1. YAZARLAR

  2. Volkan AYDEMİR

  3. Karabağ savaşının kazananları
Volkan AYDEMİR

Volkan AYDEMİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Karabağ savaşının kazananları

A+A-

11.01.2021 tarihinde Putin Aliyev ve Paşinyan arasında Kremlinde gerçekleştirilen görüşmenin sonucunu merak edenler ve Türkiye neden masada yok diyenler için:

Hafızamızı taze tutmak için:

2020 yılının Ağustos ayında, Putin muhalifi Aleksey Navalni Noviçok Sinir gazı ile zehirlenmiş ve kendisini Putin'in zehirlediğini iddia etmişti. Bu yüzden Avrupa ülkeleri ile arası açılan Putin Aleksey Navalni'yi CIA'yla çalışmakla suçlamış, zehirleme iddiasını kabul etmese de; neden göstererek bir nevi algı savunması yapmıştı.

Kırım'ın ve Ukrayna'nın ilhakıyla iyice gerilen AB ülkeleri ve Rusya ilişkileri Gürcistan seçimlerine Fransa'nın müdahalesiyle daha da gerilmiş ve en son bu zehirlenme olayıyla diplomatik olarak donma noktasına gelmişti.

Sonrasında Ermenistan lideri Paşinyan'ın AB ve ABD yanlısı tutum takınması ve bunu eyleme dökmesi, 2020'nin son aylarında Ermenistan'ı ziyaret eden Rus dışişleri bakanı Lavrov'a pentagon laboratuvarlarına giriş izni verilmemesi.

Rusya'nın Paşinyan üzerinde bir plan yapmasına ve Ülkesini SSCB sınırlarına genişleterek yayılmak isteyen ve Suriye Akdeniz hattıyla karayolu bağlantısı isteyen Putin'e de birden çok fırsat doğurdu.

Daha önceki yazılarımda belirtmiştim 2. Karabağ savaşı çok iyi planlanmış birçok amaç içeren bir askeri harekattı. Öyle olmasa ateşkes antlaşmasından sadece ondört dakika sonra Rusya bölgeye Barış gücü askerini nakletmiş olur muydu?

Rusya Güney Kafkasya'da şimdilik Barış gücü sıfatıyla bulunarak Ermenistan taşeronluğunda ABD varlığını engellemiş oldu, İran'ı devre dışı bırakarak AB ülkelerinin ve özellikle Fransa'nın söz sahibi olmasını engelledi. Planın Başından beri Putin, Sayın Erdoğan ve Sayın Aliyev Tahtada satrancı birlikte oynadılar.

Gelelim üçlü görüşmeye:

Zengezur'un güneyinden, sınır boyunca 40 km uzunluğunda yaklaşık 7-10 km derinliğinde Rusya kontrolünde bir tampon bölge olacak. Bu bölgeden yer altından enerji hatları ve en az 4+4 şeritli otoyol yapılması planlanmış hatta 2020'nin başlarında fizibilite çalışması bile yapılmıştı.

Türkiye'nin masada olmamasını İran ve üzerinden Fransa istemiyor. Evet Ermenistan'dan "Türkiye masada olursa İran'da olur." şartı geldi.

Putin şu an için İran'la çok yakın durmak istemediği gibi, Gürcistan'dan oyununu bozduğu, İran'ın müttefiği Fransa ile dolaylıda olsa ilişki kurmak istemediği için görüşmeler üçlü olarak görüşülüyor.

Buraya kadar taşlar yerine oturuyor.

Peki Türkiye'nin kazanımı ne olacak?

2020'nin Mart ayında yine Kremlinde Putin ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan arasındaki görüşmede:

yapılacak otoyolun ve enerji hatlarının Türkiye topraklarından geçmesi için anlaşıldı. Bölgede Nahçivan ve Iğdır büyük önem arz ediyor. Ama yaklaşık bir buçuk yıl önce. Iğdırlı bir dostumdan vekalet ve avukatlar aracılığı ile Ermenilerin Iğdır'dan toprak aldığını dinlemiştim ve tanıdıkları uyarmıştım.

Diğer bir husus:

Şimdilerde Rus barış gücü komuta kademesi ve askerlerinin ermeni yanlısı tavır sergiliyor.

Ermeniler duyum almış olacak ki; Karabağ topraklarına savaş sonrası Kırk bin ermeni savaş göçmeninin geri döndü. Ermeniler hafif meşreplikleri ile acaba Rusya'yı tavladığını mı düşünüyor?

Daha öncede belirttiğim gibi Karabağ savaşının birçok kazanımları ve üç kazananı oldu.

KALIN SAĞLICAKLA!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.