1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kanser aşısında büyük vurgun! 1 dolarlık aşı nasıl 2800 dolar olur?
Kanser aşısında büyük vurgun! 1 dolarlık aşı nasıl 2800 dolar olur?

Kanser aşısında büyük vurgun! 1 dolarlık aşı nasıl 2800 dolar olur?

Küba'da 1 dolar olan kanser aşısının Türkiye'de 2800 dolar olmasını meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 'Asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde bu fahiş fiyatları karşılayamayan kanser hastaları mağdur edilmiştir' dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Küba’da fiyatı 1 dolar olan kanser aşısının Türkiye’de yüksek fiyata satılmasını TBMM gündemine taşıdı.

Kerestecioğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “2012 yılında Küba Moleküler İmmunoloji merkezinde geliştirilerek dünya genelinde milyonlarca kanser hastasına umut olan kanser aşısı, Bakanlığınızın girişimiyle resmi kanallarla Küba’dan ithal edilmeye başlanmıştır. Ne var ki, akciğer kanseri tedavisinde kullanılan ve pek çok başka kanser türü üzerinde de etkili olduğu düşünülen bu aşının maliyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Üstelik Küba’da 1 dolara satılan ve aşıyı karşılayacak maddi imkanları olmayan hastalara ücretsiz verilen aşının Türkiye’deki hakları HASBİOTECH firması tarafından satın alınmış ve aşı ülkemizde 2800 ABD dolarından piyasaya sunulmuştur” dedi.

İki haftada bir doz şeklinde 5 defa uygulanması gereken aşı tedavisinin yurttaşlara 14 bin dolara mal olduğunu belirten Kerestecioğlu, aşının bu kadar yüksek fiyatlara satılmasının Küba sağlık sisteminin prensiplerine de aykırı olduğunu belirtti.

Kerestecioğlu, “Okan Üniversitesi ve Küba Onkoloji Enstitüsünün imzaladığı iş birliği anlaşması sonucunda, Kübalı medikal kanser uzmanlarının mart ayında 3 yıllığına Türkiye’ye geleceği ve Mart 2019’dan itibaren tedaviye başlayacakları açıklanmıştır. Ne var ki, yalnızca doktor muayenesi ücreti 2500 TL olarak belirlenmiş, asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde bu fahiş fiyatları karşılayamayan kanser hastaları bir kez daha mağdur edilmiştir” dedi ve Sağlık Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

İnsan hayatı için kritik önem taşıyan bu aşı neden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır?

İlacın fiyatı neden 1 dolardan 2800 dolara yükselmiştir? İlacı Küba’dan Türkiye’ye bozulmadan getirmek için kullanılan soğuk hava zinciri maliyeti ilacın fiyatını 1 Dolar’dan 2800 dolara çıkaramayacağına göre, ilaç fiyatlarını belirlemekle sorumlu Bakanlığınız insan sağlığı üzerinden haksız kazanç sağlanmasına neden müsaade etmektedir?

Küba’dan getirtilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan diğer ilaçların Küba ve Türkiye fiyat farklılığı ne kadardır? Söz konusu ilaçların haklarını satın alan özel firmalar kanser aşısında olduğu gibi astronomik karlarla satış yaparak kamuyu zarara uğratmakta mıdır? İthal edilen tüm ilaçların aracı firma fiyatlarını şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler