Kılıçtaroğlu: AK Partili ve Ülkücü kardeşlerim bize oy verecek

Kılıçtaroğlu: AK Partili ve Ülkücü kardeşlerim bize oy verecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz yönetimindeki Türkiye'nin Nabzı programında soruları yanıtladı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer bir ittifak olacaksa bu ittifakı sandıkta yapacağız. Yönetim, ekonomi, işsizlikten şikayeti olan vatandaşlarla sandıkta ittifak yapacağız. AK Partili kardeşlerim, ülkücü kardeşlerim oy verecek. Sonuçta bizim adaylarımızın lehine her görüşten insanların oy vermesini istiyoruz" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Didem Arslan Yılmaz yönetimindeki Türkiye'nin Nabzı programında soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu 31 Mart seçimlerinde kullanılan "Mart'ın sonu bahar" sözünü İzmit'te bir kahvede vatandaştan aldıklarını söyledi. İstanbul'u kazanacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Ekrem İmamoğlu toplumun her kesimine sıcak mesajlar veriyor" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kazandıkları yerlerde fakir mahallelere karşı pozitif ayrımcılık yapacaklarını, doğalgaz, bu semtlerde elektrik ve su faturalarında indirime gidileceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer'le ilgili bir soruya da şu karşılığı verdi: Tunç Soyer'in babası nedeniyle oğlunun yargılanmasını, suçlu ilan edilmesi gibi bir anlayışı asla benimsedim. Suç bireyseldir. Babaya ait bir suç varsa baba suçludur".

SEÇİMİ BİZ PARTİ OLARAK İYİ YÖNETEMEDİK

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi gecesini gerektiği gibi yönetemediklerini itiraf eden Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Bizim bir eksiğimiz var. O geceyi iyi yönetemedik. Çıkıp vatandaşa belli aralıklarda bilgi verilmesi lazımdı. Muharrem İnce başka bir partiden değil ki, bizim partimizden. Biz parti olarak iyi yönetemedik"

Kılıçdaroğlu ayrıca gündemlerinde kurultayın olmadığını söyledi.

"MİTİNGLERE CHP’LİLER GELMİYOR”

Günde bir miting yapmak yerine günde dört toplantı yapmak. O toplantılara CHP'liler gelmiyor, bize mesafeli olanlar, oyunun rengini değiştirmek isteyenler geliyor. Bize arzu ettikleri her soruyu soruyorlar. Biz onlara samimi olarak cevap veriyoruz.

"AK PARTİLİ VE ÜLKÜCÜ KARDEŞİM GELİP BİZE OY VERECEK"

İttifakla ilgili yasa çıktı. Millet ittifakıyla, Cumhur ittifakı gerçekleşti. Yasal altyapısı vardı. Şimdi siyasal partilerin genel yönetimlerde ittifakın söz konusu değil. Yasal altyapısı değil. Burada İYİ Parti ile aramızda oturup işbirliği yaptık. Saadet Partisi'yle temasımız var. Biz asıl ittifakı sandıkta yapıyoruz. Eğer bir ittifak olacaksa bu ittifakı sandıkta yapacağız. Yönetim, ekonomi, mutfaktaki yangından, işsizlikten şikayeti olan vatandaşlarla sandıkta ittifak yapacağız. AK Partili kardeşlerim, ülkücü kardeşlerim oy verecek. Sonuçta bizim adaylarımızın lehine her görüşten insanların oy vermesini istiyoruz.

"KARŞI TARAFTA DAHA BÜYÜK GÜRÜLTÜLER OLDU"

Biz bir yerde belediye başkan adayımızı belirledik diyelim. Sonra işbirliği içerisinde geri çekmek zorunda kaldık. Elbette o arkadaşımızda teşkilatımızda burukluk olacak. İnsani bir şey bu. Ancak neden geri çektiğimizi arkadaşlarımız da gayet iyi biliyorlar. İşbirliği demek zaten fedakârlık yapmak demektir. İYİ Parti de fedakarlık yaptılar. Ankara'da çok ısrarlıydılar. Mansur Bey CHP'den aday oldu. Bursa'yı istedik. Sorunu bir anlamda çözdük. Sonuçta belki de bizim demokrasi tarihimizde örnek olacak bir işbirliğini gerçekleştirdik. Karşı tarafta bir panik havası esti. Alelacele toplandılar ve kendilerine göre bir şeyler yaptı. Öbür tarafta daha büyük gürültüler oldu aslında.

