1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Neşet Ertaş'ın ailesinden açıklama: "Film çekimine izin vermiyoruz"
Neşet Ertaş'ın ailesinden açıklama: "Film çekimine izin vermiyoruz"

Neşet Ertaş'ın ailesinden açıklama: "Film çekimine izin vermiyoruz"

Türk Halk müziğinin efsane ismi Neşet Ertaş'ın hayatının sinema filmi olarak çekilmek istenmesine ailesi tarafından çok sert tepki gösterildi. Ailesi "Neşet Ertaş hayatta iken sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir.'' açıklamasını yaptı.

A+A-

"Bozkırın Tezenesi" olarak anılan Türk halk ozanı Neşet Ertaş'ın ailesi, Ertaş'ın hayatının sinema filmi olarak çekilmesi için yapılan çalışmalara çok sert tepki gösterdi.

Aile üyelerini sosyal medyada yaptığı açıklamada,  ''Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir.'' ifadeleri kullanıldı. Aile film çalışmaları ile ilgili kesin olarak izinlerinin olmadığını belirterek, "Neşet Ertaş'ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır." denildi.

İşte Neşet Ertaş'ın ailesi adına yapılan o açıklama:

 

NEŞET ERTAŞ'IN HAYATININ SİNEMA FİLMİ YAPILMASI KONUSUNDA BASINA VE KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Merhum Neşet Ertaş'ın hayatının sinema eseri olarak çekilmesi yönünde bazı film yapımcısı kişi ve kuruluşlar tarafından bir takım çalışmalar yürütüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş'a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir.

Bu durumun birçok tanığı vardır. Ayrıca bu konuyu vasiyet olarak bize emanet ettiği için ve bizler de hiç bir şekilde babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için, müsade etmemiz zaten mümkün değildir.

Neşet Ertaş'ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır.

Ayrıca çekilmesi olası bir filmde isimlerimizin veya hayatımızdan kesitlerin vs.'nin de herhangi bir şekil ve şartta yer verilmesine izin ve onayımız yoktur.

Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz film çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu açıkça ortadadır.

İlgili film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderilmiştir.

Gelişmelere göre gereken tüm yasal ve hukuki adımlar atılacaktır.

Vasiyetinin bilinmesine rağmen, böyle bir projenin içinde bulunmayı kendilerine yakıştıranların, Neşet Ertaş'a ve onun felsefesine ne kadar uzak kişiler olduğunu da halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Türk müzik kültürünün ve Anadolu halk müziği geleneğinin en önemli damarı olan "Türkü" kültürünü nacizane! temsil eden Neşet Ertaş'in en büyük mirası, halkımızın yüce gönlüne emanet ettiği eserleri ve türküleridir. Hayatı boyunca halktan ve Hakk'tan yana olan babamızın isminin böyle yasadışı bir durumun içinde geçmesi son derece üzücüdür.

Yıllarca gözünün içine bakılarak sömürüldüğü yetmiyormuş gibi, "Halka malolmuş olan Neşet Ertaş'ı çok sevdiğimiz için"....

"Kaliteli ve iyi niyetli bir iş olacak"...

"Abdallar, Anadolu kültürü ve ülkemizin hayırı için" !!!

"Başka şeyde gözümüz yoktur"...

gibi süslü ve masum kelimelerin arkasına saklanılarak, vefatının ardından da halá sömürülmek isteniyor.

**Rızasız bahçenin gülü derilmez!" diyen bir insanın hayatının, vasiyeti bilindiği halde,

ve bizlerin de baştan beri kesin tavır koymamıza rağmen, rizasızca film yapılmaya kalkışılması

"iyi niyetli bir iş" midir, yoksa "tamamen duygusallik" midir?

"Kitap okumayan, belgesel seyretmeyen insanlar da Neşet Ertaş'ı tanısınlar!" diye, babamızın vasiyetini çiğneyerek, maneviyatımızı satmıyoruz!

Bu bağlamda teklif götürülen rejisör, senarist, oyuncu ve müzisyenlerin, nasıl bir işin içinde olacaklarını vicdanlarında tartmalarını rica ediyoruz.

"Halkın sanatçısı"nın çocukları olarak, önce Allah'a, sonra adalete ve babamıza her zaman sahip çıkan, doğruyu gören halkımıza sığınıyoruz.

Saygılarımızla.

Neşet Ertaş'ın Ailesi:

Nigar Leyla Ertaş

Döne Ertaş

Hüseyin Ertaş

Canan İlhan

 

neset-ertas-siyasetcafe.JPG

 

neset-ertas-aciklama.JPG

 

siyasetcafe.com

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.