1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Korona virüsü aşılarında son durum ne ? Hangi ülke hangi aşıyı üretti kaça satacak? İşte Korona Virüs Aşı dosyası
Korona virüsü aşılarında son durum ne ? Hangi ülke hangi aşıyı üretti kaça satacak? İşte Korona Virüs Aşı dosyası

Korona virüsü aşılarında son durum ne ? Hangi ülke hangi aşıyı üretti kaça satacak? İşte Korona Virüs Aşı dosyası

Korona virüsten korunmak için kesin çözüm olarak gördükleri aşı çalışmalarında sonuca en yakın firmalar hangileri ve fiyatları ne kadar olması bekleniyor? Korona virüs aşılarında son durum ne ? Hangi aşı kaç liraya satılacak? İşte Korona Virüs Aşı dosyası

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 12 Kasım itibarıyla dünya genelinde 48 Covid-19 aşı adayı, klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken, 164 aşı adayı da klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor.

Peki hangi aşı firması, tek bir dozu ne kadara satmayı düşünüyor?

Korona virüsten korunmak için kesin çözüm olarak gördükleri aşı çalışmalarında sonuca en yakın firmalar hangileri ve fiyatları ne kadar olması bekleniyor? Korona virüs aşılarında son durum ne ? Hangi aşı kaç liraya satılacak?

Pfizer/BioNTech

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Almanya'da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech'in geliştirdiği "BNT162b1" adı verilen aşı adayı, 3'üncü aşama denemelere başlayan ilk aşı adaylarından biri olmuştu.

 

phizer.jpg

Pfizer ve Biontech, 18 Kasım'da da 3'üncü aşama klinik denemelerini tamamladığını, aşı adayının denemelerde yüzde 95 etkili olduğunu bildirdi. Ayrıca 20 Kasım'da aşı adayının acil kullanımına izin verilmesi için FDA'ya başvuruda bulunuldu.

AŞININ FİYATI: Aşının fiyatının ise daha önce yapılan açıklamalarda piyasa değerinin altında olacağı ve bölgelere göre farklılık gösterebileceği belirtilmişti.


AB'nin Pfizer/BioNTech ile anlaşması kapsamında 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Euro ödeyeceği açıklandı. Buna göre korona virüs aşısına doz başına 15,5 Euro ödenecek. İki doz halinde uygulanan aşının ABD’deki fiyatı yaklaşık olarak 39 Dolar olacak.

Moderna

ABD'de Moderna ilaç firmasının Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü iş birliğiyle geliştirdiği aşı adayı "mRNA-1273" da en fazla umut bağlanan çalışmalar arasında görülüyor.

 

moderna-asi.jpg

FDA'nın onay vermesinin ardından aşının 1'inci aşama klinik denemeleri, 17 Mart'ta Washington eyaletinde başlarken, mRNA-1273, "insanlar üzerinde denenmeye başlanan ilk potansiyel Covid-19 aşısı" oldu. Şirket, 16 Kasım'da yaptığı açıklamada, süren çalışmadan elde edilen ilk verinin, aşı adayının yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

AŞININ FİYATI: Moderna, geliştirilmekte olan aşılar arasında en pahalı olanı. Moderna'nın CEO'su Stephane Bancel, aşının doz başına fiyatının 25-37 Dolar arasında olacağını açıkladı.

Oxford

İngiltere'de Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ile Oxford Aşı Grubu iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan aşı adayı, insanlarda basit soğuk algınlığına yol açan bir adeno virüsün zayıflatılmış ve kendini çoğaltamayan bir versiyonunu içeriyor.

 

oxford-asisi.jpg

Oxford Üniversitesi, yaptığı açıklamada, devam eden 3'ncü aşama klinik denemelerde çalışmalardan elde edilen verilere göre, aşı adayının tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, ardından tam doz uygulanması halinde ise yüzde 90 seviyesinde etkili olduğunu bildirdi.

AŞININ FİYATI: AstraZeneca, hükümetlerle ve uluslararası sağlık kuruluşlarıyla, maliyetini doz başına yaklaşık 2,50 Dolar olarak belirleyen anlaşmalara varmıştı.

Sputnik V

Biontech, Moderna'nın ve Oxford'un ardından aşıyla ilgili bir haber de Rusya'dan geldi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, son açıklamasında aşının etki oranının yüzde 95'in üzerine çıktığını duyurdu.

 

sputnik.jpg

Yetkililer, bu rakamın, aşının ilk enjeksiyonundan 42 gün sonra gönüllüler üzerinde yapılan testlerin ön sonuçlarına dayandığını belirtti.

Aşı tedariki için Arjantin, Brezilya, Meksika ve Hindistan ile anlaşmalara varan Rus yetkililer ayrıca aşının doz fiyatının, Şubat 2021'den itibaren uluslararası piyasada 10 dolardan az olacağını duyurdu.

AŞININ FİYATI: Aşının, Rus vatandaşları için ise ücretsiz olacağı belirtildi.

JANNSSEN

Çok uluslu ABD şirketi Johnson&Johnson'a bağlı Janssen şirketinin geliştirdiği Covid-19 aşı adayının 3'üncü aşama denemelerine 23 Eylül'de başlandı.

ABD, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru, Filipinler ve Ukrayna'da yürütülmesi planlanan denemelere 60 bin gönüllünün katılması hedefleniyor.

 

Şirket, aşı formülünü iki doz olarak uyguladığı bir denemeye de 16 Kasım'da İngiltere'de başladı.

AŞININ FİYATI: Aşının bir dozunun ise yaklaşık 10 dolardan satışa sunulması bekleniyor.

Novavax

ABD'li ilaç firması Novavax'ın aşı adayının 3'üncü aşama klinik denemelerine 24 Eylül'de İngiltere'de
başlandı.

 

novavax-asi.jpg
 


İngiliz hükümetinin Aşı Görev Gücü iş birliğinde yürütülen denemeye 18 ile 84 yaşları arasındaki 15 bin gönüllünün katılması hedefleniyor. Aşı adayının 3'üncü aşama klinik denemelerinin sonunda

ABD'ye genişletilmesi planlanırken, ilk sonuçların ise 2021 yılında alınması planlanıyor.

ABD hükümeti, Maryland eyaletinde faaliyet gösteren şirkete, gelecek yılın başında 100 milyon doz Covid-19 aşısı üretmesi halinde 1,6 milyar dolar ödemeyi taahhüt etti.

AŞININ FİYATI: Henüz belli değil

CoronaVac

Çinli ilaç şirketi Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac da 3'üncü aşama klinik denemelere başlayan aşı adayları arasında bulunuyor.

Formülünde virüsün etkisizleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşı adayı için 21 Temmuz'da Brezilya'da, 11 Ağustos'ta Endonezya'da 3'ncü aşama klinik denemelere başlandı.

 

coronavac.jpg

AŞININ FİYATI: 3. aşama denemeler kapsamında 17 Eylül'de insanlar üzerinde test edilmeye başlanan Coronavac, "Türkiye'de denen ilk Covid-19 aşısı" oldu. Ancak muhtemel fiyatı hakkında açıklama yapılmadı.

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler