1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları'nın Nutuk'u dağıtmasını uygun görmedi
Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları'nın Nutuk'u dağıtmasını uygun görmedi

Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları'nın Nutuk'u dağıtmasını uygun görmedi

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları'nın öğrencilere Nutuk kitabını talebine skandal bir gerekçeyle "uygun değildir" cevabını verdi.

A+A-

Mersin'de Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları Çamlıyayla Eğitim ve Kültür Vakfı'nın, öğrencilere Nutuk ktabını dağıtmasına engel oldu.

Ülkü Ocakları Çamlıyayla şubesi kültür faaliyetleri çerçevesinde öğrencilere Nutuk'u dağıtmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne baş vurdu.

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları'nın bu talebine skandal bir gerekçe ile hayır diyerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün eseri Nutuk'un okullarda dağıtılmasına izin vermedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müdürü Mustafa Bakkal imzasıyla  Ülkü Ocakları'na cevaben yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı.

"Mavi Çatı Yayınlarına ait "Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk" adlı kitap için izin isteğine, "Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik 'soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı Hükümeti'ne yönelik 'aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanıldığı… 'Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde sigara gösterilerek' öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiğinden söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir.

 

 İşte o skandal karar:

 

 

milli-egitim-min.jpg

 

KARAR MECLİSE TAŞINDI

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu yazılı soru önergesinde de şu ifadeleri kullandı:

"Mersin İli Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; Çamlıyayla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın okullardaki öğrencilere dağıtmak üzere, Mavi Çatı Yayınlarına ait "Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk" adlı kitap için izin isteğine, "Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı Hükümeti'ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanıldığı… ‘Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde sigara gösterilerek' öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiği" gerekçesiyle 19.04.2021 tarihli yazısıyla olumsuz yanıt vermiştir.
Bunun yanı sıra tarikatlara ait ve öğrencilere sapkın düşünceleri aşılayacak kitaplara ise bazı okullarda izin verildiği yazılı ve görsel basında yer almıştır" açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
1- Kurtuluş Savaşı Destanı'nın yazıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ait "NUTUK" eserinin öğrencilere dağıtılma izninin verilmemesinin gerekçeleri nelerdir? Böylesine önemli ve değerli bir eseri öğrencilerin okumasında, bilgi sahibi olmasında ne gibi sakıncalar vardır?
2- Tarikatların, Milli Eğitime bağlı okullarda kitaplarının dağıtımına izin verilirken, her öğrencinin başucu kitabı olması gereken NUTUK adlı eserin okullarda dağıtılmasına izin verilmemesi hangi mantık çerçevesinde yasaklanmıştır?
3- Millî Eğitim Bakanlığı'nın amaçlarından biri yurdumuzun kurtarıcısı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü öğrencilere anlatmak değil midir? Bakanlığın amacı tarikat şeyhlerinin hayatlarının ve sapkın düşüncelerinin öğrencilere aşılanması mıdır?
4- NUTUK'ta geçen Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerine gerekçe göstererek dağıtımına izin vermeyen Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü görevden alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçeleri nelerdir?

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum