1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Padişah 5. Murad'ın torunu: "Vahdettin kızını verseydi sürgüne gönderilmezdik"
Padişah 5. Murad'ın torunu:  "Vahdettin kızını verseydi sürgüne gönderilmezdik"

Padişah 5. Murad'ın torunu: "Vahdettin kızını verseydi sürgüne gönderilmezdik"

Padişah 5. Murad'ın torunu Kenize Murad Osmanlı Hanedanı ve Atatürk ile ilgili açıklamalar yaptı. Murad, Atatürk ile ilgili "Vahdettin kızını verseydi sürgüne gönderilmezdik" dedi.

A+A-

Osmanlı padişahlarından Sultan V. Murad'ın torunu Kenize Murad, Atatürk'le ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı.

Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere 'Padişah Vahdettin tarafından gönderildiğini' söyleyen Kenize Murad, hazırladığı kitabı ve Osmanlı'ya ilişkin çeşitli konularda Sabah'a açıklamalarda bulundu.

Osmanlı Devleti'nin yıkılması sürecinde yapılan en büyük hatanın kapitülasyonlar olduğunu söyleyen Murad, "'Biz çok güçlüyüz, bize bir şey olmaz' diye düşünülerek verilen bu kapitülasyonlar aşama aşama azınlıkların kendi güç sistemlerini kurmasına yol açtı" ifadelerini kullandı.

 

HALİFELİĞİN KALDIRILMASINI İNGİLİZLER İSTEDİ

Halifeliğin 'Müslüman dünyasının birliğini sağladığını' belirten Murad, İngilizlerin halifeliğin kaldırılması için mücadele ettiğine vurgu yaptı ve "Bakın, Müslüman ülkeler birlik içinde hareket edemiyor artık. Halifelik devam etseydi böyle olmazdı" dedi.

Vahdettin'in 'Atatürk'ü Anadolu'ya yollayan kişi' olduğunu da söyleyen Murad, şu açıklamalarda bulundu:

"Vahdettin, Osmanlı'daki sorunları çözmek için çok uğraşmış. Mustafa Kemal'i Anadolu'ya gönderen de oydu. Mustafa Kemal'i iyi tanıyordu. Onun, ülkenin bağımsızlığını istediğini biliyordu ve bundan dolayı Anadolu'ya gönderdi zaten. Mustafa Kemal'le çok yakınlardı.

 

"VAHDETTİN KIZINI VERSEYDİ SÜRGÜNE GÖNDERİLMEZDİK"

Atatürk'ün Padişah Vahdettinin kızı ile evlense sürgüne gönderilmeyeceklerini iddia eden Kenize Murad şu ifadelri kullandı:

Hatta Mustafa Kemal, Vahdettin'in kızı Sabiha Sultan ile evlenmek istiyormuş ama Sultan vermemiş. Aile üyelerimiz 'Verseydi sürgüne gönderilmezdik' diyordu. Vahdettin, Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'ndan başarıyla çıkacağını biliyordu. Ancak, Mustafa Kemal'in çevresindekilerin etkisiyle onu asacağından korktuğundan tekneyle gitmek zorunda kaldı."

Hanedan ailesinin sürgüne gönderilmesi konusunu da değerlendiren Murad, "Fransa'da kraliyet mensupları öldürülmüştü ama biz en azından öldürülmedik, sürgüne gönderildik" ifadelerini kullandı.

"Öncelikle ailem çok zor dönemlerden geçti. Osmanlı Hanedanlığı'ndan birçok aile üyesi intihar etti. Sürgünle Osmanlı üyelerinin erkekleri her şeylerini kaybettiler. Dayım mesela, çok parasız kaldı, dilencilik yapmayı da kendine yediremediği için hayatına son verdi. Ben bunu yakından biliyorum; Kurtuluş mücadelesi döneminde Mustafa Kemal'in başarıyla savaşı tamamlaması için Osmanlı Hanedanlığı'ndaki tüm kadınlar dua edermiş. Biz vatansever insanlarız, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasını bizler de çok istedik. Ama Osmanlı Hanedanlığı üyeleri Kurtuluş Savaşı sonrası sürgüne gönderileceklerini düşünmemişlerdi. Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl yaşadı. Yaşlanmıştı. Ailemizin yaşlı mensupları için sürgüne gönderilmek çok zordu. Osmanlı'nın genç bir üyesi olarak şunu da söylemek isterim; Fransa'da kraliyet mensupları öldürülmüştü ama biz en azından öldürülmedik, sürgüne gönderildik."

ATATÜRK OLMASAYDI SÖMÜRGE OLACAKTIK

 Siz Atatürk deyince neler hissediyorsunuz? Sorusuna
"Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurtardı. O olmasaydı sömürge olacaktık. Ülkenin bağımsızlığı çok önemliydi ve o bunu başardı." cevabını veren Kenize Murad, Osmanlı soyundan geldiniz ama Fransız bir aile tarafından büyütüldünüz. Bu sizi nasıl etkiledi? sorusuna da şöyle cevap verdi:

 

kenize.JPG

ANNEMİ HİÇ HATIRLAMIYORUM


Annemi hiç hatırlamıyorum ama tanıyanların onu çok sevdiğini biliyorum. Güzellik ve cazibesinin yanında yedi dil konuşması, altı müzik aleti çalması onu eşsiz bir insan yapıyordu. Babam hayatı boyunca annemin resmini hep yanında taşımış. Annem, 26 yaşında Paris'te 2. Dünya Savaşı sırasında fakirlik içinde vefat etti. Ben 1.5 yaşındaydım annem öldüğünde. Babamı da yıllar sonra tanıdım. 15 yaşıma kadar Osmanlı soyundan gelmem benim için bir şey ifade etmiyordu. Bu yaşımdan sonra kendi kökenimle ilgili araştırmalar yapmaya başladım. Türkiye'ye ilk gelişim de geç oldu. Öğrenci olduğum için param yoktu, gelememiştim.

 

siyasetcafe.com

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.