1. YAZARLAR

  2. Ceyhun BOZ

  3. Mesafelerin Bittiği Aydınlık Yarınlara
Ceyhun BOZ

Ceyhun BOZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Mesafelerin Bittiği Aydınlık Yarınlara

A+A-

Sevgili dostlar öncelikle geride bıraktığımız buruk ve maalesef büyüklerimizden, sevdiklerimizden mesafeli olarak hissetmeye çalıştığımız Mübarek Ramazan Bayramınızı tüm kalbimle kutlarım.

Umarım bu durum ilk ve son olur, bundan sonraki bayramlarımızı çok daha güzel ve sevinç içerisinde kutlarız.

Covit-19‘un birçok ulusa maddi manevi  yıkımlar verdiği bu dönemde, yavaş yavaş normalleşmeye dönme çabaları ülkemizde de kademeli olarak devreye alınmıştır.

Salgının ekonomilerde açmış olduğu yaraların hızla iyileştirilmesi adına piyasalara, ekonomiye destekler verilmiş olup sanayinin hızla yeniden ayağa kalkması, ihracatın, üretimin artırılması için, devlet kadar her bir bireyin üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmesi gerekmektedir.

Merkez Bankasının geçtiğimiz hafta yapmış olduğu faiz indirimi ile birlikte,swap anlaşmalarının kısa sürede sağlanacağı ve dış finansman endişelerinin azalacağı beklentileri ile piyasalarda pozitif bir hava oluştu bu pozitif durum tüm göstergelere yansıdı.

Dolar 6.75lere çekildi, altın fiyatları bir miktar gevşedi, borsa ise 103.000 lere yükseldi. BBDK ‘nın dövizdeki aşırı bir hareketliliğe karşı swap düzenleme getirmesi çok önemli kararlardan biri olmuştu.

Bayram öncesi oluşan bu pozitif görünümün devam etmesi için piyasalar bu hafta Hazinenin kurumsal yatırımcılara gerçekleştireceği döviz cinsi ihraç, Mayıs ayı ekonomi güven endeksi, Nisan ayı dış ticaret verileri ve TCMB Finansal İstikrar raporları gibi verileri yakından takip edecektir.

İç piyasalarda her nekadar iyimser bir hava hakim ise de  hem ülkemizdeki ve dünyada ki Covit 19 salgınının ekonomilere olan yansımalarının belirsizlikleri, hem de ABD-ÇİN arasında büyüyerek devam eden gerginlikler bu iyimser havayı sınırlamakta. 

Ekonomideki çarkların devreye girmesiyle Arz ve talebin karşılanacağı olgusu piyasaya yerleştikçe resmi kurum ve kuruluşlardan bu dönemde gelecek olan raporlar doğrultusunda önümüzü daha iyi göreceğimizi düşünüyorum ayrıca İç siyaset dilinin biraz yumuşatılması bu sürecin en hızlı ve en az hasar ile anlatılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Alınacak güçlü tedbirler ve daha bilinçli bir sosyal yapı ile bu salgınla baş edeceğimizi ve  en az zayiatla atlatacağımıza olan inancım tamdır.

Daha da güzel günlerde buluşmak ümidiyle, kalın sağlıcakla...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar