1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Korkunç gerçek ortaya çıktı Alzheimer bulaşıcı
Korkunç gerçek ortaya çıktı Alzheimer bulaşıcı

Korkunç gerçek ortaya çıktı Alzheimer bulaşıcı

Yapılan bir bilimsel çalışma Alzheimer hastalığının proteininin insandan insana taşınabileceğini gösterdi. İşte detaylar;

A+A-

Londra Kolej Üniversitesi bölüm başkanı olan Dr. John Collinge, prion hastalarının beyinlerini incelerken araştırma ekibi bu beyinlerde Aß birikiminin varlığını buldular.

Aß,Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olarak bilinmektedir.

Hastaların hiçbiri Alzheimer için tam olarak nörolojik bulguları sergilememiştir.

Dr. Collinge, hastaların çoğunun bu tip bulguları olanların aksine 30’lu ve 40’lı yaşlarda olduklarını söyledi. Bu bulguları bildiren 2015 tarihli “Amiloid- ß patolojinin ve serebral amiloid anjiopatisinin insana geçişi için kanıt” başlıklı makalesi Dr. Collinge’nin bu işi derinlemesine araştırmasına neden oldu.

Ekip ilk önce geçmişte kullanılan, büyüme hormonu şişelerini tanımlamak için yola çıktı. Bazı dedektiflik çalışmaları ve bol şansla, orijinal malzemenin bir kısmını bir arşivde buldular ve hastalara enjekte edilenle aynı materyali belirleyebildiler. Harvard Tıp Okulu işbirliği ile araştırma ekibi örneklerde hem Aß hem de Alzheimer’in bir özelliği olan tauyu tanımladı.

Bu numunelerin Aß patolojisini sağlıklı organizmalarda tohumlayıp tohumlayamadığını test etmek için ekip Japonya RIKEN araştırmacıları ile işbirliği yaptı. Fareler, yaklaşık altı aylıkken Aß biriktirme belirtileri gösterdi. 6- 8 haftalık dişi farelerin beyinlerine, orijinal c-hGH numuneleri enjekte edildi. Farelere, ayrıca negatif kontrol olarak sentetik büyüme hormonu ve pozitif olarak da Alzheimer’dan ölen hastalardan alınan doku enjekte edildi. Sekiz ay sonra farelerin beyinleri incelendi. Ekip, Aß tortuları ve serebral amiloid anjiyopatinin orijinal c-hGH örneklerini alan farelerde tutarlı bir şekilde bulunduğunu ancak kontrol farelerinde neredeyse hiç gorülmediğini tespit etti. Bu çalışma “Amiloid-ß protein patolojisinin kadaverik hipofiz büyüme hormonundan bulaşması” başlığıyla 13 aralıkta Nature’da yayımlandı.

Araştırma ekibi, uzun zamandır bilinen tıbbi ve cerrahi prosedürlerle Aß tohumlarının istemeden iletim riskinin olduğuna ve kazayla prion iletimi riski taşıdığına dikkat çekti. Aß tohumları ve prionlar metale yapışabileceğinden, beyin ameliyatı sırasında kullanılan metal aletler ve implantlar özellikle önemli.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.