1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Korona anketinde çarpıcı sonuçlar: AVM’lerin açılma kararı doğru mu?
Korona anketinde çarpıcı sonuçlar: AVM’lerin açılma kararı doğru mu?

Korona anketinde çarpıcı sonuçlar: AVM’lerin açılma kararı doğru mu?

Aksoy Araştırma Şirketi, AVM'lerin 11 Mayıs'ta açılma kararına yönelik bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanların yüzde 70'i karara karşı çıktı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan koronavirüse karşı normalleşme planı kararları bazı tartışmalara yol açtı.

Aksoy Araştırma Şirketi tarafından, mobil panel üzerinden gerçekleştirilen Türkiye Monitörü araştırma sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan "Berber, kuaför ve güzellik merkezi gibi işletmelerin 11 Mayıs tarihinde yeniden açılacak" olması ile ilgili karar %34,3'lük bir destek alırken, kararı desteklemeyenlerin oranı %44,5 olarak açıklandı.

%21,2'lik kesim ise, kararı ne doğru ne de yanlış bulduğunu belirtti.

Araştırmaya katılanların %36'sı "Berber ve kuaförlerin açılması bir ihtiyaçtır" derken; %64'ü "İhtiyaç olduğunu biliyorum ama virüsü dağıtacaktır, açılması bir süre daha ertelenmeliydi" yanıtını verdi.

 

koronavirus-anketinde-avm-lerin-acilmasi-siyasetcafe.jpg

 

AK Parti seçmeninin %35,6'sı berber ve kuaförlerin açılması kararını desteklediğini belirtirken, %44,7'si kararı desteklemediğini belirtti. AK Parti seçmeninin %19,6'sı ise kararı ne doğru ne de yanlış bulduğunu belirtti.

AK Parti seçmeninin %34,2'si "Berber ve kuaförlerin açılması bir ihtiyaçtır" derken %65,8'i "İhtiyaç olduğunu biliyorum ama virüsü dağıtacaktır, açılması bir süre daha ertelenmeliydi" yanıtını verdi.

 

koronavirus-anketinde-avm-lerin-acilmasi-siyasetcafe2.jpg

 

YÜZDE 70 KARŞI ÇIKTI
 

"AVM'lerin açılmasını doğru buluyor musunuz?" sorusuna ise, araştırmaya katılanların %70'i bu kararı doğru bulmadığını belirtirken, %12,3 oranında AVM'lerin açılmasına destek geldi.

Araştırmaya katılanların %17,7'si ise, bu kararı ne doğru ne de yanlış bulduğunu belirtti.

Ankete katılanların %20,8'i "AVM'lerin açılması ekonomik bir gerekliliktir" derken, "AVM'lerin açılması virüsün yayılma hızını arttıracaktır açılması bir süre daha ertelenmeliydi" diyenlerin oranı %79,2 olarak duyuruldu.

 

duyuruldu.jpg

 

SINAV TARİHLERİNİN ÖNE ÇEKİLMESİ DE DESTEKLENMİYOR

 

Koronavirüs nedeniyle üniversitelere giriş sınavı tarihi 25-26 Temmuz'a ertelenmişti.

Dün açıklandığı üzere bir ay erkene çekilerek 27-28 Haziran tarihinde gerçekleşecek sınav ile ilgili karara gelen destek oranı %26 seviyesinde kalırken, kararı desteklemediğini açıklayanların oranı %58,3 olarak açıklandı.

Kararı ne doğru ne yanlış buluyorum diyenlerin oranı ise %15,7 olarak duyuruldu.

Araştırmaya katılanların %33'ü "Önemli olan öğrencinin ne kadar hazır olduğudur. Sınav tarihinin değişmesi hazır olan öğrenciyi etkilemez" beyanında bulunurken; %67'si "Sınav tarihinin 3 kez değişmesi gençlerdeki baskı ve stresi arttıracak verimliliği düşürecektir" dedi.

 

dusurecek.jpg

 

ŞEHİRLERE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI DA SORULDU
 

Büyükşehirlerde uygulanan giriş çıkış yasakları için ne düşünüldüğü sorulduğunda, kamuoyunun %63'ü yasakların daha geç bir tarihte sonlandırılması gerektiğini belirtirken; %37'si ise, kısa sürede açılabileceğini dile getirdi.

 

dile.jpg

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA BÜYÜK DESTEK 
 

20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı uygulamalarına kamuoyunun büyük bir çoğunluğu destek veriyor.%67,4 oranında yasak desteklenirken, 18,8 oranında ise destek görmüyor. Sınırlandırılmış sokağa çıkma yasağı uygulamasını ne doğru ne yanlış bulduğunu ifade edenlerin oranı ise %13,5.

 

sokak.jpg

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.