'KPSS kaldırılıyor torpil geliyor'

'KPSS kaldırılıyor torpil geliyor'

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) kaldırılacağına yönelik haberler, memur olmak için bekleyen milyonlarca adayda büyük hayal kırıklığına yol açtı.

Sosyal medya ve internet siteleri aracılığıyla seslerini duyuran adaylar tepkilerini, “KPSS fırsat eşitliği sunan yegane sistem. Bu sistemin kaldırılma durumunda torpil ve siyasi referans, kamuya girmenin tek yolu haline gelecek.” ifadeleriyle gösterdi. KPSS’nin kaldırılması durumunda bakanlıklar memur alımı için yazılı veya sözlü sınav yapacak. Bu durumda devlet memuru olmak için tek kriter siyasi referans olacak.

Öte yandan bazı gazetelerde yer alan KPSS’nin kaldırılacağına yönelik haberler, Çalışma Bakanlığı tarafından doğrulanmadı. Kamu personel rejiminde ve kamuya personel alımında birtakım değişikliklerin düşünüldüğü ancak bunun KPSS’nin kaldırılması şeklinde olmayacağı belirtiliyor. Çalışma Bakanlığı yaklaşık bir yıldır kamuda çalışanların mecburi hizmeti ve Güneydoğu’ya tecrübeli personelin gönderilmesiyle ilgili çalışma yürütüyor. Buna göre ilk kez kamuda işe başlayanların bulundukları yerde en az 3 yıl görev yapması ve memurların kurum değiştirmesinin sınırlandırılması gibi hususlar üzerinde duruluyor.  Kamuoyu tepkisinden çekinildiği için bu şekliyle sunulan düzenlemenin arkasından, kamuya memur alımını tamamıyla siyasi etkiye açık hale getirebilecek bir sistemin çıkabileceği ifade ediliyor. Mevcut sistemde kamuya memur olarak girecekler için merkezî sınav yapılırken A grubu kadrolar için her bakanlık veya kurum ikinci bir sınav yapıyor. Uzman, müfettiş, denetmen, hakim, savcı, murakıp ve kaymakam gibi bu kadrolara ayrıca mülakat bulunuyor. Bu aşamada siyasi referans önemli rol oynuyor.

B grubu olarak bilinen diğer memurlar içinse KPSS puan üstünlüğüne dayalı olarak tercihe bağlı merkezî atama yapılıyor. Bu alandaki en önemli memur kalemini öğretmen alımları oluşturuyor. KPSS’nin kaldırılması durumunda memur ve öğretmen olabilmek için de torpil ve referans öne çıkacak. Bakanlıkların kendi yapacakları yazılı veya sözlü sınavlarla siyasi referansı olmayana memurluk yolu kapanacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.