Meclis'te milliyetçilik gerginliği

Meclis'te milliyetçilik gerginliği

MHP'li Oğan ile AKP'li Metiner arasında milliyetçilik gerginliği

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan arasında TBMM Genel Kurulu'nda 'Türkçülük ve Kürtçülük' tartışması yaşandı. Kürt olduğunu belirten Metiner, "Kahrolsun ırkçılıklar, kahrolsun Kürtçülükler, kahrolsun Türkçülükler" dedi.


SEÇİM MÜZİĞİNİ ELEŞTİRDİ

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan TBMM Genel Kurulu'nda söz aldı ve Ak Parti'nin seçim müziğini eleştirdi. Oğan, "2023'ü, Milliyetçi Hareket Partisinin olan 2023'ü çaldınız, şimdi kendinizinmiş gibi kullanıyorsunuz. Milliyetçi Hareket Partisinin, yine 'Hilal Kart'ını çaldınız, onu da kendinizin ki gibi kullanıyorsunuz. Bunlar yetmedi, daha da acısı, Türk'ü şimdiye kadar yok saydınız, Türk'ü kabul etmediniz. Şimdi dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı yaptığınız MYK üyeniz kalktı, dedi ki; 'Türk yoktur.' Ne gariptir ki, ne garip. Peki, o zaman, 'yalan' diyebildiniz mi kendi partidaşınız televizyon televizyon gezip bunu ifade ederken? 'Yalan' diyemediniz. Şimdi, ne gariptir ki Dombra Müziği'ni aldınız Nogay Türklerinin ve genelde Orta Asya Türklerinin, Türklüğün bir çalgısı, bir simgesi olan Dombra Müziğini almışsınız, Dombra Müziği'ni şimdi seçim müziği yapıyorsunuz. Size yakışan o değil, size yakışan o değil. Size yakışan Türklere 'şerefsiz' dediği halde mezarını ziyaret ettiklerinizin müziğini seçim müziği olarak kullanın veyahut da Diyarbakır'da kucaklaştıklarınızın müziğini seçim müziği olarak kullanın. Türk'ün müziğini kullanmak ve onu da, maalesef, siyaset malzemesi yapmak size yakışmıyor. 

"DOMBRA ÇALARAK TÜRKÇÜ OLAMAZSINIZ"


Onun üzerinden acaba yeterince bölücülük yaptık, Türklere her türlü hakareti yaptık Türklüğü ayaklar altına aldık, Türk milliyetçiliğine hakaretlerin birbiri peşi sıra sıralıyoruz. Acaba bir Dombra Müziği'yle bize seçimlerde tokat atacak olan hakaret ettiğiniz, ayaklar altına aldığınız Türklerden acaba bu müzik yoluyla onlardan oy devşirebilir miyiz diye oyun peşindesiniz. Kusura bakmayınız her şeyi kullanabilirsiniz, maalesef, çalma konusunda 17 Aralık da gördük, çalma konusunda da pek bir mahirsiniz. Ama herkesi kandırabilirsiniz, bilmem, Mısır'a gidip BOP'çu olabilirsiniz, Erbil'e girip Barzanici olabilirsiniz ama Dombra Müziği'ni çalarak Türkçü olamazsınız. Kusura bakmayın, Dombra Müziği'ni çalarak Türkçü olamazsınız, olamayacağınızı da inşallah seçimlerde göreceğiz" dedi.

"KAHROLSUN KÜRTÇÜLÜK, KAROLSUN TÜRKÇÜLÜK"

Bu sırada, Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Oğan'a dönerek, "Biz zaten Türkçü değiliz, çok şükür. Ne Türkçüyüz ne Kürtçüyüz" diye seslendi.

Ardından Oğan ile Metiner arasında sözlü tartışma yaşandı. Söz alan Mehmet Metiner, şunları söyledi: "Evet, ben bir Kürt'üm, etnik aidiyetiyle övünmeyi cahiliye adeti olarak gören bir insanım. Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşıyım. Bu ülkede Kürtlerin tıpkı Türkler gibi eşit haklara sahip olması gerektiğine inanan bir partinin mensubuyum. Bir anlayışın mensubuyum. Kürt'üm, Kürtçülüğü lanetliyorum. Siz de eğer ırkçı değilseniz Türkçülüğü lanetlemeye çağırıyorum sizi. Sayın Başbakanımız etnik milliyetçilikleri ayaklarının altına aldığını söyledi, milliyetçilikleri değil. Türkiye milliyetçiliğine evet, ama her türlü etnik milliyetçiliğini cahiliye adeti olarak görüyoruz, lanetliyoruz. Bir diğer husus, her seferinde 'Türk'ün bir ırk adı olmadığını söyleyen siz değil misiniz? 'Türk'ün, herkesi bu coğrafyada kuşatan ortak bir sıfat olduğunu söyleyen siz değil misiniz? Genel Başkan Yardımcımızın 'Türk' bir ırk adı değildir' derken kastettiği sözleri burada çarpıtmanız, ne kadar, dibine kadar ırkçı olduğunuzu, bölücü olduğunuz gösterir. İşte ben buradan söylüyorum; Kahrolsun ırkçılıklar, kahrolsun Kürtçülükler, kahrolsun Türkçülükler diyorum, ama bu ülkede yaşayan herkesin de temel hak ve özgürlüklerde eşit olması gerektiğini savunuyorum. Bu da size ders olsun."

"TÜRKÇÜLÜĞÜ BÖLÜCÜLÜKLE KARIŞTIRMAYIN"

Ardından söz alan ve Mehmet Metiner'e tepki gösteren Oğan, "Kahrolsun Türkçülük demek kimsenin haddi değildir. Türk bizim ortak adımızdır. Türkçülüğü, bölücülükle karıştırmayın. Sizin hizmetinizde olduğunuz bölücülük değil Türkçülük, hepimizin ortak adı, hepimizin ortak şemsiyesidir" diye konuştu.

AFAD KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Genel Kurul'da görüşülen AFAD kanun teklifi görüşmeleri ise tamamlanıp, kanunlaştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.