1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kızılay’dan ‘Kan Dostum’ adlı yeni kampanya
Kızılay’dan ‘Kan Dostum’ adlı yeni kampanya

Kızılay’dan ‘Kan Dostum’ adlı yeni kampanya

Kızılay, azalan kan stoklarına dikkat çekti ve ‘İyi ki Varsın Kan Dostum’ kampanyasıyla tüm Türkiye’yi bu iyilik hareketinin bir parçası olmaya çağırdı.

A+A-

Kış koşullarında azalan kan stokları nedeniyle Türk Kızılay tüm Türkiye’yi ‘İyi ki Varsın Kan Dostum’ kampanyasına destek vermeye çağırıyor. 2005 yılından itibaren Ulusal Güvenli Kan Temini programını yürüten ve hali hazırda ülke çapına yayılmış ağı ile ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 90’ını gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılayan Türk Kızılay, kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarında ciddi oranda düşüş görüldüğü uyarısını yaptı.

 

 

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Ülkemizde kan bağışı bilincinin gelişmesi ve düşen kan bağış stoklarının yeniden yükselmesi büyük önem taşımaktadır. Acil durumlarda yapılacak kan bağışının, o acil durumun ortaya çıkardığı ihtiyacı gidermeye hiçbir katkısı bulunmamaktadır.

 

 

Bir hasta veya yaralıyı acil durumda verilecek kan değil, daha önce verilmiş, testleri yapılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş kan kurtarabilecektir. Tüm olumlu gelişime rağmen, ülkemizdeki ‘düzenli’ kan bağışı oranı hâlâ dünya ortalamasının altındadır ve gönüllü kan bağışı mevsim şartlarından etkilenmektedir. Kızılay olarak bu nedenlerle ‘İyi ki Varsın Kan Dostum’ adıyla bir ulusal duyarlılık kampanyası başlatıyoruz. Amacımız, düşen kan bağışlarının azalttığı stok seviyesini istenilir rakamlara çıkarmaktır.” dedi.

 

 

BAĞIŞ SÜRESİ 15 DAKİKA

Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulamanın yanında, aynı zamanda kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırarak hastanelere teslim ediyor. Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde kan bağışını yapabiliyor.  

 

350 EKİP YOLLARDA

1957 yılında kan bağışı kabul merkezleri kuran Kızılay, bölge kan merkezleri, kan bağış merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile her gün ortalama 350 noktada, 10 bin ünite kan bağışı alıyor. Alanın kan bağışlarını Türkiye’nin referans laboratuvarları da olan Kızılay laboratuvarlarında testlerden geçirip, bileşenlerine ayırarak 1300’e yakın hastaneye 7 gün 24 saat esasına göre ulaştırıyor.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.