Muhsin Yazıcıoğlu'nun adı ödüller ve belgesellerle yaşatılacak

Muhsin Yazıcıoğlu'nun adı ödüller ve belgesellerle yaşatılacak

Türk siyasetinin simge isimlerinden birisi olan Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 10. yılında, dava arkadaşlarının kurduğu Gönüllerde Birlik Vakfınca anma töreni düzenlenecek.

A+A-

Gönüllerde Birlik Vakfınca, 25 Mart 2009'da helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden Yazıcıoğlu için anma etkinlikleri düzenlenecek. Yazıcıoğlu'nun dava arkadaşları tarafından kurulan vakıf, geçen 10 yılı ve gelecek süreci değerlendirmek amacıyla 10. yıla özel çok sayıda proje hazırladı.

Etkinliklerde, Muhsin Yazıcıoğlu'nun siyasi kimliği, devlet adamlığı, insani yönü, dost ve arkadaş kimliği ile onu geniş kitlelere sevdiren özellikleri anlatılacak.

Etkinlik kapsamında, Vakıf Genel Sekreteri Veysel Tekelioğlu başkanlığındaki bir dağcı grubu, 25 Mart gecesini, Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği Keş Dağı'nda geçirecek. Yazıcıoğlu ayrıca Taceddin Dergahı'ndaki kabri başında anılacak.

MUHSİN YAZICIOĞLU ÖDÜLLERİ DAĞITILACAK

Etkinlik kapsamında, bu yıl ilk kez "Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri" dağıtılacak. Vakıf tarafından bu yıldan başlanarak her yıl verilmesi planlanan ödüllerde, 5 kategoride bu yılın ödül sahipleri de belirlendi.

Ödüller, Ankara'da 24 Mart Pazar günü Kocatepe Kültür Merkezi'nde saat 14.00'te yapılacak anma etkinliğinde sahiplerine takdim edilecek. Ödüllerin sahipleri belirlenirken bugüne kadar Türk kültür, sanat, ilim, düşünce ve edebiyat sahasına sağladığı katkı göz önünde bulunduruldu.

Sahiplerine takdim edilecek ve "Edebiyat", "araştırma", "düşünce", "kültür-sanat" ve "üstün hizmet" başlıkları altında verilecek ödüllere bu yıl layık görülen isimler şöyle:

Edebiyat: Şiirde geleneğin yeniden üretilmesine sağladığı katkılar sebebiyle Cengizhan Orakçı. Araştırma: Türk tarih bilimine katkıları sebebiyle Prof. Dr. Ahmet Taşağıl.
Düşünce: Türk düşünce tarihine ve Türk düşünce hayatına katkıları dolayısıyla Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu.
Kültür-Sanat: Türk müziğinin modern imkanlarla yeniden yorumlanmasına katkıları dolayısıyla Hasan Sağındık.
Üstün hizmet: 28 yıldır milli ve manevi değerlerin aktarımıyla birlikte sürdürdüğü eğitim faaliyetleri dolayısıyla Nurten Ceceli Alkan.

YAZICIOĞLU BELGESELLERİNİN GALARI YARIN

Bu yıl ayrıca hazırlanan; Yazıcıoğlu'nun insani yönü, gençlik liderliği, siyasi kişiliğinin anlatılacağı belgeselin galası da pazar yapılacak. Yine, Yazıcıoğlu'nu anlatan bir sinema filmi çekimi için hazırlıklara başlanırken, çekilecek filmler desteklenecek. Yazıcıoğlu şiirlerinden bazıları, çeşitli sanatçılarca seslendirilecek, şiirlerinden biri bestelenecek.

Vakıf tarafından Yazıcıoğlu Bilgi Bankası oluşturulacak. Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatına ait bütün görsel materyal ve video görüntüleriyle konuşmaları derlenecek, ülke gündemindeki konulara ilişkin videoları yayınlanacak.

Çalışma kapsamında Yazıcıoğlu biyografisi ve almanağı oluşturulacak, Yazıcıoğlu üzerine yazılmış eserlere ilişkin kaynak taraması yapılacak.

Yazıcıoğlu'na ilişkin e-kitaplar dijital ortamda okuyucuya sunulacağı gibi fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi düzenlenecek ve sergi Ankara, İstanbul, Sivas'ta ziyarete açılacak.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN DİRİSİYDİ

Ülkücü Ocakları Genel Başkanlığı, BBP Genel Başkanlığı ve Sivas Milletvekilliği gibi görevler üstlenen Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009'da seçim çalışmaları için kiralanan helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. 1980 askeri darbesi sonrasında cezaevine giren, işkence gören Yazıcıoğlu, Türk milliyetçilerinin önemli isimleri arasında yer alıyordu. Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazanın ise bir suikast olduğu nedeniyle adli mercilerce araştırmaya devam ediliyor.

SİYASETCAFE.COM

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.