1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nasrallah: Barzani korkudan titrerken Süleymani dışında kimse ona yardım etmedi
Nasrallah: Barzani korkudan titrerken Süleymani dışında kimse ona yardım etmedi

Nasrallah: Barzani korkudan titrerken Süleymani dışında kimse ona yardım etmedi

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Mesud Barzani’nin Süleymani’nin yaptığı iyilikten dolayı kendisine minnettar olması gerektiğini söyledi. 

A+A-

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dün akşam yaptığı konuşmada “IŞİD’in ABD’nin ürettiği bir örgüt olduğunu” söyleyip “Sayın Mesud Barzani, Hacı Kasım Süleymani’nin yaptığı iyilikten dolayı minnettar olmalı” demişti.

Nasrallah, Barzani’nin birkaç yıl önce bir iyiliği kabul ettiğini söyleyerek şöyle konuşmuştu:

 

“Bugün onun sana yaptığı bu iyiliği kabul etmelisin. IŞİD Erbil yakınlarındayken ve Kürdistan Bölgesi IŞİD’in eline düşmek üzereyken tüm arkadaşlarını aradın ancak onlardan kimse sana yardım eli uzatmadı. İranlıları aradın ve senin itirafınla ikinci günde Hacı Kasım sana geldi. Onunla birlikte başka kardeşleri de vardı. Buna bir şey daha da ekleyeyim; Hizbullah’tan da kardeşlerimiz vardı ve onunla Erbil’e gittiler.”

 

Nasrallah, “Erbil’e giden Süleymani ve onun yanındaki kardeşler bana ‘Mesud Barzani titriyordu. Elleri korkudan titriyordu’ dediler. Ancak Süleymani ve İran İslam Cumhuriyeti’nin hızlı gelişi bu tehlikeyi sizden uzaklaştırdı. Bunun tarihinizde, oradaki Kürt bölgesinde bir örneği yoktu. Bugün sizin de, yapılan bu iyiliği kabul etme sorumluluğunuz var, Irak’taki hükümet ve Irak parlamentosunda da verilecek yanıtın bir parçası olma sorumluluğunuz da var” dedi.

 

SERT YANIT GELDİ!

 

Nasrallah’ın açıklamalarına sert bir yanıt veren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümet sözcüsü Cotyar Adil, “titrek ve ergence bir ses tonu ile Kürdistan Bölgesi’ne ve bir ulusun liderine saldırmasını ilginç karşıladıklarını” söyledi.

“Yıllardır bodrumlarda saklandığından gün yüzünü göremeyen sen, kahraman bir halka hakaret ediyorsun ve onunla küçümsüyorsun” diyen Adil, “Bu yersiz saldırının yerine, yıllarca adaletsizliğe maruz kalmış ve zulüm görmüş bir halkı savunmalıydın” dedi.

 

NASRALLAH'I KORKAKLIKLA SUÇLADI

 

IKBY’yi ve başkenti Erbil’i sadece Peşmergelerinin savunduğunu vurgulayan sözcü, “Bununla birlikte bize yardım eden tüm partnerlerimize teşekkür ederiz. Ama sizi temsil ettiğini ve başkan Barzani’ye yapılan ziyarete katıldığını söylediğin kişi, herhalde kendisine benzeyen kişilerle 16, 20 ve 26 Ekim 2017'de Kürdistan'ı işgal etme hayalı kuranlardan olmalıydı. Ancak Peşmerge’nin direnişi ve gösterdiği kahramanca savunma sayesinde o hayaller gömüldü” diye konuştu.

Nasrallah’ı korkaklıkla suçlayan Adil, “Düşmanlarının korkusundan başını kaldırmaya cesaret edemeyen sen, seninle ilgisi olmayan bir halkla sataşma nedenin nedir?” diye sordu.

Adil, “Başkan Barzani, bir halkın direniş sembolüdür ve korkak olan sen ise, yaptığın hakaretlerden daha küçüksün” dedi.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.