Kızılelma Vakfı kuruldu: Flaş isimler var

Kızılelma Vakfı kuruldu: Flaş isimler var

Türk dünyasını bir araya getirmeyi amaçlayan akademisyenler, milletvekilleri ve entelektüeller, "Kızılelma Vakfı" isimli bir vakıf kurdular.

A+A-

Türk dünyasının değerlerini koruyup geliştirmek için yola çıkan akademisyenler, milletvekilleri ve entelektüeller, "Kızılelma Vakfı"nı kurmak için düğmeye bastı.

İlk toplantıyı Ankara'da yapan kurucular kurulu, dün İzmir'de bir araya geldi.

Türk dünyasına mensubiyet duyan isimlerin bir araya geldiği geniş katılımlı toplantıda kurumsal yapıyla ilgili değerlendirmeler yapıldı.

 

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI İSTANBUL'DA YAPILACAK

 

23 Kasım Cumartesi günü İstinye'deki Karadeniz Vakfı İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri'nde bir araya gelecek Türk dünyasının seçkin isimlerinin toplantısı saat 14.00'de başlayacak. Toplantının moderatörlüğünü, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, moleküler biyoloji ve genetik uzmanı Prof. Dr. Sezgin Çelik yapacak.

 

KURUCULAR KURULU LİSTESİ YAYINLANDI

 

Kızılelma Vakfı'nın netleşen kurucular kurulu listesinde birbirinden değerli ve birikimli isimler yer alıyor.

Türk dünyasının ve milliyetçi camianın yakından tanıdığı kurucular kurulu listesine, İstanbul'daki toplantının ardından yaklaşık 10 isim daha ilave edilecek.

Kızılelma Vakfı'nın şu ana kadar netleşen kurucular kurulu listesi şöyle:

Prof. Dr. Anıl Çeçen, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, E. milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Dr. Sezgin Çelik, Prof. Dr. Varis Çakan, Prof. Dr. Sencer İmer, E. milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Prof. Dr. Selahattin Sarı, Prof. Dr. Osman Karatay, Dr. Selim Kaptanoğlu, E. milletvekili Süleyman Servet Sazak, E. milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Meteoroloji Mühendisi Mehmet Danyal Hergünsel, İş adamı Selahattin Baysal ve Yazar Fethiye Sarper Erdemgil...

 

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN TALEP YAĞDI

 

Türkiye çapında kurumsallaşmak için de değişik bölgelerden vakfın kurucular kurulu üyelerine çok sayıda talep geldiği öğrenildi.

 

LOGOSU BELLİ OLDU

 

İstanbul toplantısının ardından resmi kuruluş bildirgesi yayımlayacak olan vakfın logosu da belli oldu.

 

logo-siyasetcafe-001.jpg

 

Logo kamuoyu tarafından beğenildi ve sosyal medya hesaplarında binlerce paylaşım aldı.

 

BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADILAR

 

Kızılelma Vakfı, konuya ilişkin bir de basın açıklaması yaptı.

İşte o açıklama:

Değerli basın mensupları;
KIZILELMA vakfının kurulma gerekçesi olarak, gördüğümüz gerekliliğin gerçekleştirilebilir olması ile ülkemizde ve Türk dünyasındaki bu davaya gönül vermiş gönüldaşlarımız ile yaptığımız görüşmeler, bizleri dönüşü olmayan bir yola sokmuştur.

Vakfımızın mütevelli heyetinde olma iradesi gösteren değerli hocalarımız ve dava arkadaşlarımız, her biri alanında uzman ve Türkçülük fikir sistemini içselleştirmiş, Türk dünyasına hizmet etmiş gönül insanlarından  oluşmuştur.
İçinde bulunduğumuz koşullar ve Dünyamızın geldiği bu hastalıklı ve garabet durum karşısında nemelazımcılık yapamazdık. 

Yine görüyoruz ki; Yaklaşık yüz yıl önce Türk yurtları ve Türk’lük üzerine oynanan oyunlar geldiğimiz nokta itibarıyla sonuç alınamamış olmasına rağmen yeni oyunların sahnelendiği bir tiyatro halini almıştır.

Türkler ve Türk yurtları üzerinde oynanan kirli oyunlar, yine olanca hızıyla devam etmekte. 

Türk Dünyasına genel bir bakışla baktığımızda, Azerbaycan’nın işgal altındaki toprakları, Kırım’ın işgali, Çin zulmünden inim inim inleyen Uygur Türklüğü, öz yurdunda esir durumdaki İran Türklüğü, Amerikan ve Taliban zulmündeki Afganistan Türklüğü, yine Amerikan ve diğer emperyalist güçlerin demokrasi getireceğiz söylemiyle yerinden ve yurtlarından edilen Irak Türkmenleri, Bayırbucak Türkmenleri, Bulgaristan ve Yunanistan’daki asimile edilmek istenen Batı Trakya ve Bulgaristan Türkleri, Yavru vatan Kıbrıs Türklüğü ve en nihayetinde, binlerce yıllık Anadolu’da bölünüp parçalanmak istenen Türkiye Türkleri…..

Evet, Dünya’ya sığamayan, aç gözlü emperyalizm ve onun uygulayıcılığını yapan emperyalist devletler,  Tanrının bize lütfettiği bütün güzellikleri sadece kendilerinin sayan bu köle düzeni yanlıları, sizi durduracak olan bu dünya düzeni içinde yalnız ve  tek bir şey var o da, 

TÜRK BİRLİĞİ…….

Tanrının bahşettiği Türklük gurur ve şuurunu yaşatmak, kadim Türk Töresini hakim kılmak, bizlere düşen başlıca ödevimizdir.
Biz Türkler; Binlerce yıl öncesinden Eşitler arasındaki eşitlik düşüncesini rehber edinmiş ve bu ilkelerimizi yine binlerce yıl öncesinde taşlara kazıyarak TÖRE olarak uygulamış yüce bir milletiz. 
Sorunlarımızın dağlar kadar olması, karşımızdaki haksız güçlülerin varlığı bizi yıldırmadı, yıldıramaz…..

Yine yol Başçılarımızdan, İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi “DİLDE, FİKİRDE VE İŞTE BİRLİĞİ şiar edinerek, Türk’ün son Başbuğu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği, muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı hatta geçmeyi hedef edinerek yola çıkmış bir topluluğuz.

İşte KIZILELMA VAKFI bu farkındalığı yapabilmek, Türk Halkları arasında kültür tanıtımıyla ve en nihayetinde TÜRK BİRLİĞİ İLE BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ ülküsü ile yola çıkmış güzide insanların buluştuğu bir sivil toplum kuruluşudur.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Kızılelma Vakfı.'

 

 

 

 

siyasetcafe.com

 

 

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.