PKK 'Söz verdiniz Özerkliği ilan edin'

PKK 'Söz verdiniz Özerkliği ilan edin'

Karayılan, AK Parti'nin verdiği sözlerin gereklerini yerine getirmediğini söyledi. Devletin adım atmadığından yakınarak 'Önderliğimizin diyalogla istediği şeyleri kendi öz gücümüzle gerçekleştireceğiz. Özerkliği inşa sürecini başlatırız” tehdidini savurdu

KCK’nın yürütme konseyi üyesi Murat Karayılan, örgütün yayın organlarından SterkTV’de Kürtçe özel programa katıldı. Karayılan, AKP hükümetinin süreçle ilgili gerekli adımları atmadığını, devletin mevcut ateşkesi birçok defa ihlal ettiğini savundu. Seçimlerden sonraki haftalarda hükümetin adım atması gerektiğini söyleyen Karayılan, “Çözüm süreci kendi içinde üç aşama olarak belirlendi: Birinci aşama olarak ateşkes yapılacak ve gerilla Kuzey’den geri çekilmeye başlayacaktı. Bu gerçekleşti.


SÜREÇ BİRİNCİ AŞAMADA

Ateşkes ilan ettik ve geri çekilmeyi başlattık. İkinci aşama yasal ve anayasal adımların atılması gereken bir dönemdi. Bunlar da Türk devletinin üzerine düşen görevlerdi. Ama Türk devleti ve AKP hükümeti ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmedi. Yani bu dönemi başlatmadı. Bunun içindir ki süreç halen birinci aşamadadır. Yani birinci aşama bitmiş olmasına rağmen ikinci aşama başlamıyor. Çünkü AKP hükümeti bu konuda verdiği sözlerin gereklerini yerine getirmiyor. Yani üzerine düşen görevleri yapmıyor. Bundan dolayı süreç tıkanmış durumdadır. Son olarak seçim sonrasında adım attılar, attılar; atmadılar süreç bitmiştir. Yani bu adımlar seçimden hemen bir gün sonra belki olmaz ama 1-2 hafta
geçmesine rağmen adım atmazlarsa herkes bilsin ki bu süreç bitmiş olacaktır.” diye konuştu.

ÖCALAN ÖZGÜRLEŞMEDEN SİLAH BIRAKILMAZ

Karayılan, Öcalan hapisten çıkmadığı müddetçe PKK’nın silah bırakmayacağını şöyle anlattı: “Önder Apo ve tüm siyasi tutsaklar özgür olmadıkça, gerilla asla silah bırakmayacaktır. Gerillanın silah bırakmasının tek yolu, Önder Apo’nun da katılacağı büyük bir gerilla kongresinin silah bırakma kararı almasıdır. Bunun başka yolu yoktur. Doğrudur, Kürdistan Özgürlük Gerillası, Önder Apo’nun talimatlarına bağlıdır. Fakat Önder Apo zindanda olduğu müddetçe silah bırakma talimatı verse bile gerilla yerine getir-mez. Bu, gerillanın kararıdır.”

Çözüm süreci kazanımımız oldu

Çözüm sürecinin başlamasından pişman olmadıklarını anlatan Karayılan, bu süreçte halk ve PKK’NIN birçok kazanımı olduğunu söyledi.

HALKIMIZI İSTİFADE ETTİ

Karayılan, “Hareketimizin meşruiyeti artmıştır; önderliğimizin eli güçlenmiştir. Kuzey Kürdistan halkımız bu süreçten istifade etti. Hatta Rojava halkımız da bu süreçten istifade etti, nefes aldı. Yani genel olarak bu yıl içerisindeki kazanımlarımız fazladır. Önder Apo’nun kararı doğruydu. Biz de bu karar üzerinden çözümü geliştirmek istedik. Ama çözüm tek taraflı gerçekleşecek bir şey değildir. Çözümün oluşması için iki tarafın da adım atması gerekmek-tedir. Karşı taraf adım atmadığına göre süreç de biter. O zaman biz ne yaparız? Biz Kürt halkının kendi kendisini yönetmesini istiyoruz. İçinde bulunduğumuz yüzyılda, dünyada yaşayan tüm halklar ve kültürler özgür olarak kendi kendilerini yönetiyorlar. Bu meşru bir haktır. Biz de kendimizi yönetmeyi istiyoruz. Eşitlik olmasını istiyoruz ama adım atılmazsa, biz de 8 boyut ekseninde kendimiz demokratik özerkliği inşa sürecini başlatırız. Mücadelemizi böyle devam ettiririz. Yani eğer devlet adım atmazsa, biz, Önderliğimizin bu bir yıl içerisinde diyalogla gerçekleştirmek istediği şeyleri kendi öz gücümüzle gerçekleştireceğiz. Bu hususta hiç bir güç bizi durduramaz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.