1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Külliye'deki 3 saatlik ekonomi toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama
Külliye'deki 3 saatlik ekonomi toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama

Külliye'deki 3 saatlik ekonomi toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan ve 3 saat süren Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir araya gelen Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi.

 

3 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

Toplantıda, son dönemdeki gelişmeler kapsamında Türkiye ekonomisine ilişkin genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan dönemi için kamu maliyesine yönelik öngörüler değerlendirilmiş, ek bütçe süreci ile ilgili temel hususlar üzerinde durulmuştur.

 

YÜKSEK FİYAT ARTIŞLARI KAYNAKLI SROUNLAR DEĞERLENDİRİLDİ

 

Son dönemde küresel ölçekte gıda tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı sorunlar da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin tedbirler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir.

 

ENFLASYONA KARŞI ATILACAK ADIMLAR

 

Bu bağlamda, Erken Uyarı Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi gibi uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler detaylı şekilde görüşülmüştür. Söz konusu uygulamaların yurt içindeki üretim kapasitesini artırmak ve ara mallardaki ithalata bağımlılığı azaltmak suretiyle büyümeye ve cari işlemler dengesine sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur.

Son olarak, daha önceki EKK toplantılarında alınan kararların uygulama sonuçları gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır.


Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.