O savcı bakın kim çıktı

O savcı bakın kim çıktı

Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 284 kişinin ölümüyle ilgili başlattığı soruşturmada çarpıcı ayrıntı.

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasını soruşturmakla görevlendirilen Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, faciayla ilgili soruşturmanın ve ifadelerin alınmaya başlandığını açıkladı. Başsavcı Şahiner olayı tek savcının değil ilçedeki tüm Cumhuriyet Savcıları'nın birlikte soruşturduğunu duyurdu.


Soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner kendi imzasıyla bir açıklama yaptı. Şahiner maden faciasının yaşanmasının ardından Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olaya el koyduğunu açıkladı, "Olay hakkında Soma'da görevli başta Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı olmak üzere halen görevli olan tüm Cumhuriyet Savcılarımız tarafından soruşturmanın süratli bir şekilde devam etmektedir" dedi.
 
BİLİRKİŞİ ÇALIŞIYOR
 
Açıklamada olayın mağduru olan kişi veya kişilerin, tanıkların ifadelerinin Soma Cumhuriyet Savcıları tarafından alınmaya başlandığı, jandarma ve polisin de olay yerinde gerekli incelemeleri yaparak delilleri topladığı duyuruldu. Başsavcı Şahiner, olayın meydana geliş sebebinin tespit edilebilmesi için oluşturulan hepsi profesör olan maden mühendisi, elektrik mühendisi ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan üçlü bilirkişi heyetinin olay yerinde Cumhuriyet Savcısı eşliğinde delil tespiti çalışması yaptığını duyurdu. Açıklamanın sonunda şu ifadeler yer aldı:

"Kazanın meydana geliş sebebinin hiç bir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde belirlenebilmesi için çalışmaların Soma'da görevli olan tüm Cumhuriyet Savcıları tarafından sürdürüldüğü, olayın faili veya faillerinin tespiti, kazanın sebebinin tespiti, kusur durumunun tespiti hususunda adli yönden gereken tüm çalışmaların olay yeri ve çevresinde Soma'da görevli tüm Cumhuriyet Savcıları tarafından sürdürüldüğü, adli inceleme ve soruşturmanın en kısa sürede tamamlanarak yasal anlamda Soma'da görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından gereğinin yapılacağı kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

SAVCI TÜRKEN, AK PARTİ'DEN ADAY OLMUŞTU
 
Soma'daki kömür ocağında meydana gelen faciayı araştıran savcılardan biri de Ömer Türken. Daha önce avukat olan Türken, savcılık sınavı kazanarak 2012 yılında Akhisar Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı.

Bilecikli olan Ömer Türken uzun süre İstanbul'da avukatlık yaptı. Bir süre İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ömer Türken, 2009 yılında Ak Parti Bilecik il kongresinde başkan adayı oldu. Ancak seçimi Ömer Türken'in rakibi Ramazan Kurtulmuş 28 oy farkla kazandı. Türken, 2010 yılında başkanın Ak Partili olduğu Bilecik Belediyesi'nde avukat olarak göreve başladı. 2 yıla yakın belediye avukatlığı görevini sürdüren Ömer Türken, girdiği savcılık sınavlarını kazanarak 2012 yılında Soma Cumhuriyet Savcılığına atandı.

Haldun AKYÜZ- Cafer ELMAS/AKHİSAR (Manisa) (DHA) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.