1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura komik zam: Tam 13 kuruş
Memura komik zam: Tam 13 kuruş

Memura komik zam: Tam 13 kuruş

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nde kamu emekçilerinin fazla mesai ücretlerine komik bir zam oranı teklif edildi.

A+A-

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nde kamu emekçilerinin saat başına fazla mesai ücretlerine yeni yılda yalnızca 13 kuruş zam yapılması talebi yer aldı.

Böylece, 2 lira 13 kuruş olan saat başı fazla mesai ücreti, 1 Ocak 2020'den itibaren 2 lira 26 kuruş olarak uygulanacak.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de yeni yılda 60 saati geçmemek üzere 2,25 lira yerine 2,39 lira fazla mesai ödenecek. 

 

MEB PERSONELİNE 3,90 ÖDEME YAPILACAK

 

Kurul başkanı (Bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla çalışan personel de ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına 2,39 lira fazla çalışma ücreti alacak.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelden kendilerine izin verilme imkânı bulunmayanlara ayda 90 saati aşmamak kaydıyla 2,26 lira ek çalışma ücreti ödemesi yapılacak.

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan MEB idari personeline fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla saat başına 3,90 lira ödemede bulunulacak. 

 

YURT İÇİ GÜNDELİK 56,10 LİRAYA ÇIKACAK

 

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de 61,5 liradan 66,85 liraya yükselecek. 

Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olan kadrolarda bulunan memurlar için 56,10 liraya çıkacak.

En alt kademedeki memura ise 42,15 lira ödenecek. Arazide çalışan personelin günlük harcırahı ise 15,8 liradan 17,2 liraya çıkacak.

 

 

 

siyasetcafe.com

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler