MHP'nin kasetçileri yine sahnede

MHP'nin kasetçileri yine sahnede

Siyaseti kasetlerle dizayn etmeye çalışan paralel yapı 2011 seçimleri öncesi MHP'yi hedefine koymuş ve 10 MHP'li vekil kaset mağduru olmuştu.

İHSAN BARUTÇU KASETLERİ SIZDIRILDIĞI DÖNEMDE YASADIŞI DİNLENMİŞ

 

Yargı ve emniyet darbesiyle hükümeti devirmeyi planlayan devlet içindeki karanlık örgütün MHP’yi şantaj kasetleriyle dizayn etmeye çalıştığı ortaya çıktı. 2011 genel seçimleri öncesi kaset mağduru olduğu için partisinden ihraç edilen İhsan Barutçu’nun kaset çıkmadan iki ay önce yasadışı bir şekilde dinlendiği belirlendi. Hakkında herhangi bir soruşturma dosyası olmayan Barutçu 29 Mart - 14 Haziran 2011 tarihlerinde hukuksuz bir şekilde dinlendi ve aynı dönem kaset skandalı patlak verdi. Yasa gereği dinlemede suç unsuru yoksa dinlenen kişiye bilgilendirme yapılması zorunlu. Ancak STAR’a konuşan Barutçu, dinlenildiğini bilmediğini, bir bilgilendirme de yapılmadığını söyledi.

 

Siyaseti kasetlerle dizayn etmeye çalışan paralel yapı 2011 seçimleri öncesi MHP’yi hedefine koymuş ve 10 MHP’li vekil kaset mağduru olmuştu. Kaset kurbanlarından biri de istifa etmediği için partisinden ihraç edilen İstanbul bağımsız milletvekili İhsan Barutçu olmuştu. Barutçu o dönem suç duyurusunda bulunmuş, Emniyet ve hatta MİT’e giderek kendisine komplo kuranlara ulaşmaya çalışmıştı. Barutçu’nun kaset skandalının çıktığı dönem yasadışı bir şekilde dinlendiği ortaya çıktı. Uyuşturucu dosyalarına bakan İstanbul Savcısı Ekrem Beyaztaş’ın talebi doğrultusunda Barutçu’nun 29 Mart ile 14 Haziran 2011 tarihlerinde dinlendiği belirlendi.

 

Cemaat yapmış olabilir

 

Olayın üzerinden ikibuçuk yıl geçmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edemeyen Barutçu, failler ortaya çıkmazsa Türkiye’yi çok daha kötü ve karanlık günler beklediğini ifade etmişti. Barutçu, ‘’Meclis’te Böcek Komisyonu oluşturuldu. Komisyonda dinlenen heyetlerde intibalar edindik. Emniyet ve istihbarat biriminin en ufak bir bilgisinin olmayışı dikkatimizi çekti. Üç maymunları oynayarak işin üstünü örtme çabası içindeler’’ demişti. Sorumluluk cephesinde bulunan kurumların, içlerine belli odaklarla, inanç mensuplarının, bir tarikatın, cemaatin mensuplarının da sirayet etmiş olabileceğine dikkat çekmişti. Barutçu kendisine tezgah kuran karanlık güçlerin seçim öncesi iktidara da tezgah kurabileceğini örgörmüştü.

 

10 MHP’linin kasedi sızdırıldı

 

12 Haziran 2011 seçimleri öncesi 10 MHP milletvekili adayının kamera görüntüleri ortaya çıkmış, kaset mağduru 9 MHP’li istifa ederken Barutçu, “Şantaja direniyorum” diyerek istifa etmeyince partiden ihraç edilmişti. MHP, YSK’ya başvurup aday listesinden çıkarılmasını istemiş ancak reddedilince Barutçu, bağımsız olarak Meclis’e girmişti.

 

Öz, Bahçeli’nin koruma müdürünü de dinlemiş

 

Kaset kompolusunu hazırlayan paralel yapının MHP’nin içine sızdığı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Koruma Müdürü Murat Mankuş’u da hukuksuz bir şekilde dinlediği öğrenildi. Mankuş’un dönemin Ergenekon Savcısı ve 17 ve 25 Aralık darbe operasyonlarının koordinatörü Zekeriya Öz’ün talimatıyla dinlendiği ortaya çıktı. Hakkında herhangi bir soruşturma dosyası bulunmayan Mankuş’un 6 ay boyunca şantaj amaçlı dinlendiği öne sürüldü.

 

2004 yılında çıkarılan kanuna göre savcılık dinlenilen kişiye en geç 15 gün içinde dinleme nedeni, kapsamı, süresi ve sonucu hakkında bilgi vermek zorundadır.

 

Hala ‘seni dinledik’ bilgisi verilmedi

 

Çirkin tezgahla ilgili STAR’a konuşan İhsan Barutçu, “İlk kez size anlatıyorum. O dönemde olay daha sıcakken biz adliyede çok uğraştık, ancak gittiğimiz her kapı adeta üzerimize kapanıyordu. Muhatap savcı bulamıyorduk. Sanki zaman kazanmak için bizi oyalıyorlardı” dedi. Hukuksuz bir şekilde dinlenildiğinden haberinin olmadığını söyleyen Barutçu, “O dönemde hakkımda her hangi bir soruşturma falan yoktu, olduğuna dair her hangi bir bilgi bana ulaşmadı. Halen de bu yönde bana ulaşmış bir bilgilendirme sözkonusu değil” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.