1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı'nın ismi değişebilir!
Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı'nın ismi değişebilir!

Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı'nın ismi değişebilir!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'na yeni katılımcıların olabileceğini hatta ittifak isminin değiştirilebileceğini söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hala açıklanmayan Cumhurbaşkanı adayları ve Millet İttifakı hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Türkiye siyasi yapısını iyi bilen bir siyasetçinin muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, 'Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim' diye bir düşüncemiz yok.' dedi.

 

"İTTİFAKI OLUŞTURAN BİLEŞENLERİN TAMAMI KARAR VERİR"

 

Yeni partilerle yeni bir ittifak kurulması ya da Millet İttifakı'nın isminin değişmesi konusunda da kapıyı açık bırakan Kılıçdaroğlu, "İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. 'Benim düşüncem şudur' demem doğru olmaz" dedi.

 

Millet İttifakı'nın parçalanacağına yönelik iddialara Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

 

"Şu an güçlendirilmiş parlamenter sistem için çalışan altı siyasi parti genel başkanı da büyük sorumluluk içinde hareket ediyor. Demokrasi konusundaki açmazların farkındalar. Altı siyasi partinin genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda bir görüş addediyorlarsa bu Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır, umut vericidir. İttifakı oluşturacak siyasi partiler oturacak, konuşacak, kamuoyuna taahhütlerde bulunacaklar. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken hangi adımların atılması gerekiyor, bu konuda çalışmak, çaba göstermek gerekiyor. Toplumun karamsar olmasına hiç gerek yok. Bütün bu sorunlar akılcı yöntemlerle uygarca konuşarak tartışarak çözülür" ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanlığı'na nasıl bir profili aday göstereceklerine dair de açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek istiyorsanız, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak ve yeniden inşa etmek istiyorsanız, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirlersiniz. Çünkü bu bir geçiş süreci. Böyle bir cumhurbaşkanı Türkiye'yi inşa konusunda elbirliğiyle bir güç olarak ortaya çıkabilir. 'Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim' diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım."

 
Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.