1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıç Vesayet organı gibi..
Kılıç Vesayet organı gibi..

Kılıç Vesayet organı gibi..

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sert açıklamalarına yanıt veriyor.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sert açıklamalarının ardından Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bozdağ, düzenlediği basın toplantısında Haşim Kılıç'ın sözlerini değerlendiriyor.


İşte Bekir Bozdağ'ın açıklamasından satır başları:

AYM Başkanı toplantıya davet ettiği kıymetli konukları huzurunda mahkemenin nezaketine yakışmayacak üslupla yakışmadı. Siyasi polemiklerle dolu konuşma olduğu, başkanın mahkeme kararlarına dönük eleştiriler kişiselleştirdiği anlaşılmaktadır. Başkanın konuşması hukuki olmak zorunda.

Yaptığı konuşma siyasidir. Baştan sona siyasi polemiklerle doludur. Gündemdeki bütün konuları siyasi aktör gibi cevaplandırmıştır. Siyasi polemikleri AYM Başkanı değil siyasi partilerin temsilcileri yapmalıdır.

"MUHALEFET ALINMAZ UMARIM"


Muhalefet  partileri AYM yetkimizi gasp etti diye alınmaz umarım. Mahkemeler kararları ile konuşur. Mahkemenin  veya başkanın kararlarını savunması kararlardaki zayıflığı ortadan kaldırmaz. Mahkeme kararları eleştirilemez kutsal metinler değildir.

“NİYET OKUMA YETKİSİ YOKTUR”

AYM Başkanı, anayasaya, kanuna, hukuka bağlı hareketle mükelleftir. Niyet okuma görev ve yetkisi yoktur. Niyet okuyor ve insanları itham ediyorsa objektif ve tarafsız hukuk ilkelerine göre karar verilip verilmediği sorgulanır.

“VESAYET ORGANI GİBİ…”

AYM Başkanı, konuşmasında AYM’nin yasamanın, yürütmenin yargının üzerinde olduğunu ifade ile ‘Biz vatandaşların sorunlarını çözmek için hazırız’ mesajı vererek,  çok güçlü bir alternatif bir iktidar olarak gösteriyor.

AYM’nin veya başkanın yasama, yürütme ve yargı üzerinde vesayet organı gibi hareket etme hak ve yetkisi yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.