Kritik tarihi Arınç açıkladı

Kritik tarihi Arınç açıkladı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalar: O sözler sayın cumhurbaşkanımızı üzüyor olabilir. Onun bu sözlerine hak veriyorum.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili "Mayıs ayı ortasında sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanımız ile görüşüp kararını açıklayacağını tahmin ediyorum. Sayın Başbakanımız istişarelerinin sonucunda Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak isterse, Sayın Cumhurbaşkanımız da bundan büyük bir onur duyacak ve onun adaylığını destekleyecektir" dedi.


İşte Arınç'ın sözlerinden satır başları: 

Dün toplantıda yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sunumlar oldu. Anket yapıldı. Önümüzdeki süreçte bu çalışmalar daha farklı kademelerde devam edecek. Mayıs ayı ortasında sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanımız ile görüşüp kararını açıklayacağını tahmin ediyorum.

GÜL’ÜN AÇIKLAMASINI FARKLI YORUMLAMAYA GEREK YOK
 
Başbakanımız da cumhurbaşkanımız da bu konuyu birlikte görüşeceklerini söylediler. Dün yaptığı konuşmanın 3 gün önceki açıklamasından farklı yanı yok. Farklı yorumlamaya da gerek yok. İki arkadaş olarak, birbirlerinden başbakanlığı devralmış insanlar olarak çok samimi, dürüst ilişkileri var.

BAŞBAKANIMIZIN KARARINI CUMHURBAŞKANI DA DESTEKLEYECEKTİR
 
Biz inanıyor ve biliyoruz ki; Sayın Başbakanımız istişarelerinin sonucunda Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak isterse, Sayın Cumhurbaşkanımız da bundan büyük bir onur duyacak ve onun adaylığını destekleyecektir. Sayın Başbakanımız cumhurbaşkanı olacaksa, böyle bir karara varacaklarsa başka adaylar da olacak ve halkımız oylayacak.

PARTİ İLE İLGİLİ İHTİMALLER İÇİNDE CUMHRUBAŞKANIMIZIN ADINI DA GEÇİRMEK ONU ÜZÜYOR OLABİLİR
 
Ondan sonrasında partinin nasıl şekilleneceği de tartışılıyor. Anlamsız da değil. Ak Parti 3 dönemdir iktidarda. Çok önemli bir liderin başkanlığında bugünlere geldi.
 
Ancak bu hesaplar yapılırken sayın cumhurbaşkanımızı herhangi birisi olarak bu meselenin içinde aktör olarak düşünmek ve ihtimaller içinde onun da adını geçirmek sayın cumhurbaşkanımızı üzüyor olabilir.

ONUN SÖZLERİNE HAK VERİYORUM. HERKES ONA SAYGI DUYMALI
Onun bu sözlerine hak veriyorum. Herkes de ona saygı göstermek konusunda eksikliği olmasın. Son 7 yıllık dönemini büyük bir başarıyla geçirmiş, saygın bir isimdir. Vereceği kararı da hepimiz saygı ile takip edeceğiz

SÖZLERİNDEN FARKLI BİR ANLAM ÇIKARMIYORUZ
 
Biz bu söylediklerinden farklı bir anlam çıkarmıyoruz. Ona ne kadar derin saygı duyduğumuzu ve onu ne kadar iyi anladığımızı bir kere daha takdir etmek isterim.

DARALTILMIŞ BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ
 
AK Parti ve BDP’ye yarar olarak görenler neden kendilerini görmüyorlar.  Her seçimden galip çıkacağız diye rekabet içinde olmadıklarını sorgulamak lazım. Hangi seçim sistemi olursa olsun ben neden başarılı olamıyorum diye hesap yapmaları lazım. Seçimler ilgili kanunların seçimlerden bir yıl önce çıkarılması gerekiyor
 
Kısa süre içinde daraltılmış bölge seçim sistemini kendi içimizde tartışarak süratle bu kanunu çıkaracağız. Yoksa yüzde 10’luk barajla 2015 seçimlerine gidilecek.

BİZ GELİDĞİMİZDE DE YÜZDE 10’LUK BARAJ VARDI… AK PARTİ’Yİ ÖRNEK ALSINLAR
 
Birisinin geri gittiği birisinin ileri gittiği partilerden iktidar olmaz. AK Parti’yi örnek alsınlar. Biz geldiğimizde 15 aylık partiydik. Yüzde 10 barajı vardı o zamanda, Bizim dışımızdaki partiler hep yüzde 10’luk barajdan şikayet ediyorlar. Amaçları iktidar olmak değil parlamentoya kapağı atmak.

PABUÇ KADAR DİLLERİYLE HAKARET ETMEKTEN VAZGEÇSİNLER
 
Anadolu’ya dönsünler, halkı horlamasınlar. Pabuç kadar dilleriyle hakaret etmekten vazgeçsinler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.