"BU PARANIN YARISINI ÇİFTÇİYE VERSENİZ TÜRKİYE'Yİ BESLER"

Türkiye'de neler yapılması gerektiğini 13 madde olarak saydık. Kalktılar beni suçladılar. Neden krizden çıkışın yol haritasını bize gösteriyorsun diye. Akıl alacak şey değil. Türkiye'yi kim borçlandırdı? Trump kalkıp, Erdoğan'a şunu mu söyledi: Ey Erdoğan tüm ihaleleri dolarla yap. Köprü geçişler, tüp geçişler, bunları dolarla belirlemesini Trump mı söyledi. Trump A söyler B söyler. Ben kendime bakarım. Londra'daki bir avuç tefeciye ödenen faiz 149 milyar. Çiftçiye bunun yarısını yarısını verseniz bütün dünyayı besler.

"MART'IN SONU BAHARDIR SÖZÜNÜ İZMİTLİ BİR VATANDAŞ BULDU"

Bizim medyaya kapalı toplantılarımız var. O toplantılarla görüşüyoruz, tartışıyoruz. Bunlar sayısal olarak ciddiler, bir anlamda kanaat önderleri durumundalar. Kent yoksulları var.Bunlar düne kadar AK Parti'ye oy veriyorlardı. Bunların hepsi belirleyici olacak. İzmit'te kahvede otururken canı yanan bir vatandaş 'Martın sonu bahardır' dedi. Bu çok güzel bir ifadeydi. Hepsinin canı yanmış vaziyette. düne kadar rahat geçinen bu insanlar geçinemiyorlar.

"SAYIN ABDULLAH GÜL İLE 6-7 AY ÖNCE GÖRÜŞTÜM"

Sayın Gül zaten bu konuda açıklama yaptı. Yakın zamanda değil 6-7 ay önce belkide. Taşeron işçileri Türkiye'nin gündemine getiren kim, onlara kadro verilmesinin yolunu açan kim? Biziz. Asgari ücretin 2 bin 200 lira olması söyleyen kim biziz. Asgari ücretlilerin sorunlarını dile getiren kim? Biziz. Onun dışında emekliler var. Emekliye 2 maaş ikramiye verilmelidir diyen kim? Biziz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sokak ekonomisi çalıştayı düzenledik. Bunlar sahipsiz insanlar.

"İSTANBUL'U ALACAĞIZ, EKREM BEY SICAK MESAJLAR VERİYOR"

İstanbul'da onların hayal edemeyeceği şeyi yapacağız. Çok güzel, mutlu bir İstanbul, yeşil İstanbul. İstanbul'u alacağız. Herkesin oyuyla alacağız İstanbul'u. Ekrem Bey'in toplumun her kesimine sıcak mesajlar veren bir arkadaşımız. AK Partiliyi, MHP'liyi, HDP'liyi, Saadet Partiliyi, DP'yi, DSP'yi rahatsız eden bir demeci var mı hayır! Toplumun her kesimini kucaklaşıyor.

"BEYLİKDÜZÜ'NDE YEŞİL VADİ'Yİ GÖRÜNCE BELEDİYECİLİK BU DEDİM"

Ekrem Bey, Beylikdüzü'de büyük başarılara imza attı.Ben Yeşil Vadi'yi görünce 'işte belediyecilik budur' dedim. Her tarafta ağaçlar var. Çevrede insanların oturup, yeşilli seyredecek kafeler var. Şimdi insanlar eğlenmeye de, dinlenmeye de oraya gidiyor. İnsan kıt kanaat imkanlarıyla burayı böyle yaptıysa, devasa bütçeyle İstanbul'a ne yapılmaz, her şey yapılır.

