1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu açıkladı Sarıgül Eyüp'ü kabul etmedi
Kılıçdaroğlu açıkladı Sarıgül Eyüp'ü kabul etmedi

Kılıçdaroğlu açıkladı Sarıgül Eyüp'ü kabul etmedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DSP'den Şişli adayı olan Mustafa Sarıgül için 'Eyüp Belediye Başkan adaylığını verelim dedik. ‘İstemiyorum’ dedi' açıklamasında bulundu.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D'de 'Seçim Özel' programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, DSP'den Şişli adayı olan Mustafa Sarıgül için "Eyüp Belediye Başkanlığı'nı verelim dedik. 'İstemiyorum.' dedi' ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, HDP ile ittifak iddialarını da reddetti.

Kılıçdaroğlu, Kanal D televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

HDP’nin Millet İttifakı'na ortak olup olmadığı tartışmaları hatırlatılarak, "HDP ile bir ittifak, birliktelik var mı?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "hayır" yanıtını verdi.

ONU HDP’YE SORACAKSINIZ

"Neden HDP büyükşehirlerde aday göstermedi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Onu HDP'ye soracaksınız. Davet edeceksiniz, soracaksınız." dedi.

"Ama HDP'den sizin lehinize açıklamalar geliyor." denmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Şu ana kadar bilmiyorum bir açıklama yapıldı mı, yapılmadı mı? Ama keşke mümkün olsa da herkes gelip sandıkta CHP’nin belediye başkan adaylarına oy verse. En büyük arzumuz bu. O zaman görecekler büyükşehirlerde, ilçelerde, illerde dostluk, ayrımsızlık nasıl olur, herkese eşit hizmet nasıl götürülür. Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık nasıl olur, her mahallede bir kreş nasıl açılır, yeşil alan nasıl çoğaltılır bunu görecekler. Keşke gelip herkes oy verse. Ak Parti’ye oy verenlere de MHP’ye oy veren değerli kardeşlerime de seslenmek isterim. Gerçekten de çağdaş bir belediyecilik görmek istiyorsanız CHP'li belediye başkan adaylarına oy vereceksiniz. Bu kadar basit. Görecekler, Tekirdağ'da, İzmir'de ne yapıyorsak, Hatay'da, Aydın'da ne yapıyorsak pek çok şehirde yapacağız."

ESKİŞEHİR YEMYEŞİL İSTANBUL VE BURSA BETON

Eskişehir'i örnek gösteren Kılıçdaroğlu, burası yemyeşil bir kent olurken, İstanbul ve Bursa’nın adeta bir beton ormanı halini aldığını söyledi.

Adaylarına yönelik, "Proje açıklamıyor." eleştirilerine katılmadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, hem İstanbul, hem de Ankara büyükşehir adaylarının projelerini açıkladığını ifade etti.

Projelerinden örnekler veren Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin uzun yıllardır yönettiği İstanbul Sancaktepe'de bir kreş bulunmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Biz alacağız, göreceksiniz. Bütün mahallelere kreş yapacağız, yeşil alanlar olacak. Bize 'CHP'li belediyelere verirseniz merkezi iktidar size yardım yapmaz.' diyorlar. Bizim yardıma ihtiyacımız yok ki bütçe var zaten." diye konuştu.

HDP KONUSUNUN GÜNDEME GELMELERİ KORKULARINDAN KAYNAKLANIYOR

"HDP konusu neden bu kadar gündeme geliyor?" sorusu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "HDP konusu neden bu kadar gündeme geliyor sizce?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Korkuyorlar. Seçmeni ürküterek, korkutarak oy almaya çalışıyorlar. Projelerimizi yarıştırabiliriz. Çıkarlar televizyona adaylar, sayın Özhaseki 'Projeleri yok.' diyor ya gayet basit. Sayın Mansur Yavaş çıkacak, Özhaseki de çıksın. Ama Özhaseki 'Sayın Cumhurbaşkanı'ndan izin aldıktan sonra çıkacağım.' diyor. Ne izini istiyorsun, seni kim seçiyor? Cumhurbaşkanı mı, Ankara halkı mı seni seçiyor?

ANKARA ADAYLARI ÇIKSIN PROJELERİNİ KONUŞSUNLAR

Ankara halkı seçecekse başka bir yere değil, halka güveneceksin. Projen varsa, Mansur Bey'in de projesi yoksa çıkacaksın televizyona 'Şu projeleri hayata geçireceğim, hiçbir projem yok.' diyeceksin. Mansur Bey de anlatacak kimin var, kimin yok. Ankara nereden yönetilecek, büyükşehirler nereden yönetilecek? Ankara'dan mı, büyükşehrin olduğu yerden mi, bir başka otorite mi yoksa büyükşehir belediye başkanı mı Ankara'yı yönetecek?"

