Oxfam Raporu açıklandı: Dünyadaki en zengin 2.153 kişinin serveti 4,6 milyar kişinin servetinden fazla

Oxfam Raporu açıklandı: Dünyadaki en zengin 2.153 kişinin serveti 4,6 milyar kişinin servetinden fazla

Dikkat çeken Oxfam Raporu: Dünyadaki en zengin 2.153 kişinin serveti 4,6 milyar kişinin servetinden fazla

A+A-

Merkezi İngiltere’de olan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, dünyanın en zengin 2.153 kişinin elinde bulunan servetin, 4,6 milyar kişinin toplam servetinden fazla olduğunu açıkladı.

Raporda yer alan şu benzetme oldukça büyük ilgi topladı; "Eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişi bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin iki kişi uzayda olurdu."

Raporda yer alan bir diğer benzetme ise; “Bundan 5.000 yıl önce inşa edilmiş piramitlerin yapıldığı dönemde günde 10.000 dolar biriktiren bir kişinin toplam servetinin dahi servetinin en zengin beş kişinin servetinden yüzde 80 düşük olacaktır.”

Şu anda dünyanın en zengin kişisi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ve toplam serveti 116,4 milyar dolar seviyesinde. Dünyanın en zengin ikinci kişisi ise 116 milyar dolarlık serveti ile Fransız işadamı Bernard Arnault.

Oxfam, gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılabilmesi için ülkeleri zenginlerden daha fazla vergi almaya çağırdı. Oxfam’ın raporunda sadece yüzde 0,5'lik vergi artışının dahi eğitim ve sağlık alanlarında 117 milyon yeni istihdam yaratabileceği vurgulandı.

'Aşırı servet, işlemeyen bir ekonomik sistemin emaresidir'

Fırsat ve gelir adaletsizliğinin azaltılması için hükümetlerin ulusal sağlık hizmetlerine daha fazla yatırım yapması gerektiği gibi ifadelerle dikkat çeken raporda, aşırı servet anlayışının ortadan kaldırılması gerektiği vurgulandı.

"Aşırı servet, işlemeyen bir ekonomik sistemin emaresidir" denen raporda, hükümetlerin zengin ve fakir kesimler arasındaki uçurumu kapatacak radikal politikaları yürürlüğe koyması gerektiğinin altı çizildi.

Benzer bir çağrı geçen ay, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva'dan da gelmişti. IMF'nin yeni başkanı ülkeleri vergi sistemlerini gözden geçirmeye çağırmıştı.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler