Odatv'nin başörtülü yazarından hükümete çağrı! 'Menzil Cemaati'ne kayyum atayın'

Odatv'nin başörtülü yazarından hükümete çağrı! 'Menzil Cemaati'ne kayyum atayın'

Ayşe Baykal, hükümete 'Menzil Cemaati’ne kayyum atayın' çağrısı yaptığı bir köşe yazısı kaleme aldı.

Odatv yazarı Ayşe Baykal bugünkü köşe yazısında 'Hükümete çağrıda bulunuyorum: Menzil'e kayyum atayın' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Baykal yazısında bir süredir miras kavgası yaşayan Menzil Cemaati'ne kayyum atanmasını talep etti.

Yıllar önce 'Cemaat denilen yapının hedefi insanları Allah’a yaklaştırmaya vesile olmaktır. Hocaefendilerin sık sık gündeme getirdiği üzere Allah fakir kulları sevdiğine göre bir cemaat neden maddi güç ister?' sorusunu sorduğunu ve bu sorunun cevabını Menzilcilerin bugünkü kavgasıyla aldığını ifade eden Baykal, 'Yakın zamanda başka cemaatlerde de bu tarz kavgaların çıkıp çoğalacağından endişeliyim.' dedi.

Baykal'ın hükümete 'Menzil Cemaati’ne kayyum atayın' çağrısı yaptığı o yazının tamamı şöyle:

'Bir süredir menzilcilerin miras ve taht kavgasını medyadan takip ediyorum. Bundan 20-30 yıl önce bir cemaatin iç kavgasını medyadan takip edeceksin deseler inanmazdım. Bunu da gördük.

Her şey Menzil Cemaati’nin lideri Abdulbaki El Hüseyni’nin 2023 tarihinde ölmesiyle başladı. Ardında bıraktığı üç oğlu, ne mirası ne de müritleri paylaşabildi. Neticede kavga başladı ve büyüyerek devam ediyor.

Tövbeler ve zikirler iptal ediliyor, yenileniyor. Sonra insanlara uzatılan bir ipi tutturarak tövbe seansı yapılıyor.

Kavga o kadar büyüyor ki, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya taşınıyor. El Hüseyni’nin üç oğlunun da kendilerine bağlı müritleri yani taraftarları var ve birbirlerini polise şikâyet ediyorlar, medreseden attırıyorlar.

Cemaat bu saçma sapan kavgayı sorgulamasın diye de “Üç ismin arkasından konuşmayın, fitneye alet olmayın.” uyarısı yapılıyor.

Yani miras ve taht kavgası yapanlar değil de konuşanlar fitneci ilân ediliyor.

Allah aşkına söyleyin; kendisini tarikat olarak tanımlayan bu yapının yaptığı miras kavgasının, büyük şirketlerdeki miras kavgasından ne farkı var? Gerçi şöyle bir bakıldığında lüks ve şatafat içerisindeki yaşamlarının da şirket sahiplerinden bir farkı yok.

Akıl alır gibi değil, insan neye kızacağını bilemiyor. Hadi, El Hüseyni’nin oğullarının gözlerini hırs bürüdü, hiçbir şeyi umursamıyorlar; yahu onlara tabi olanlarda mı “Dünya malından ve unvandan vazgeçemeyen bu insanlar mı bizi Allah’a ulaştıracak?” diye sorgulamıyor?

Yıllar önce cemaatlerin maddi olarak güçlenmesini gündeme getirerek şöyle bir soru sormuştum: “Cemaat denilen yapının hedefi insanları Allah’a yaklaştırmaya vesile olmaktır. Hocaefendilerin sık sık gündeme getirdiği üzere Allah fakir kulları sevdiğine göre bir cemaat neden maddi güç ister?”

Sorumun cevabını bugün menzilcilerin kavgasıyla almış oldum. Yakın zamanda başka cemaatlerde de bu tarz kavgaların çıkıp çoğalacağından endişeliyim. Hükümet de endişelenmeli ve ivedilikle önlem almalı.

Buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum…

Tez zamanda Menzil Cemaati’ne kayyum atayın. Zira cemaatin önderliğini paylaşamayan Abdulbaki El Hüseyni’nin oğulları kendi kavgalarının yönetemedikleri gibi insanları birbirine düşürüyorlar. Kimsenin canı yanmadan cemaat içinde estirilen terörü durdurun lütfen.'


Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.