Kılıçdaroğlu'ndan ‘Ezan nasıl okunmalı’ sorusuna flaş yanıt!

Kılıçdaroğlu'ndan ‘Ezan nasıl okunmalı’ sorusuna flaş yanıt!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ezan tartışmalarına dahil oldu ve dikkat çeken ifadeler kullandı. İşte haberin ayrıntıları;

Türkiye gündemi iki gündür ezan tartışmasıyla meşgul ediliyor. Konu ile ilgili bir açıklama da CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Türkçe ezan tartışmalarını doğru bulmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur” dedi.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi'ye konuşan ve Türkçe ezanı gündeme getiren Öztürk Yılmaz'ın disipline oy birliğiyle sevk edildiğinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, bu tartışmanın başlatılmasına sert tepki gösterdi.

"HERKES İSTEDİĞİ GİBİ HAREKET EDEMEZ"

Kılıçdaroğlu, "CHP'li olan, CHP'nin kararlarına ve politikalarına uymak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız. CHP'de olduğunuz sürece CHP'nin politikalarına göre hareket etmek durumundasınız" dedi.

Ezan tartışmasını doğru bulmadığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"BU TÜR KONULARDA HASSASIZ"

"Bu tür tartışmaları asla doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasız. Ne ben ne de arkadaşlarım bunu doğru bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken ezan tartışmasının açılmasını ise hiç doğru bulmam. Ki şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemdeki başlığı da şöyleydi: CHP de müzakerenin başlangıcında bu karara muhalif olmadığını bildirdi."

Kılıçdaroğlu, "Ezan nasıl okunmalı, Türkçe mi Arapça mı?" şeklindeki sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"EZAN, ARAPÇA OKUNMALI"

"Efendim, Arapça ezan-Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan, İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun ezanın İslam'ın bir çağrısı olduğunu ifade eder. Ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Bütün dünyada Arapça olarak okunur. Ve ezan okunduğunda dünyanın her tarafında saygı gösterilir. Biz politikacılar bir yerde konuşma yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan dolayı konuşmamızı keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz."

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.