Mehmet Ceyhan'dan '3. doz' tepkisi!

Mehmet Ceyhan'dan '3. doz' tepkisi!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 3. doz Kovid-19 aşısı tartışmalarına noktayı koydu. Mehmet Ceyhan, "aşıya pazar arama girişimi" dedi.

Türkiye'de Kovid-19'a karşı 3. dozun da uygulanması konusunda tartışmalar gündemden düşmüyor. Pfizer ile büyük bir başarı elde eden BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, delta mutasyonu nedeniyle 4. dalga konusunda uyarırken, 3. doz aşıların hükümetlerin nihai kararı sonucunda uygulanması gerektiğini söylemişti.

Uğur Şahin'in açıklamalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 3. doz tepkisi geldi. Daha önce koronavirüs aşısında "Üçüncü doz gerekli mi?" sorusuna "dünyada üçüncü doz uygulaması yok" sözleriyle yanıt veren Ceyhan, bunun "aşıya pazar arama girişimi" olduğunu vurguladı.

"PAZAR ARAMA GİRİŞİMİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL"

2 doz Sinovac aşısı olan ve hala koronavirüs ile temas halinde bulunan sağlık çalışanları dışında genel halka 3. doz aşı uygulanması konusunda yeterli veri bulunmadığını kaydeden Ceyhan, "Bu maalesef henüz çok yeterli veri olmayan bir konu. Çok fazla bilgi kirliliği var. 3’üncü doz da bunlardan bir tanesi. Aşı üretimi için büyük yatırımlar gerekiyor sonra da kar ediyorsunuz. Buna parayı ödeyebilecek yüksek gelirli ülkelerde aşılama yüzde 63’lere kadar ulaştı fakat çok düşük gelirli gruba giren ülkelerde halen yüzde 1’in altında, onlara da satamıyorsunuz parası yok. Böyle bir durumda şirketler pazar aramak durumunda. 3’üncü doz gerekliliği bir şekilde aşıya pazar arama girişimlerinden bir tanesi veya ‘Her yıl tekrarlanacak’ denmesi. Genel anlamda 3’üncü doz gerekliliği ile ilgili bir veri yok elimizde” diye konuştu.

"0 VAKA OLSA BİLE HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

Türkiye'deki aşı çalışmalarına değinen Mehmet Ceyhan, "1,5 milyon doz aşı uyguladığımız günler olacaktır ama ortalamada bunu sürdürmek, bu düzeyde devam ettirmek pek mümkün değil. Şu anda aşı bekleyen, aşı isteyen gruba hızla aşılama yapıyoruz ama bir süre sonra aşı kararsızları girecek devreye, insanlara ulaşım problemi olacak, bunların düştüğünü göreceğiz. İstediğimiz noktaya ulaşabilirsek pat diye oraya ulaştığımızda vakaların kaybolduğunu görmeyeceğiz. Yavaş yavaş dalga şeklinde azalarak toplumdan kaybolabilir. Sıfır vakaya bile ulaşsak gene de her şey eskisi gibi olmayacak." ifadelerini kullandı.

SINIRLARI İYİ KORUMALIYIZ TURİZM BÜYÜK RİSK

Salgında turistlerin büyük bir risk oluşturabileceğini belirten Mehmet Ceyhan, "Biz ülke içinde daha rahat yaşayacağız, tedbirlerimiz giderek azalacak; ama sınırlarımızı çok iyi korumalıyız. Bu yüzden özellikle turizm dönemi bu riski biraz artırıyor. Birçok ülke giriş ve çıkışına sınırlar koyarken, biz bunları kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bir taraftan tabi ki turizm sektörü çok önemli, oradan gelecek turiste ihtiyacımız var bir taraftan da Delta varyantı sıkıntısı var” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜÇÜNCÜ DOZDA BİONTECH ÖNERİSİ

Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstüne Sinovac aşısı yapıldığına dikkat çeken Mehmet Ceyhan, "Sağlık çalışanlarına 2 doz aşıdan sonra oranda azalma olmuştur, daha az hastalanmışlardır; ama ciddi ağır hastalık geçiren, hayatını kaybeden insanları da gördük. Sağlık personelini ayrı bir grup olarak değerlendirirsek ben bu kişilere 2’nci dozdan en az 3 ay, ortalama 6 ay geçtikten sonra 3’üncü doz olarak Biontech yapılmasını öneriyorum. Çünkü bu insanlar halen virüs ile ciddi şekilde temas ediyor, ciddi tehlike taşıyor ama genel toplum için böyle bir öneride bulunacak bir veri yok elimizde. Biontech aşısında 2 doz yaptıranların bağışıklığı daha uzun sürüyor. Biontech aşısında daha fazla antikor cevabı oluşturduğu, daha uzun süren antikor cevaplarının meydana geldiği gösterildi. O yüzden şu andaki 3’üncü doz aşı önerimiz 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve üzerinden belli bir süre geçmiş sağlık personeline Biontech. Genel halk için böyle bir öneride bulunacak veri yok elimizde” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.