Oskar Ödülleri Yahudi asıllılara gitti

Oskar Ödülleri Yahudi asıllılara gitti

Oskar Ödülleri her zaman tartışma konusu olmuştur. Oskar Ödülleri her dönem olduğu gibi bu dönemde Yahudi Asıllı sanatçılara gitti..

 İlk tören: 1929 yılında düzenlenen ilk ödül töreninde, kazananlar seremoniden üç ay önce açıklandı. ‘En iyi erkek oyuncu’ ödülüne layık görülen Emil Jannings, Avrupa’ya dönmesi gerektiği için ödülünü törenden önceden aldı. Böylece Jannings, ilk Oscar ödülü alan kişi olarak tarihe geçti. ‘En iyi film’ dalında ilk ödül ‘Wings’ filmine verilirken, Janet Gaynor ‘en iyi kadın oyuncu’, Frank Borzage drama dalında ‘en iyi yönetmen’ ve Lewis Milestone ise komedi dalında ‘en iyi yönetmen’ ödüllerine layık görüldü.

Büyük beşli: ‘It Happened One Night’ (1934), ‘One Flew Over the Cuckoo's Nest’ (1975) ve ‘The Silence of the Lambs’ (1991) en önemli beş kategori olan ‘en iyi film’, ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi aktör’, ‘en iyi aktris’ ve ‘en iyi senaryo’ dallarının hepsini birden ödül kazanan üç film oldu. 'The Silence of the Lambs' filminde Hannibal Lecter karakterini canlandıran Anthony Hopkins yaklaşık 20 dakika ekranda görünmesine rağmen 'en iyi aktör' ödülünü almayı başardı ve böylece en kısa rol ile, en iyi oyuncu ödülünü kazanan aktör olarak Oscar tarihine adını yazdırdı. 


'The Silence of the Lambs' filmindeki rolü, Anthony Hopkins'e 'en iyi erkek oyuncu' ödülünü getirmişti.

En çok ödül alanlar: Şimdiye kadar üç film 11 ödül birden almayı başardı. Bunlar; 'Ben-Hur' (1959), 'Titanic' (1997) ve aday gösterildiği tüm dallarda ödül almayı başaran ‘The Lord of the Rings: The Return of the King’ (2003). En fazla Oscar kazanan oyuncu Katharine Hepburn,  ‘Morning Glory’ (1932/33), ‘Guess Who's Coming To Dinner’ (1967), ‘The Lion in Winter’ (1968), ve ‘On Golden Pond’ (1981) filmlerindeki rolleri ile dört kez ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülüne uzandı. Daniel Day-Lewis ise ‘My Left Foot’ (1989),  ‘There Will Be Blood’ (2007) ve 'Lincioln' (2013) filmlerindeki rolleri ile 'en iyi erkek oyuncu' kategorisinde en çok ödül alan isim olarak tarihe geçti. 


Day-Lewis, üç kez 'en iyi erkek oyuncu' dalında ödüle layık görüldü. [AFP]

En çok aday gösterilenler: ‘All About Eve’ (1950) ve ‘Titanic’ (1997) 14 adaylık ile en çok aday gösterilmiş filmler olarak Oscar tarihine geçti. ‘Titanic’ 11 ödül alırken, ‘All About Eve’ altı ödüle layık görüldü. Meryl Streep ise 17 adaylık ile ödüle en fazla aday gösterilen isim oldu. Streep, ‘Kramer vs. Kramer’(1979)  filmindeki rolü ile ‘en iyi yardımcı kadın oyuncu’ ‘Sophie's Choice’ (1982) ve ‘The Iron Lady’ (2011) filmlerindeki rolleri ile de ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü aldı.


Meryl Streep 17 adaylık ile ödüle en fazla aday gösterilen isim. [Reuters]

Eli boş dönenler: ‘The Turning Point’ (1977) ve ‘The Color Purple’ (1985) filmleri 11 dalda, ‘True Grit’ (2010) filmi 10 dalda ödüle aday gösterilmelerine rağmen hiç Oscar kazanamadı. Peter O'Toole ise sekiz kez ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülüne aday gösterilmesine rağmen hiç ödül alamadı.

'En iyi film' ile yetindi: ‘Grand Hotel’ (1932) diğer dalların hiçbirine aday gösterilmeden, ‘En iyi film' Oscarı'nı alan tek film oldu.

İlk kadın yönetmen: Kathryn Bigelow ‘The Hurt Locker’ filmiyle 2010 yılında ‘en iyi yönetmen’ ödülünü alarak, Oscar tarihinde ödüle layık görülen ilk kadın yönetmen unvanını da kazandı.


Kathryn Bigelow, Oscar tarihinda 'en iyi yönetmen' dalında ödül kazanan ilk kadın. [AFP]

Ölümün ardından gelen: 1955 yılında hayatını kaybeden James Dean,  1956'da ‘East of Eden’ (1955) filmiyle ve 1957'de tekrar ‘Giant’ (1956) filmiyle ‘en iyi erkek oyuncu’ dalında aday gösterildi. ‘Batman Dark Knight'ın çekimleri bittikten bir ay sonra hayatını kaybeden Heath Ledger ise filmde canlandırdığı ‘Joker’ rolü ile ölümünden bir yıl sonra ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında ödül kazandı. Ledger adına ödülü ailesi aldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.