1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Marketin kamera kayıtları nerede?
Marketin kamera kayıtları nerede?

Marketin kamera kayıtları nerede?

CHP'li Gürsel Tekin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın görmediğini ifade ettiği, Başbakan Erdoğan'ın Soma'da bir vatandaşa yumruk attığı iddiasıyla ilgili somut görüntüler olduğunu söyledi.

A+A-

Antalya İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Gürsel Tekin, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'nin son 10 yılda yaşanan iş kazaları nedeniyle dünya birincisi olduğunu, Soma'daki facia ortaya 'ağır bir fatura' koyduğu için tablonun yeni fark edildiğini ifade eden Tekin, Türkiye'de her ay 70-80 kişinin 'iş cinayeti' olarak adlandırdığı kazalarda hayatını kaybettiğini söyledi. CHP'nin Soma'daki maden faciasıyla ilgili yaptığı çalışmanın sonucunun önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Tekin, "Hiç kimse merak etmesin bu sadece burada kalacak değildir. O teftişe giden memurun Mercedes'i değil, önümüzdeki günlerde bu kirli ilişkilerin, insan canının ne kadar basite alındığını, kirli işlere emel edildiğini hepimiz göreceğiz. Arkadaşlarımızın çok ciddi çalışmaları var. O çalışmalar önümüzdeki hafta sizlerle paylaşılacaktır." diye konuştu.


CHP milletvekillerinin maden ocakları ile verdiği soru önergeleri ya da kanun teklifleri müzakere edilmiş olsa idi Soma faciasının yaşanmamış olabileceğini ifade eden Tekin, "Doğrusu bütün bu olup bitenlerden sonra bu teklifi reddeden ellerin, kendi vicdanlarına o elleri nasıl koyacaklar, doğrusu çok merak ediyorum. Hele özellikle Manisa milletvekilleri. CHP'nin vermiş olduğu o teklif değerlendirilebilseydi, müzakere edilebilseydi belki bugün, bu acıların hiçbirisi yaşanmamış olacaktı. Maalesef orada sadece denetleyen müfettişler değil, başından sonuna çok büyük kirliliklerin olduğunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Yaralar çok taze olduğu için bu meseleyi çok siyasallaştırmak istemiyorum ama Soma CHP'nin namusu olacak, sonuna kadar da takip edecektir. Bunu herkes bilsin." şeklinde konuştu.

"O KAMERA DA BİR GÜN ÇIKAR"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dün yapılan Bakan Kurulu sonrasında görmediğini ifade ettiği tokat olayı ile ilgili ortada somut görüntüler olduğunu dile getiren Tekin, "Gördüğümüze mi inanacağız, Bülent Arınç'a mı inanacağız? Ben gördüğüme inanırım." dedi.

Soma'daki markette yaşananların şeffaf bir şekilde ortaya konulmasını isteyen Gürsel Tekin, bu olayla ilgili şunları söyledi: "Markete bakın, eğer bir şeyi şeffaf görmek istiyorsanız, bu meselede bir kusurunuzun olmadığını ifade etmek istiyorsanız, markette hepimizin gördüğü orada kameralar var. Açın bu kameraları gerçekten öyle değilse başta ben Başbakan'dan özür dileyeceğim. Hiç bir şey istemiyoruz, çok yalın bir şekilde ve polis buna niye el koydu? Bunu özellikle soruyorum. Polis hangi hakla o kameraya el koydu? Alması suçtur? Hangi hakla alabilirsiniz? Şiddete maruz kalkmış bu vatandaşımız haklarını nerede arayacak? Neye göre arayacak? Başbakanın etrafındaki 2 bin tane polisle mi soracak devlet buna? Yarın yargıya baş vurduğunda, yargıç başbakanın bu şiddeti kullanıp kullanmadığını kime soracak? O kameraya bakacak. O kamera da bir gün çıkar. Hani bu Beşiktaş meydanında 100 kişi saldırmıştı, camide içki içilmişti filmleri gibi kapalı kalmayacaktır. Bunu hepiniz bilin."

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Gürsel Tekin, cumhurbaşkanlığı seçimi ve çatı adayı ile ilgili bir soruya ise şu cevabı verdi: "CHP'nin mutfağında çokça aday hazır. Bütün bu süreci Genel Başkanımız dün sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla, kanaat önderleriyle tartışarak Türkiye'nin özlediği bir cumhurbaşkanı adayını görecektir. Hiç kimse merak etmesin. Söz konusu CHP olunca aday çoktur. Zaman zaman havuz medyası 'aday çıkardılar, çıkarmadılar' tartışması içerisinde siyasal partileri yarışa sokmak istiyor. CHP ne yapacağını biliyor bu konuda, merak etmeyin."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.