1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kars’ta İYİ PARTİ-CHP ittifakı görüşmesi sonuçsuz kaldı
Kars’ta İYİ PARTİ-CHP ittifakı görüşmesi sonuçsuz kaldı

Kars’ta İYİ PARTİ-CHP ittifakı görüşmesi sonuçsuz kaldı

Kars’ta CHP ve İYİ Parti arasında seçimlere ittifak halinde girme çabası sonuçsuz kaldı. 

A+A-

AK Parti’nin adayını çekmesinden sonra Kars’ta seçimlere ayrı ayrı giren CHP ve İYİ Parti ittifak görüşmesi yapmıştı.

Kars’ta 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimlerine ayrı ayrı gireceklerini açıklayan Millet ittifakının tarafları İYİ Parti ve CHP ittifak yapma görüşmeleri yapmaya başlamıştı.

AK parti’nin Kars adayını geri çekerek Cumhur ittifakı adayı olarak MHP adayını desteklemesini açıkladıktan sonra dengeler değişti. 

Halen MHP’li Belediye Başkanının bulunduğu Kars’ta 31 Mart seçimlerinin akıbetini belirleyecek Cumhur ittifakı kararı diğer partileri yeni ittifak arayışlarına yöneltti. 

İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı Settar Kaya sosyal medya hesabında yaptığı açıklama ile CHP’nin ittifak teklif ettiğini açıklamış, daha sonra bu ittifak teklifinin yine CHP tarafından kabul edilmediğini bildirmiştir. 

İşte İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı Settar Kaya’nın adı geçen paylaşımı;

paylasim-siyasetcafe.jpg

İYİ PARTİ KARS İL YÖNETİMİ BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere İYİ Parti ile CHP arasında "Millet ittifakı" adı altında seçim ittifakı yapılmaktadır.
Parti genel merkezleri Kars'ta bu seçime ayrı ayrı girme kararı almıştı. Buna rağmen CHP belediye başkan adayı Taner Toraman tarafından partimize Kars'ta da ittifak yapmamız teklifi getirilmişti.
Bu teklifi genel merkezimize iletmiş, onaylarını almıştık.
Daha sonra İl yönetimimiz toplanarak ittifak görüşmelerinin yapılması hususunda İl başkanımız Sayın Yüksel Akbaba'ya yetki vermişti.
Partimizin hazırladığı 12 maddelik ön protokol 16.02.2019 günü Sayın Toraman'a verilmişti. Protokol gereğince seçimlere CHP çatısı altında girilecek, belediye başkan adayı olarak Sayın Toraman desteklenecekti.
Partimiz ise biri belediye başkan yardımcılığı olmak üzere belediye meclis üyelikleri talebinde bulunmuştu.
Sayın Toraman teklife olumlu yaklaşmış, sadece istenen belediye meclis üyesi sayısının fazla olduğunu ifade etmişti. Kendisine o konunun da müzakereler sonucu çözülebileceği açıklanmıştı.
Aynı gün CHP il başkanı Mustafa ARAS il başkanımız Yüksel Akbaba'yı arayarak genel merkezlerinin ittifakı kabul etmediğini bildirmiştir.
Teklif kendilerinden gelmesine rağmen, konuyu müzakere etmeye gerek bile duymadan,"genel merkezin istemediği" gerekçesiyle reddettikleri görüşmeler o andan itibaren bitmiştir.
Kars'ta belediyenin millet ittifakınca ve oldukça yüksek oy alınarak kazanılması, daha geniş bir seçmen kitlesi tarafından temsil edilmesinin şüphesiz sayısız yararları olacaktı. 
Partimiz bu düşüncelerle teklife iyi niyetle, fedakârca ve olumlu yaklaşmış, ne var ki karşılık bulmamıştır.
İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifak görüşmeleri yukarıda anlatıldığı gibi olmuştur. Kamuoyunda polemik yaratmak amacıyla yapılan açıklamalara itibar edilmemesini saygı ile arz ederiz.'

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.