17 YIL ÖNCE BEKA SORUNU YOKTU

Kılıçtaroğlu beka tartışmaları için, "Biz beka sorununu getiriyoruz bir terör örgütüne bağlıyoruz. Milletin gözünü korkutmak için 'Terör örgütü geldi, Türkiye mahvolacak'. Türkiye bu kadar zayıf mı? Türkiye'nin gücü başka yerdedir, bölgesinin en güçlü ülkesidir; bütün olumsuzluklara rağmen. Bir terör örgütüne gidecek Türkiye teslim olacak da yok bilmem beka sorunu da; bunları geçiniz. Beka sorunu varsa şu soruyu sormak lazım. 17 yıl önce Türkiye'nin beka sorunu yoktu, niye şimdi var? Kim yarattı bu sorunu? Beka sorununu yaratanlardan hesap soruldu mu? Ben mi 17 yıl yönettim?" dedi.

SAĞ SOL KAVRAMLARI HANGİ YÜZYILIN? HANGİ YÜZYILDA YAŞIYORUZ?

Kendilerinin bir sosyal demokrat parti olduğunu ve halktan yana politika ürettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydeti:

"Sağ cenaha yakın diye kim dedi? Sağ-sol kavramları hangi yüzyılın, 1789. Hangi yüzyılda yaşıyoruz? 21'inci yüzyılda. 21'inci yüzyılın sorunları, 17'nci, 18'inci yüzyılın kavramlarıyla çözülemez. Dünya değişti, sağ-sol kavramları değişti. İçerikler değişti, yeni sınıflar çıktı ortaya. Acaba sorun saraydaki zata plütokratlar diye bir sınıf çıktı haberi var mıdır? Adını bile duymamıştır. Bilimde, teknolojide olağanüstü değişimler oldu. Bütün dünyada bu böyle. Geldiğimiz süreç sağ-sol kavramı değil; demokrasiden yana olanlar-demokrasiye karşı olanlar sürecidir. Demokrasiden yana olanlar bizleriz demokrasiye karşı olanlar da Cumhur İttifakı diyorlar.

BAY KEMAL DEMİŞ Mİ? DEMİŞ GALİBA

Bazı yerlerde DSP'nin CHP'nin oylarını böldüğü iddialarına karşı DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın, "Sol seçmene solcu bir aday çıkardığında bas bas bağırıyorlar, 'Vay efendim oyları bölüyor'. Neyinizi bölüyorum, hepiniz ülkücüsünüz zaten..." şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Arkasından Bay Kemal demiş mi? Dememiş galiba." ifadesini kullandı.

BENİ ÜLKÜCÜLÜKLE İTHAM EDİYOR

DSP'yi hiç eleştirmeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir siyasal parti. O siyasal partinin tercihine saygı duyarım. Beni ülkücülükle itham ediyor, öyle anlaşılıyor. Ben bütün ülkücüleri seviyorum. Ülkücülük ne demektir? Bir insanın ülküsü kadar değerli bir şey olabilir mi? Vatan ülküsü, bayrak ülküsü, insan sevgisi, bütün herkesi kucaklamak. Eğer bunlar ülküyse ben de ülkücüyüm. Ne var bunda yani? Siz kalkıyorsunuz kendi ülkenizin çıkarlarını savunuyorsunuz. Kadın-erkek eşitliğini, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir düzeni savunuyorsunuz. Kendi ülkenizde örgütlü bir toplumu savunuyorsunuz. Bütün bunların hepsi eğer bir ülkücü ise ben de ülkücüyüm, ne var bunda?”

SARIGÜL ADAYLIK İÇİN GELDİĞİNDE EYÜP’Ü ÖNERDİK KABUL ETMEDİ  

Mustafa Sarıgül’ün adaylığı hakkında bilgi veren Kılıçtaroğlu açıklamalarını şöyle bitirdi; “Eleştirilecek nesi var? DSP'yi ben eleştirmem, bir siyasi partidir ama bizden belediye başkan adayı gösterilmediği için ayrılıp da DSP'ye veya başka partiye giden arkadaşlar var, bunu da etik bulmuyorum. Sayın Sarıgül, belediye başkan adayı olmak istedi, ben de 'Buyurun Eyüp Belediye Başkanlığını alın Şişli gibi yapın.' dedim, 'İstemiyorum' dedi. Kendi takdirleri, 'İlla şuradan olacaksın, sakın başka partiye geçme.' diye bir dayatma içinde değilim. Herkes şunu çok iyi bilmeli, eğer bir kişi başarılıysa, Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü'ndeydi büyükşehire aday oldu. Beylikdüzü'nü aşan bir yapısı var, bir kararlılığı gösterecekseniz, verdiğiniz hizmetin kalitesini başka bir yerde de gösterecekseniz. Bu belediye başkanlığı yapma azmini gösterir. Ben aynı belediyeye tekrar aday olayım tekrar olayım, bir şey çıkmaz."

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.