Köyünün adını Yunanca yapan Babacan ısrarcı: Türklüğü kaldıracağım

Köyünün adını Yunanca yapan Babacan ısrarcı: Türklüğü kaldıracağım

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Oğuzhan Uğur'un sunduğu Mevzular Açık Mikrofon programında anayasanın 66. maddesindeki Türk vatandaşlığı tanımını değiştireceklerini açıkladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Oğuzhan Uğur'un sunduğu Mevzular Açık Mikrofon programında soruları yanıtladı. Babacan, anayasanın 66. maddesindeki Türk vatandaşlığı tanımını değiştireceklerini açıkladı.

Babacan, "Şu anda bizim anayasamızda vatandaşlık tanımı çok dar ve dışlayıcı bir tanım. Anayasada şu an 40 yerde Türk kelimesi geçiyor. Ama vatandaşlık tanımıyla ilgili bizim çok daha kapsayıcı ve kucaklayıcı bir vatandaşlık anlayışına sahip olmamız gerekiyor. Kim o anayasayı okusa "Evet ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım" demesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.  Babacan'ın bu sözleri geçmişte yaptığı açıklamaları akıllara getirdi. 

 

DEVA PARTİSİ 2023 GÜNDEMİ: TÜRKLÜK

 

Deva Partisi  bu yıl yaptığı çıkışlarıyla anayasadaki Türklük tanımını değiştireceklerini söyledi. 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 2 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 66. maddesinde yer alan "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür." ifadesinin değiştirilmesi gerektiğini savunmuştu. 

DEVA Partisi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, katıldığı bir radyo programında “Anayasa’dan Türklüğü çıkarıyor musunuz” sorusuna “Doğru” diye yanıt verdi.

 

Gazeteci Enver Aysever'e 4 Ocak'ta konuşan Oktar, "Türkiye'de Atatürk milliyetçiliği diye bir tarif var. Siz başka bir tarif mi getiriyorsunuz? Anayasa'dan Türklüğü çıkarıyor musunuz?" sorusuna yanıtında şu ifadeleri kullandı:

 

"Doğru. Kabul edeceğimiz vatandaşlık anlayışında herhangi bir etnik, dini ya da kültürel kimliğe atıf yapılmayacaktır. Farklılıklar arasında birini diğerine karşı ayrıcalıklı kılan bir tercihte bulunulmayacaktır. Her vatandaşı eşitlik temelinde kapsayan bir anlayış benimsiyoruz."

 

KÖYÜNÜN ADINI YUNANCA YAPTI

 

Ali Babacan'ın kendi köyünün Türkçe "Değirmenyolu" olan adını Antik Yunan'daki adına atıfla "Parlasan" olarak değiştirdi. 
 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.