal'ın bu talebinin ardından, yerine İstanbul 16. Aile Mahkemesi Hakimi Ziya Bülent Öner getirildi.

Siyasetcafe.com 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler