1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu ve Akşener'in iddialarına Bakanlık'tan verilerle yanıt geldi
Kılıçdaroğlu ve Akşener'in iddialarına Bakanlık'tan verilerle yanıt geldi

Kılıçdaroğlu ve Akşener'in iddialarına Bakanlık'tan verilerle yanıt geldi

Kılıçdaroğlu’nun “çiftçilerin yeterince desteklenmediği” yönündeki iddialarına ve Akşener'in “Türkiye tarımda kendi kendine yeten ülke konumundan her şeyi ithal eden bir ülke haline getirildi” iddialarına Bakanlık'tan yanıt geldi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Partisinin 9 Haziran 2020 tarihli TBMM Grup Toplantısında, çiftçilerimizin yeterince desteklenmediği, borçlarını ödeyemediği ve kredi borçlarının ertelenmediği yönünde asılsız iddialarda bulunması üzerine, Gerçek verilere dayalı, bu açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİALARI GERÇEK DEĞİL

CHP Genel Başkanı’nın, çiftçilerimizin yeterince desteklenmediği yönündeki iddiaları hiçbir gerçeklik taşımadığı gibi, sadece 2020 yılında verilen Tarımsal desteklerdeki tarihi rekor, 2002 yılından bu yana izlenen yapıcı politikanın bir sonucudur. Tarım ve Orman Bakanlığımızın çiftçilerimize verdiği destekte 2002 yılına göre 8 kat artış sağlandı. Tarımsal Desteklerde 2020 yılında, geçen yıla göre yüzde 36,7 artışla, yaklaşık 22 milyar lira ile tarihi bir rekora imza atıldı. Tarım ve Orman Bakanlığının 2020 bütçesinin yüzde 54,5’i de tarımsal desteklere ayrıldı.

BAKANLIK VERİLERLE GERÇEĞİ AÇIKLADI

Son 18 yılda, pek çok yeni ve etkin destekleme politikaları geliştiren Tarım ve Orman Bakanlığımız ilk kez bu dönemde, Dane Zeytin Desteği gibi, üreticileri birçok yeni destekle tanıştırdı. 2019 yılında, 12 yeni destek ve 32 destek birim fiyatında da artış sağlayarak, çiftçimizin yanında olduğunu, üretici dostu olduğunu gösterdi” denildi.

"TARIM ORMAN SEKTÖRÜMÜZ 2020 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE İSE YÜZDE 3 BÜYÜDÜ"

Bakanlık'tan yapılan açıklamanın devamında, “Tarım orman sektörümüz, 2018 yılını, yüzde 1,9’luk ve 2019 yılını yüzde 3,3 büyüme tamamladı. 2020 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 3 büyüdü. Son 18 yıldaki ortalama büyümesi ise yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. Hollanda, İspanya, Fransa gibi Avrupa ülkesini geride bırakan ülkemiz, 48,5 milyar dolarlık tarımsal GSYH ile Avrupa’da lider ülke oldu.

Tarım orman sektörü, 2018 yılında GSYH’ye yüzde 6,2’lik, 2019 yılında yüzde 6,4 ve 2020 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 2,8 bir katkı yaparak ülke ekonomisine de güçlü bir destek sağladı. Yine 2002 yılında tarımsal hasılamız, 37 milyar lira iken, 7,5 kat artarak 2019 yılında 275 milyar liraya yükseldi” ifadeleri kullanıldı.

"2003-2020 ARASINDA 310 MİLYAR TL'LİK DESTEK ÖDEMESİ YAPILDI"

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2003-2020 yıllarında toplam reel olarak verdiği 310 milyar TL’lik destekleme ve elbette çiftçimizin eli, yetiştiricimizin emeğiyle; ülkemiz 196 ülkeye, bin 690 tarımsal ürün ihraç ederek, ihracatçı bir ülke konumuna geldi. 18 milyar dolar tarımsal ihracat ve 5,3 milyar dolar dış ticaret fazlası sağlandı” denilen açıklamada, “İçinde bulunulan pandemi sürecinde de çiftçilerimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Çiftçilerimizin, Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan hazine destekli kredi geri ödemeleri faizsiz olarak, 6 ay ertelendi. 22 milyar TL desteklemenin 13 milyar TL’ lik ödemesi üreticilerimizin hesaplarına yatırıldı. Böylece ilk 5 ayda desteklerin yüzde 60’ı ödenmiş oldu.

İŞTE ÇİFTÇİLERE SAĞLANAN DESTEK

Ayrıca 2019 yılında açıklanan alım fiyatlarıyla da, her daim çiftçimizin yanında olduğumuzu ispat ettik. 2020 yılı üretim dönemi için TMO’nun sert ekmeklik buğday alım fiyatı, ton başına 1350 liradan 1650 liraya, Arpa alım fiyatı, ton başına 1100 liradan 1275 liraya çıkarıldı. Ayrıca çiftçilerimize hububatta 230 lira ton başına prim ve destek ödemesi yapılması kararlaştırıldı” denildi.

Ton başına bakliyat alım fiyatlarının, kırmızı mercimekte 3 bin 500 lira, yeşil mercimekte 3 bin 200 lira, nohutta 3 bin 350 lira olarak belirlendiği belirtilen açıklamada, “Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 lira olarak açıklandı. Bizler, tarım, hayvancılık gibi hayati önem taşıyan bir konuda ülkemiz, çiftçilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Bugün yaşanan pandemi sürecinde birçok ülke gıdaya ulaşmakta zorluk çekerken, biz ise omuz omuza verdiğimiz üreticimizle, kendi kendimize yettiğimizi bir kez daha ortaya koyarken, bir de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

MERAL AKŞENER'İN İDDİALARINA DA YANIT GELDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Partisinin 10 Haziran 2020 tarihli TBMM Grup Toplantısında, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten ülke konumundan her şeyi ithal eden bir ülke haline getirildiği yönündeki gerçeği yansıtmayan iddialarına dair aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Öncelikle şunu belirtmek gerekir; Türkiye tarımı, uygulanan politikalar ve verilen desteklerle büyümeye devam etmektedir. Son 17 yılın 14’ünde büyüyen tarım sektörü, 2003-2019 döneminde yıllık ortalama yüzde 2,8 büyüme gerçekleştirmiştir. 2019 yılı büyümesi ise yüzde 3,3’tür. 2002 yılında 37 milyar lira olan tarımsal hasılamız, 7,5 kat artarak 2019 yılında 275 milyar liraya yükselmiştir. Hollanda, İspanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerini geride bırakan ülkemiz, 48,5 milyar dolarlık tarımsal GSYH ile Avrupa'da lider ülke olmuştur." ifadelerine yer verildi.

'193 ÜLKEYE, 1827 TARIMSAL ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ'

Açıklamada, "Türkiye, ürettiği tarımsal ürünlerle 83 milyon nüfusumuz, 4 milyonun üzerinde sığınmacı ve 50 milyona yaklaşan turistin gıda ihtiyacını karşılamakla birlikte ihracat yapmaktadır." vurgusu yapılarak, "2002 yılında 3,7 milyar dolar olan tarımsal ihracatımız, 2019 yılında 18 milyar dolara yükselmiştir. İthalat ise 12,7 milyar dolardır. Dış ticaret fazlamız 5,3 milyar dolardır ve tarımda net ihracatçı bir ülke konumundayız. 193 ülkeye, 1.827 çeşit tarımsal ürün ihraç ediyoruz. Rakamlardan anlaşılacağı üzerine tarım sektörümüz kesintisiz olarak büyümesini sürdürerek, kendi kendine yeterliliğini göstermektedir. Hal böyle iken, tarım sektörümüzün siyasi tartışmalara konu edilmesi her şeyden önce emek veren, alın teri döken çiftçilerimize haksızlıktır. Bakanlık olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çiftçilerimizi, üreticilerimizi desteklemeye ve onların yanlarında olmaya devam edeceğiz” denildi.
 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.