1. YAZARLAR

  2. Hakan SÖNMEZ

  3. Mahallede kavga var! Soylu neden hedefte?
Hakan SÖNMEZ

Hakan SÖNMEZ

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Mahallede kavga var! Soylu neden hedefte?

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu niçin hedef gösteriliyor? Soylu ile ilgili ortaya atılan iddialar neler?

Bir zamanlar Demokrat Parti Genel Başkanlığı’nı yapan fakat sonrasında AK Parti ile siyaset yapmaya başlayan Süleyman Soylu’nun siyaset basamaklarındaki yükselişi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı olmasıyla devam etti.

Terör ile mücadele konusundaki kararlılığı nedeniyle bir takım çevre ve terör örgütlerinin hedef tahtasına konulan Süleyman Soylu’ya AK Parti içerisinde de bir tepkinin oluştuğu siyaset kulislerinde konuşuluyor.

SOYLU HAKKINDAKİ İDDİALAR

Enerji Bakanı olan Damat Berat Albayrak ile de arası bozuk olan Süleyman Soylu’ya yönelik siyasi kulislerde yer alan iddialar şöyle:

İstanbul polisi Süleyman Soylu’nun oğlunun arabasında uyuşturucu aradı.

Bu olay gerçekleştiğinde basında da çıkan haberlere göre İstanbul Emniyet Müdürü Bakan Soylu’nun telefonlarına çıkmadı. İstanbul Emniyet Müdürünün sadece Damat Berat Albayrak’tan talimat aldığı İçişleri Bakanlığı çevrelerinde dillendiriliyor.

Erdoğan’ın ailesine yakınlığıyla bilinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin, Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde sokağa 03.00’ten sonra çıktığını söylediği iddia ediliyor.

Bir başka önemli iddia da Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasına rağmen, emrindeki birimler tarafından dinlenmeye alınması.

SOYLU NİÇİN HEDEFTE?

Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı görevinden alınmasının ardından Süleyman Soylu oldukça sıkıntılı bir süreçte İçişleri Bakanlığı’na getirilmişti. Soylu’nun Bakanlığı ilk başladığı dönemde Türkiye’de adeta bir terör fırtınası başlamış, neredeyse her hafta ülkeyi sarsan bir terör faaliyeti oluşmuştu.

Demokrat Parti kökeninden gelen Soylu’nun Bakanlık sürecinde bugüne kadar Türkiye’de terör faaliyetleri neredeyse durma noktasına geldi. Alınan önlemler nedeniyle pek çok terör saldırısı daha başlamadan durduruldu. Bölücü terör örgütü PKK ile İŞİD’in Türkiye uzantılarına büyük darbeler indirildi. Bir çok başarılı operasyona imza atıldı.

İçişleri Bakanı olarak oldukça başarılı bir profil çizen Süleyman Soylu, yapılan kamuoyu anketlerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ikinci tercih olarak ortaya çıkıyor.

AKŞENER FAKTÖRÜ

Meral Akşener’in “merkez”de konumlandırmaya çalıştığı İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte, AK Parti’de de bir takım politika değişiklikleri olduğu gözden kaçmıyor. Akşener’in DYP’li kökenli bir siyasetçi olması nedeniyle özellikle Ege ve Marmara bölgesinde AK Parti’ye oy veren eski DYP ve Adalet Partisi kökenli seçmen nezdinde bir karşılığının olabileceği yapılan kamuoyu anketlerine de yansıyor.

Daha AK Parti’nin Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığını da yapan Süleyman Soylu’nun AK Parti’nin merkez sağ siyaseti üzerindeki etkisi biliniyor. Soylu’nun oldukça başarılı geçen Bakanlık icraatları kendisine giderek yükselen siyasi bir gelecek hazırlıyor.

DEVLET MAHALLESİNDE KAVGA

Soylu’nun yükselen grafiğinin AK Parti içerisinde gelecek hesapları yapan çevrelerce dikkatle izlenerek mercek altına alındığı konuşuluyor. Soylu’nun önünü kesmek için yapılanlar ise Devlet içinde bir kavga gibi görülmeye başlandı.

İktidar çevrelerince artık gizlenemez hale gelen bu çekişme ve kavganın giderek tehlikeli bir hale geldiği ifade edilirken, yaşanan sıkıntılı gelişmelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir tavır koyacağı, müdahale edip etmeyeceği bilinmiyor.

Fakat, görünen o ki, Erdoğan’ın Soylu üzerinden yaşanan bu kavgaya müdahale etmemesi durumunda Devlet mahallesinde işler iyice karışacak.

Dışarıdan özellikle ABD, İngiltere ve Almanya ekseninden Türkiye’ye yönelen tehditlerin üzerine içeride oluşabilecek gelişmeler, gelecekte farklı sıkıntılara da neden olabilir.

Türkiye’nin düşmanları güçlü. Kavgası büyük. İçerisi ise giderek kaynayan, fokurdayan bir kazan gibi.

 

Hakan Sönmez siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.