1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. MARKA Konferansı İstanbul’da
MARKA Konferansı İstanbul’da

MARKA Konferansı İstanbul’da

Türkiye’nin en güçlü iş ve fikir platformu Marka Konferansı başlıyor. 18-19 Aralık'ta Çırağan Palace’da gerçekleştirilecek konferans, alanlarında lider 70’e yakın yerli ve yabancı konuşmacıyla yıldızlar geçidi yaşatacak.

A+A-

MARKA Konferanslarının kurucusu Ayşegül Yürekli Şengör, “İş dünyasının en güçlü platformlarından biri olan MARKA Konferansı’nın 20’nci yılında çok değerli ve anlamlı bir çıktı yaratma sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. Bu yüzden, var olduğu günden beri İstanbul’dan ilham alan; cesur, kozmopolit, dinamik, renkli, yenilikçi, farklı görüş ve inançları kucaklayan karakteriyle İstanbul’a çok benzeyen MARKA Konferansı, bu yıl İstanbul markası için bir sıçrama tahtası olmayı hedefliyor. İstanbul markasının geleceği için tüm paydaşlarımızla birlikte düşünmeye ve akıl üretmeye kararlıyız” dedi.

 

 

20 yıldır moderatörlüğünü marka dehası BJ Cunningham'ın yaptığı MARKA Konferansı’nda bu yıl; MoMA’nın efsane direktörü Glenn D. Lowry, moda dünyasının en saygın isimlerinden Sir Paul Smith, Pakistanlı aktivist yazar Fatima Bhutto, Fas asıllı Fransız caz şarkıcı Hindi Zahra, Yunan asıllı ünlü modacı Mary Katrantzou, Türkiye’nin en önemli çağdaş sanatçılarından Halil Altındere, yazar ve duayen Zülfü Livaneli, Fransız tasarımcı Ora Ito, Sakıp Sabancı Müzesi’nin Nazan Ölçer, ünlü şarkıcı Yalın, Türkiye’nin siyasi ve sosyal ideolojisini en doğru yorumlayan Bekir Ağırdır, vizyoner iş insanı Cem Boyner, modadan sanat yaratan Ayşe ve Ece Ege, kendine has üslubuyla ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Türkiye’nin siyasi ve sosyal ideolojisini en doğru yorumlayan Bekir Ağırdır, duayen psikiyatrist Mehmet Sungur, mimar Melkan Gürsel, iş insanı Mehmet Kutman, Anadolu mutfağına hak ettiği onuru yeniden kazandıran Mehmet Gürs, beyaz yakalı dünyasını ince ve zeki esprileriyle hicveden ünlü stand-up’çı Kaan Sekban, mahalleden dünya sahnesine uzanan hikayesiyle Cem Mirap, şarkılarla İstanbul’u tanımlayan İskender Paydaş, Aynen Aynen dizisinin ekibi Nilperi Şahinkaya ve Uraz Kaygılaroğlu gibi konuşmacılar yer alacak. Merakla beklenen MARKA 2019, her yıl olduğu gibi konferans tarihine kadar çok önemli yeni isimler açıklamaya ve büyük sürprizler yapmaya devam edecek.

 

YALIN’DAN YENİ İSTANBUL ŞARKISI

MARKA Konferansı’nın İstanbul’a adanan 20’nci yılı için pop müziğin önemli isimlerinden Yalın, yepyeni bir İstanbul şarkısına imza attı.

 

Şarkıyı Yalın’la birlikte seslendirmek üzere birçok ses arasından Solanch de la Rosa seçildi. Latin kültürünü yansıtan Kübalı şarkıcının sesinin İstanbul’un ruhuna ve dinamizmine yatkınlığı seçim aşamasında belirleyici oldu. İspanyolca’nın sound olarak İstanbul şarkısına çok yakışması ve Türk popüler kültürünün hızla yayıldığı Latin Amerika’da yaygın bir dil oluşu ise şarkının Türkçe-İspanyolca versiyonunun ortaya çıkmasında etkili oldu.

 

 

İstanbul şarkısının ilk canlı performansı, Yalın tarafından 19 Aralık tarihinde MARKA sahnesinde gerçekleşecek.

 

 

İSTANBUL RUHUNA UYGUN DİJİTALLEŞME

MARKA Konferansı, Türkiye’nin en büyük ve en etkili sivil toplum kuruluşu TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası’nın liderliğinde, kentin dijitalleşmesi ve yaratılacak katma değer üzerine “İstanbul ruhuna uygun, İstanbul’un ruhunu kaybetmediği dijitalleşme” teması masaya yatırılacak. TÜSİAD öncülüğünde dünyanın nasıl değiştiği, güç odaklarının nerelerde toplandığı, dijitalleşmenin etkisi tartışılırken kentlerin de günlük, ekonomik yaşamla ilişkilerinin ne olduğu ele alınacak.

 

Dünyanın gittiği yön ve İstanbul’un bu değişimde nerede durduğunun tartışılacağı TÜSİAD oturumunda kent potansiyelinin ne kadar güçlü olduğuna dikkat çekilecek. İstanbul’un muazzam rekabet gücü de MARKA Konferansı’nda öne çıkarılacak.

 

 

İSTANBUL GELECEKTE NEREYE KONUMLANACAK?

İKSV, MARKA Konferansı’nın 20. yılında bugüne kadar gerçekleşmemiş bir buluşmayla çok anlamlı bir projeye liderlik yapıyor. İstanbul’un kültür sanat alanında onu diğer metropollerden ayıran marka değerlerini ortaya koyup, bu değerleri yükseltecek bir kültür sanat çerçevesi arayışı doğrultusunda İstanbul’u kültür sanat alanında farklılaştırmak, benzersiz bir noktaya taşımak, bu alandaki gücünün sürekliliğini sağlamak için bir çalıştay düzenlenecek. En etkin müzelerin, kültür sanat kurumlarının, sanatçıların ve ilgili paydaşların üst düzey yönetici ve kanaat önderlerinin yer alacağı tarihi çalıştay, 17 Aralık’ta Çırağan Sarayı’nda gerçekleşecek. Bu çalıştayda “Dünyanın değişen yeni sanat atmosferindeki İstanbul nereye konumlanacak?” sorusuna yanıt arayacak.

 

 

PLASTİK AVCILARI YETİŞTİRİLECEK

20’nci yılını İstanbul markasına adayan MARKA Konferansı, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile birlikte İstanbul’un plastik atığını azaltmak ve tüketilen plastiği geri dönüşüme kazandırmak için kapsamlı bir projeye liderlik yapıyor. Plastik Avcıları İstanbul Projesi ilk aşamada pilot bölge seçilen İstanbul Boğazı'nın iki yakası Beşiktaş ve Üsküdar’da başlatılacak. Proje ile her iki ilçede de geri dönüşüm atık ünitelerinin erişilir hale getirilmesi, haritalandırılması ve bu haritaların herkese açık hale getirilmesi hedefleniyor. Pilot bölgelerde yer alan orta ve lise seviyesindeki okullarda çocuklara Plastik Avcıları Eğitimi verilecek ve her bir öğrencinin hem okullarında hem de kendi evlerinde bu ilkeleri uygular hale gelmeleri teşvik edilecek. 

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum