Kılıçdaroğlu: Hitler de seçimle geldi

Kılıçdaroğlu: Hitler de seçimle geldi

Geçen hafta yumruklu saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu hafta TBMM'ye korumalarıyla geldi. CHP lideri için alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şunları söyledi:


HİTLER DE SEÇİMLE GELDİ

Hukuk devletinden güçlüler haklı değildir, haklılar güçlüdür.
Haklıların güçlü olduğu devlet hukuk devletidir. Hukuk devleti hesap verilebilen devlettir.
Hukuk devletinden partiler seçimi kazanır devleti yönetmek için gelir. Devlet olmak için gelmez. Devleti yönetmek için gelip devlet olan parti önce hukuk devletini yok eder. Çünkü hesap vermez.
Sandık önemlidir ama sanık tek başına demokrasi değildir. Karşınızdakinin hukukuna saygı göstermezseniz hukuk devletinden uzaklaşırsınız.
 
Hitler ve Mussolini de seçimle geldi. Ama sonra ne oldu ‘Ben devletim’ demeye başladılar.
Son on yılda baskının arttığını gücün her şeye egemen olmak istediğini görüyoruz.

BUGÜN BAŞKASINA DOKUNAN YARIN SİZE DOKUNUR

Vatandaşlara sesleniyorum: Bugün başkasına dokunan yarın size dokunacaktır.
 
TBMM Başkanı Anayasanın 138. Maddesi çökmüştür, yargı yoktur dedi.
 
Yargı çökmüşse bu ülkede hukuk devleti konusunda çok ciddi sorunlarımız var demektir.
 
Türkiye hızla bir totaliter demokrasi inşa etmeye başladı. Hak ve özgürlüklerin baskım altında olduğu, bütün yetkilerin küçük bir yönetici grubun elinde toplandığı demokratik olmayan devlete totaliter devlet denir Totaliter devlet önümüzde ağır ağır inşa ediliyor.

MESLEK ÖRGÜTLERİNİN ZİYARETİ

Dün bir meslek örgütü beni ziyaret etti. Neymiş siyasette gerginlik düşecekmiş… Kendilerine şunu söyledim: Siz vergi veriyorsunuz TBMM’ye Sayıştay raporu gelmiyor. İçinizden biri çıkıp konuştu mu? İşverenlere ait bir sivil toplum kuruluşu çıkıp “hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ülkeye yabancı sermaye gelmez” dedi. Dün yine sordum, Başbakanlık koltuğunda oturan kişi “Bunlar vatan hainidir” dedi sizden bir ses çıktı mı. Çıkmadı. Totaliter rejime geçilirken ipuçları da verildi. Başbakanlık koltuğunda oturan kişi “Yasama ve yargı benim için ayak bağı” dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ BİR NUMARALI DÜŞMAN OLDU

Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi’ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi… İki karar verdi diye bir numaralı düşman…
 
Bireysel başvurusu hakkını niye getirdiler? İnsanlar AİHM’e erken gitmesin diye getirdiler. Nasıl olsa orada da bizim adamlarımız var. Orada raflara koyarız dediler…
 
Ama öyle olmadı. Orada da insanlar vicdan sahibi.

TWITTER ELEŞTİRİSİ

Neymiş Twitter vergi kaçakçısıymış. Gönderirsin müfettişleri raporunu yazarlar.
 
Sen vergi kaçakçısını öğrenmek istiyorsan koluna 700 bin liralık saat takana dama bakacaksın. Twitter’ı yasaklıyor ama kendisinin de hesabı var.

BUNLARIN ARASINDA BİR KUZU VAR

Bunların arasında bir Kuzu var. Sözde Anayasa profesörü. Onu nasıl almış bakmak da lazım. Twitter’ın kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor. Bunu da Twitter’dan duyuruyor. Kafaya bakın, zekaya bakın… Anayasa bize düşüncemizi yayma hakkını vermiş. Sen nasıl bütün Twitter’ı yasaklarsın. İptal edilince Anayasa mahkemesi mahkeme olmaktan çıkıyor örgüt haline eliyor…
 
HSYK düzenlemesinin bir kısmını da AYM iptal etti. Yapılan değişikliklerin Anayasaya aykırı olduğunu herkes biliyordu. AYM iptal etti. İptal etti ama arkasından yine büyük suçlamalar geldi.

AYM KARARINA SAYGI DUYARIZ AMA…

Askeri yönetimlerde bile olmaz… Kanun çıkardılar HSYK’daki bütün memurların görevlerine son verdiler.
Biz karar saygı duyarız ama eksik olduğunu da söyleriz. Adalet Akademisi için de iptal karar vermesi gerekirdi.

CEHALETİN BU KADARINA İLK KEZ ŞAHİT OLUYORUM

Bizim başvuruda bulunduğumuz gün yürürlüğünü durdurması gerekirdi.
Adalet, hukuk, ahlak evrensel terimlerdir. Millilikle değerlendiremezsin.
Peki insanımız neden AİHM’e gidiyor. Orasının verdiği kararlar milli kararlar mı?
Cehaletin bu kadarına ilk kez şahit oluyorum.
Mahkeme kararlarının milliliği yoktur. Mahkemeler kanunlara ahlaka vicdana göre karar verir. İşin özü budur.

CHP'Lİ BAŞKANLAR İLE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ARASINDA GERGİNLİK

TBMM’de CHP grup toplantısı öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı yapılan noktada kınama açıklaması yapmak isteyen il başkanları ile görevliler arasında tartışma yaşandı.

CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, bugün Başkent'e gelen diğer illerin başkanları ile birlikte Meclis’te basın açıklaması yapmak istedi.

Ancak görevli polisler teamüllere aykırı olduğu gerekçesiyle CHP il başkanlarının açıklama yapmasını engelledi. Başta Alçın olmak üzere il başkanları görevlilere karşı çıkarak, açıklama yapmakta ısrar etti.

Kalabalık adına Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu elinde yazılı metni okumaya başladı. Ancak görevliler, engellemelerini sürdürdü. Çavuşoğlu, engellemeye rağmen güçlükle de olsa metni okumaya devam etti.

Kılıçdaroğlu’na bir hafta önce burada yapılan saldırıyı kınamak için geldiklerini belirten Çavuşoğlu, saldırının planlı ve organize bir şekilde gerçekleştirildiğini, saldırının genel başkanlarının yanı sıra demokrasiye yapıldığını vurguladı.

Gerginlik ve kutuplaşma üzerine siyaset şekillendiren hükümet etme anlayışının bu saldırıda önemli rolü olduğunu düşündüklerini aktaran Çavuşoğlu, 81 il başkanı olarak saldırı kınadıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Her ne kadar genel başkanımız bir annenin feryadına kulak veren tüm insanı duygularıyla saldırgandan şikayetçi olmamış ise de saldırının arkasındaki gerçek faillerin ortaya çıkması konusunda hassasiyetin sürdürülmesini talep ediyoruz. Bu türden saldırıların ne genel başkanımıza ne de doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen CHP’lileri bu mücadeleden alıkoyamayacağına, aksine Kılıçdaroğlu önderliğinde ülkemizde barışı, kardeşliği, sevgiyi egemen kılma yolundaki mücadelemizi hızlandırarak sürdüreceğimizi sizlerle paylaşıyoruz.” dedi.

Tartışmalar arasında yapılan kınama açıklaması sonrası il başkanları CHP grup toplantısının yapıldığı salona geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.