Kitapsız Gökçek!

Kitapsız Gökçek!

Ankara Büyükşehir Belediye’sinin eski Başkanı Melih Gökçek hükümete yakınlığıyla bilinen Karar Gazetesi’nin yazarlarından D. Mehmet Doğan tarafından çok sert bir şekilde eleştirildi. İşte ayrıntılar;

Karar Gazetesi yazarlarından Mehmet Doğan, bugünkü köşe yazısında Melih Gökçek’i hedef aldı ve sert sözlerle yüklendi.

Karar gazetesi yazarı D. Mehmet Doğan “Ankara’ya yeni başkan!” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Doğan, yazısında Ankara'nın eski belediye başkanı Melih Gökçek'i eleştirdi.

Doğan yazısında AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını ele aldı. Doğan, Melih Gökçek’in dönme ihtimalinin ortadan kalkmasıyla Ankaralıların içinin rahatladığını söyledi.

Mehmet Doğan şu ifadeleri kullandı:

“İktidar partisinin Ankara Büyükşehir belediyesi başkan adayı açıklandı, Ankaralılar sabık başkanın dönüş ihtimali ortadan kalktığı için rahatladı. Tecrübeli bir belediye başkanı, hatta bakanlık da yapmış bir eski başkan aday. Bu demektir ki, gelecek sene hangi partiden seçilirse seçilsin yeni bir başkanımız olacak! Başkan adayı Ankaralı mı? Bugünkü vilayet sınırlarına bakarsak, değil, Osmanlı’nın son dönemi esas alınırsa, Ankaralı! Çünkü Ankara vilayeti Kayseri’yi de kapsıyor. Ankara vilayet merkezi, Çorum, Yozgat, Kırşehir ve Kayseri de Ankara’nın sancakları, anlayacağınız Anadolu’nun ortasında bir eyalet! Cumhuriyet’ten sonra sancak idarî birimi kaldırıldı, sancaklar vilayet yapıldı.”

Gökçek'ten flaş Bahçeli mesajı!

“ÇEYREK ASIRDIR BAŞKENT KÜLTÜREL ANLAMDA ÇÖL HALİNE GELDİ”

“Ankara’nın son çeyrek yüzyılını, bu süre içinde şehre karşı işlenen ağır cürümleri nasıl anlatmalı?” diyen Doğan şunları kaydetti:

“Bu zor işi başarmak için kitap dolusu yazı kaleme aldık.

Ankara kütüphanesiz! Ankara’nın çeyrek asırlık başkanı ‘kitapsız’dı, yanlış anlaşılmasın: Göğsünü gere gere ‘Ben kitap okumam!’ demişti!

İlk defa bir yöneticinin ‘Ben kitap okumam’ dediğine şahid olmuştuk. (Çoğu okumaz belki de utanma belâsı okumam demez.) Bu kadar okumayı, bilmeyi, kültürlü olmayı küçümseyen bir tavır nasıl anlaşılmalıdır?

Ve çeyrek asırdır başkent kültürel anlamda çöl haline geldi. Sakıt başkanın kültürden anladığı oyun ve eğlenceden ibaretti. Moskova Sirki’nin her yıl bir aylığına getirtir Büyük Ankara Sirki yapar, bunu da kültürel faaliyet sırasına sokardı.

Bunlarla tatmin olmadı: Dünyanın en büyük eğlence merkezini inşaya kalkıştı. Anka-Park! Ankara tarihinin en büyük belediye yatırımı bir eğlence merkezi! Sabık başkanın oyuncak ve animasyon merakı böyle bir görünürlük kazandı. Ankapark için yurtdışından getirtilen dinozor heykellerinin her biri için harcanan para ile güzel bir kütüphane yapılabilirdi.”

“ANKARA’NIN YENİ BAŞKANININ İŞİ ZOR OLACAK”

Karar yazarı Doğan yazısını şöyle noktaladı:

“Bir Ankaralı olarak Ankara’nın eğlencenin değil, kültürün, ilmin, sanatın başkenti olmasını arzu ederdik. Sabık başkan eğlencenin başkenti olmasını istedi.

Öyle sanıyorum ki yeni başkan adayı seçilirse onu en fazla meşgul edecek işlerden biri bu eğlence merkezi olacaktır. Bu oyun ve eğlence merkezi yapılırken eleştirilerimizi açıkça yazdığımız gibi, sabık başkanı defalarca uyardık: ‘Kutsallık çağrıştıran yapıları oyun ve eğlence malzemesi yapmaktan vazgeç!’

Ankara’da yaşamayanlar ‘bu da neyin nesi’ diyebilir.

Ankapark isimli oyun ve eğlence merkezinin girişi nasıl tasarlandı biliyor musunuz? Bu oyun ve eğlence merkezine dinî mimarlık tarihimizde önemli yeri olan cami, medrese ve türbe yapılarının benzerleri içinden geçilerek girilecek! Konuyla ilgili olarak inşaat sürerken yazdıklarımızdan birkaç cümle:

‘Bir eğlence yerine, camilerden, türbelerden geçerek girmek ancak şeytanî bir buluş olabilir!

Cami, minare bizde huşu hissi uyandırır. Bir yerde minare varsa, onda ezan okunmalıdır. Burada minare var, fakat ezan sesi yok. Cami var, fakat ibadet yok. Medrese var, ders yok! Türbe var, içinde saygı ile hatırlanan bir şahsiyet yok.

Konya’da Mevlâna türbesinin yeşil kubbesini gören, ölümü hatırlar; fanilik hissini derinden hisseder, bütün geçmişlerimize Fâtiha okur! Ya Anka-Park’ın kapısının üstündeki Yeşil kubbe taklidi? Ak Parti’nin medeniyet tasavvuruna Fatiha okuyor!’

Velhasıl Ankara’nın yeni başkanının işi zor olacak!”

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.