1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mersin tiyatrosunun faili belli oldu Akşener onu aday gösteriyor
Mersin tiyatrosunun faili belli oldu Akşener onu aday gösteriyor

Mersin tiyatrosunun faili belli oldu Akşener onu aday gösteriyor

Mersin’de Burhanettin Kocamaz yerine gelecek ismi açıkladı. Kocamaz "İYİ Parti'nin Mersin Adayı Eski Bakan Ayfer Yılmaz olacak, destekliyorum" dedi.

A+A-

İYİ Parti’den tartışmalı bir şekilde aday gösterilmeyen Burhanettin Kocamaz yerine gelecek ismi açıkladı.

İYİ Parti'den Mersin adaylığı YSK tarafından reddedilen Burhanettin Kocamaz "İYİ Parti'nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Devlet eski bakanı Ayfer Yılmaz olacak, kendisini destekliyorum" açıklaması yaptı.

İYİ PARTİ’NİN YENİ ADAYI AYFER YILMAZ OLUYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin'de yeni bir isimle seçime gireceklerini duyurdu. Söz konusu ismin Demokrat Parti'den (DP) olacağını belirten Akşener "Size bir sürprizimiz olacak. Yeni bir isim ama bildiğiniz bir isim" dedi. Adayın, eski bakan Ayfer Yılmaz olduğu öğrenildi.

Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurusunun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından da reddedilmesi üzerine İYİ Parti yedek planını yürürlüğe koyuyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin’de yeni bir adayla seçime gireceklerini belirterek, “Size bir süprizimiz olacak. Adayımız var, kazanacak bir aday. Yeni bir isim ama bildiğiniz bir isim. Demokratik Parti’den (DP)’den olacak. Herkesin tanıdığı bildiği sevdiği bir isim olacak” dedi.

Kocamaz ise adayın, eski bakan Ayfer Yılmaz olduğunu duyurdu.

Mersin’de Kanal33’te açıklamalarda bulunan Kocamaz, YSK’nin DP’den adaylığını reddetmesini ‘siyasi bir karar’ olarak nitelendirdi. Kocamaz “Mersin’de seçime gölge düşmüştür. Demokrasi tarihine kara leke olarak geçmiştir” dedi.

KOCAMAZ: AYFER YILMAZ BU İŞİ SAHİPLENDİ

Kendi adaylığının imkânı kalmadığını anlatan Kocamaz, “Ama bu memlekette demokrasiye sahip çıkacak ülkeyi bugün yaşanan Mersin odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyi atlatacak elbette yiğit cesur memleket sevdalıları vardır. Demokrasi sevdalıları vardır. Türkiye’nin çok yakından tanıdığı değerli bir devlet adamı, bu ülkeye hizmeti geçmiş, bu ülkede ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapmış sayın Ayfer Yılmaz bu işi sahiplenmiştir. Benim sizlerden ricam şu andan itibaren boş durmak yok. Her yere koşacağız. Her yere ulaşacağız. Her noktada halkımızla buluşacağız ve bu demokrasi ayıbını inşallah temizleyeceğiz” açıklamasında bulundu.
 

AYFER YILMAZ KİMDİR?

İYİ Parti’nin kurucularından ve Mersin adayı Burhanettin Kocamaz yerine aday gösterilen Ayfer Yılmaz kimdir? Ayfer Yılmaz kaç yaşında? Ne bakanı olarak görev yaptı?

Ayfer Yılmaz kimdir?

Eski Devlet Bakanı İYİ Parti kurucusu Ayfer Yılmaz, 1996 yılında DYP İçel milletvekili seçildi ve iki dönem görev yaptı.

1996'da Mesut Yılmaz başbakanlığında kurulan ANAYOL ile yine aynı yıl içinde bu kez Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kurulan REFAHYOL hükümetlerinde devlet bakanlığı görevi yaptı.

Bir süredir siyasetten uzak duran Yılmaz, bazı düşünce kuruluşları ve üniversitelerde çeşitli görevlerde bulundu.

Ayfer Yılmaz, 1956 senesinde Ankara'da dünyaya geldi. Lise mezuniyetinin ardından Ankara Üniversitesi'nde okumaya başlayan Yılmaz, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

Eğitimini tamamladıktan sonra Bonn Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcılığı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı, Hazine Müsteşarlığı, Dünya Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Başkanlığı görevleri yapan Yılmaz, ayrıca XX.ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı.

Aysel Yılmaz Genel Başkanlığının Meral Akşener’in olduğu İYİ Parti kurucusu oldu. Yılmaz Mersin’de aday gösterilemeyen Burhanettin Kocamaz yerine belediye başkan adayı olarak gösterildi.

SİYASETCAFE.COM

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.