1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kıdem tazminatı 2024'te kalkacak
Kıdem tazminatı 2024'te kalkacak

Kıdem tazminatı 2024'te kalkacak

Orta Vadeli Program'da Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve kıdem tazminatı da yer alıyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, yeni emeklilik sistemi ile 60 yaşından önce kıdem tazminatının alınamayacağını açıkladı. Tezel, en düşük memur maaşı için de rakam verdi.

A+A-

SGK Uzmanı Ali Tezel, emeklilikte yeni sistemin ayrıntılarını anlattı: 'Kıdem tazminatı 60 yaşında alınabilecek'
SGK Uzmanı Ali Tezel, emeklilikte yeni sistemin ayrıntılarını anlattı: 'Kıdem tazminatı 60 yaşında alınabilecek'
Yayınlanma: 08 Eylül 2023 10:32
 
  
Orta Vadeli Program'da Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve kıdem tazminatı da yer alıyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, yeni emeklilik sistemi ile 60 yaşından önce kıdem tazminatının alınamayacağını açıkladı. Tezel, en düşük memur maaşı için de rakam verdi.
Sitemizi  
Haberler'de takip edin
RELATED VİDEO

Advertisement: 0:18

 

 

 

 

 


Hükümetin 2024-2026 dönemi için hazırladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyon ve döviz kuru hedefleri “fazla iyimser” bulunurken, OVP’de çalışanları endişelendiren bir madde yer aldı.

OVP’de çalışanların kıdem tazminatı hakkı ellerinden alınacak. “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES)” ismi verilen Kıdem Tazminatı Fonu teklifi, 2024 yılı sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBBM) sunularak, kanun hâline getirilecek.

AK Parti hükümetinin 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi öncesinde oy kaybetmemek için kıdem tazminatını lağvetme hamlesini 2024 yılı sonuna bıraktığı belirtiliyor.

Ekonomiye ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı 2024-2026 dönemini kapsayan üç yıllık Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. Yeni “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” geliyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, sistemin ayrıntılarını Cumhuriyet TV’den Beste Çelik'e anlattı.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) çalışanların, işverenleri tarafından BES'e dahil edilmesine imkan tanıyan otomatik katılım sistemi, 2017 yılında başlamıştı. Buna göre tüm çalışanların maaşlarından yüzde 3 kesilerek BES'e aktarılıyor çalışan isterse sistemde kalarak, tasarruf ediyor; istemezse de sistemden ayrılıyordu.

 

KIDEM TAZMİNATI 60 YAŞINDA ALINABİLECEK

 

"Tamamlayıcı emekli sisteminin iki bölümü var. Şuan ki bireysel emeklilik sistemi bir emeklilik değil yatırım sistemi. Şimdiki emekli, SSK, Bağ-Kur gibi ‘al sana maaş, ölünceye kadar ayda şu kadar para’ diye bir sistem yok.

Orta Vadeli Plan’da 2024 yılı içinde bireysel emeklilik sistemine benzer bir şekilde kıdem tazminatı fonu oluşturacaklar, parayı da oradan alacağız ama 60 yaşında.

Şu anki gibi bir iş yerinde bir yılı doldurunca kıdem tazminatını alırken o sistemde alamayacaksın.

60 yaşına gelip sosyal güvenlik sisteminden emekli olunca alacaksın.

60 yaşına gelmemişsen, bir ev, araba alacaksan, evleneceksen fonda biriken paranın yarısını bir defaya mahsus olmak üzere alma hakkın var, geri kalan yarısını da 60 yaşına gelip sosyal güvenlik sisteminden emekli olunca alabileceksin.

Para fonda olduğu için iş değişikliği olsa bile her iş veren oraya çalıştırdığı her ay için yüzde 8.33 oranında prim ödeyecek ama iş değiştirsen bile emeklilik yaşın gelmeden orada biriken kıdemlerini alamayacaksın.

Sistemden çıkış şartları iş değiştirmek ve emekli olmak ama şiten çıkınca para alamıyorsun.

Şu anki sistemdeyse işten çıkınca para alabiliyorsun. İstifa edilirse de kıdem tazminatı fonuna para ödenmeye devam edilecek.

İş yerinde herhangi bir tacizde tazminatsız işten atılma durumu vardı. Yeni sistemde ise zaten tazminattan her ay fona ödendiği için ne olursa olsun ilerde fondaki paranı alabileceksin.

İşveren her ay çalışanın maaşından keserek fona para yatırmak ve devlet de ona katkı sağlamak zorunda. Burada amaç, devletin bütçe açığını kapatmak"


“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 40 BİN TL OLABİLİR”


Ayrıca, OVP'deki enflasyon tahminlerine göre memur ve memur emeklileri maaşları değişti. Yeni maaş zammı tahminine ilişkin Tezel, “Memurlarla yapılan toplu sözleşme gereğince ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 olmak üzere 2024 yılı için zam öngörmüşlerdi. Açıklanan Orta Vadeli Plan da enflasyonun yüze 65 olmasını öngörüyor. Bu oranlar yüzde 65 enflasyonun altında kalacağı için onlara da ocak ayında enflasyon farkları verilecek. Bu doğrultuda en düşük memur maaşının 40 bin TL, en düşük emekli maaşının da 34 bin TL olması bekleniyor. Geçen ay itibariyle TÜİK sorunu da ortadan kalkıyor gibi. TÜİK gerçeğe doğru gidiyor. TÜİK gerçek rakamları açıklamaya devam ederse enflasyon yüzde 100’e yaklaşır” açıklamasında bulundu.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.