"AÇLIK SINIRININ ALTINDA OLAN AİLELERE YARDIM EDECEĞİZ"

Ekrem Bey dedi ki 'Ben şu kadar kişiye istihdam yaratacağım' dedi, sonra Binali Bey de dedi. Başbakanken niye yaratmadın. Bir kenti düşünüyorsanız, kenti bütün boyutlarıyla düşünmelisiniz. Biz İzmir'de 35 bin haneye 10 kilo soğan, 10 kilo patetesi getirip evlerine teslim ettik. Vatandaşın derdine derman olmak derman belediyeciliğidir. Bir hanenin geliri açlık sınırının altındaysa elektrik, su, doğalgaz harcamalarının bir bölümünü almayacağız.

"FAKİR MAHALLELERDE AYRIMCILIK YAPACAĞIZ"

Ekrem Bey İstanbulluların oylarıyla gelecek. Gerçek anlamda İstanbul'a hizmet verecektir. Bütün belediye başkan adayı arkadaşlarıma şunu söylüyorum, 'Şu bana oy verdi, bu vermedi demeyeceksiniz' Bir yerde ayrımcılık yapabilirsiniz, fakir mahallelere daha fazla hizmet götüreceksiniz.

"SAYIN AKŞENER'LE ORTAK MİTİNGLER YAPACAĞIZ"

Mansur Bey, Beypazarı'nı tüm Türkiye'ye tanıttı. Başarılı bir insan. Arkasında başarı hikayesi var. İstanbul'da da uyum içinde, Ankara'da da, Balıkesir'de, Denizli'de tüm arkadaşlarımız çalışıyorlar. Sayın Akşener'le ortak mitingler yapacağız.

"SUÇ BİREYSELDİR, BABASINA AİT SUÇ VARSA BABA SUÇLUDUR"

Tunç Soyer'in babası nedeniyle oğlunun yargılanmasını, suçlu ilan edilmesi gibi bir anlayışı asla benimsedim. Suç bireyseldir. Babaya ait bir suç varsa baba suçludur. Tunç Bey Türkiye'de tükenen tohumları yeniden ektirdi. Aziz Bey'in başlattığı çok güzel projeler var. Kırsalla kent arasında gelir dağılımı dengeleri konusunda çok güzel çalışmalar yaptı. Kooperatifler kurdurdu. İzmirliler'in hizmetine sundu.

"BİZİM EKSİKLİĞİMİZ VAR: EVET O GECEYİ İYİ YÖNETEMEDİK"

24 Haziran akşamında medyanın abarttığı kadar bir şey yoktu. Birisi kalktı 'CHP'nin bilgisayar sistemi çöktü' dedi. Öyle bir şey yoktu. Birisi yazdı sonra her yere yayıldı. Bizim bir eksiğimiz var. O geceyi iyi yönetemedik. Çıkıp vatandaşa belli aralıklarda bilgi verilmesi lazımdı. Muharrem İnce başka bir partiden değil ki, bizim partimizden. Biz parti olarak iyi yönetemedik.

"KURULTAY NE ZAMAN OLACAK GİBİ KISIR TARTIŞMALARA GİRMEK İSTEMİYORUM"

Kurultayın yeri ve zamanı vardır. 2 yılda bir yapılıyor. 4 yılda bir galiba mali denetim de var. Normal kurultaylarımızı yapıyoruz. Kurultay takvim süreci belirlenir Parti Meclisi'nin onayına sunulur. Normal tüzüğümüze göre belli bir süre kalınca doğal olarak takvimlendirme yapmak durumundayız. İlçelerde, illerde delegeler seçilir, sonra kurultay yapılır. Yeri zamanı gelince toplarız. Kendi içinde işlerse, olağanüstü kurultay da toplanır. Ben şimdi yerel seçimlere kilitlenmek zorundayım. Hedefimiz yerel seçimler. Kurultay ne zaman olacak, ne şekil olacak bu kısır tartışmalara girmek istiyorum.

"YENİ PARTİYİ KURANLAR TÜRK SİYASAL YAPISINA BAKACAKLAR"

Yeni parti kurulabilir. Demokrasi değil mi? İnsanlar partileri kurabilirler. Bize de düşen 'hayırlı olsun' demektir. Partiyi kuranlar Türk siyasal yapısına bakacaklar, şartlara bakacaklar. Parti kurmak sıradan bir olay değil. Türkiye'de gelişmelere, açmazlara bakarak geliştirecekleri programla bunu gerçekleştirmek isteyecektir.”

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.