1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. NASA yeni bir gezegen keşfetti
NASA yeni bir gezegen keşfetti

NASA yeni bir gezegen keşfetti

Yakın zamanda keşfedilen "tuhaf" bir gezegen, Dünya dışı yaşam arayışında bilim insanlarını heyecanlandırdı.

A+A-

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) ve New Mexico Üniversitesi'nden (UNM) araştırmacılar, kırmızı cüce olarak da bilinen M tipi bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen TOI-1231 b ötegezegenini keşfetti.

Bilim insanları bu yıldızın özelliklerini saptayabildi ve TOI-1231 b'nin hem yarıçapını hem de kütlesini ölçebildi. Bu da onlara gezegenin yoğunluğunu hesaplamak ve atmosferin nelerden oluştuğuna dair hipotez oluşturmak için gereken verileri sağladı.

Yörüngesini 24 günde bir tamamlayan gezegen, ılıman bir alt-Neptün (Kütlesi daha fazla olsa bile yarı çapı Neptün'den küçük veya yarıçapı büyük olsa bile kütlesi Neptün'den küçük gezegenler -ed.n.) boyutunda bir gök cismi. Gezegen kendi yıldızına Dünya'nın Güneş'e olduğundan 8 kat daha yakın ama kırmızı cüce daha güçsüz olduğu için gezegenin sıcaklığı ana gezegenimize benziyor.

Atmosferinin yaklaşık 60 santigrat derece olması TOI-1231b'yi şimdiye kadar keşfedilen ve atmosferik çalışmalar için erişilebilir olan en serin, küçük ötegezegenlerden biri yapıyor. Atmosferde yüksek bulutların bulunması ve suya dair muhtemel kanıtlara rastlanması mümkün.

NASA JPL'den bilim insanı Jennifer Burt, "Gelecekte bu yeni gezegene yönelik yapılacak gözlemler, bu ılıman dünyaların etrafında su bulutları oluşumunun ne kadar yaygın (veya nadir) olduğunu belirlememizi sağlayacak" deci. UNM Fizik ve Astronomi Bölümü'nden Doktor Öğretim Üyesi Diana Dragomir de atmosferin nasıl oluştuğunu kesin şekilde anlamak için daha fazla çalışma gerektiğini ekledi.

Dragomir, "TOI 1231b'nin düşük yoğunluğu, bunun kayalık bir gezegen olmasından ziyade önemli oranda bir atmosfer tabakasıyla çevrili olduğunu gösteriyor. Ama bu atmosferin yapısı ve boyutu bilinmiyor!" dedi.

TOI1231b hidrojenden veya hidrojen-helyumdan oluşan büyük bir atmosfere ya da su buharından oluşan daha yoğun bir atmosfere sahip olabilir. Bunların her biri farklı bir kökene işaret edecek ve gökbilimcilerin, M tipi cüce yıldızlar etrafındaki gezegenlerin, Güneş'imiz etrafındaki gezegenlere kıyasla farklı şekilde oluşup oluşmadığını, eğer farklı şekilde oluşmuşsa bunun nasıl gerçekleştiğini anlamasına olanak tanıyacak.

Siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.