Memura kötü haber!

Memura kötü haber!

Onbinlerce memur, 1 Ocak'ta uygulamaya geçmesi gereken ücretsiz servis hizmetinin başlamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Onbinlerce memur, 1 Ocak'ta uygulamaya geçmesi gereken ücretsiz servis hizmetinin başlamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Memurlar, toplu sözleşme çerçevesinde kazandığı hakları uygulamaya koymayan kamu kurum ve kuruluşlarına isyan etti. Memur-Sen ile birçok kamu kurumu mahkemelik oldu. Duruma el koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme ve hakem kurulu kararlarına uymayan kurum ve kuruluşların listesini istedi. Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, toplu sözleşme ile bakanlıkların merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan memura servis hizmeti verilmesinin karara bağlandığını söyledi. 4 ay geçmesine rağmen sadece bir bakanlıkta servis hizmetinin başladığını belirten Tonbul, "Memur, her ay yol parası ödemeye devam ediyor. Hakkımızın peşine düştük, birçok kurumu mahkemeye verdik" dedi. Hükme bağlanan ancak kurumların uygulamaya geçmediği daha birçok konu olduğunu da vurgulayan Tonbul, "Bakan Faruk Çelik, toplu sözleşme hükümlerini hiçe sayan tüm kurumların listesini istedi. 18 Nisan'da Devlet Personel Başkanlığı'na listeyi ilettik. Gereğinin yapılması bekliyoruz" diye konuştu.


HEMŞİRE DERTLİ

Hacı Bayram Tonbul, toplu sözleşmede mutabakata bağlanan fakat hayata geçirilmeyen bazı konuları şöyle sıraladı: Maden tetkik aramada çalışan memurlara yemek yardımı verilmesi. Orman korucularının, büyük şehirlerde belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanması. Nöbet ücretlerinin yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde yüzde 50 artırımlı ödenmesi.

MEMURUN 200 LİRASI GİTTİ

2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmeye, 'Maliye, İçişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma, Kültür ve Turizm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan memurlar servis hizmetinden yararlanır' hükmü yazılmıştı. Bu kapsamdaki memurlar, 1 Ocak 2014'ten itibaren işe geliş ve gidişlerinde ücretsiz servis kullanarak, aylık 100 ila 200 liralık yol masrafından kurtulacaktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.