PKK'nın elinde esir olan Türk askerleri! Seçimin unutturduğu acı gerçek

PKK'nın elinde esir olan Türk askerleri! Seçimin unutturduğu acı gerçek

Terör örgütü PKK’nın elinde esir olan Türk askerlerinin kurtarılması için büyük bir çaba sarf ettiğini söyleyen CHP’li Bakan flaş açıklamalarda bulundu. İşte ayrıntılar;

A+A-

İçişleri Komisyonu ve Milli Savunma Komisyonu üyesi CHP’li Bakan, üç yıldır terör örgütü PKK’nın elinde esir tutulan asker ve polisler için defalarca hükümete çağrı yaptıklarını ifade etti ve askerler için bu çağrısını yineledi.

CHP İzmir Milletvekili ve İzmir birinci bölge ikinci sıra milletvekili adayı Murat Bakan, seçim çalışmalarına İzmir’de devam ediyor.

Milletvekilliği görevi boyunca esir askerlerin akıbetini gündemde tutan Bakan, “PKK’nın esir tuttuğu askerler ve polislerimiz için üç yıldır Hükümet’e çağrı yapıyorum. Beş kere yazılı soru önergesi verdim, hiçbirine yanıt vermediler. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve esir askerlerin aileleriyle TBMM’de basın açıklaması yaptık. Hükümet yine duymadı, yine görmedi” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDAR ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR”

İktidarı eleştiren CHP’li Bakan, “Cihatçı selefi grupları Kuvayı Milliye ile bir tutanlar, yaşarken görmeyip şehit olduğunda al bayraklı tabutun üzerine elini koyup siyaset yapanlar üç yıldır PKK’nın esir tuttuğu askerlerimiz için kılını kıpırdatmadı. Üç yıldır, altı bayramdır evinden ailesinden uzak olan askerlerimiz kurtarılmayı bekliyor. Aileler perişan… Neden gözler kör? Neden diller lal? Ülkesi için bir emirle ölüme giden, canını feda etmekten kaçınmayan askere ve polise her koşulda elindeki her olanağı kullanmak suretiyle sahip çıkmak; devlet olmanın ve devlet onurunu korumanın gereğidir. Saray ve AK Parti iktidarı ise ölü taklidi yapıyor!” dedi.

“GEREĞİ NEYSE YAPILSIN”

Her ülkenin, asker kaçırılması durumlarında kendi askerini sağ kurtarmak için her türlü diplomatik ve askeri tedbirleri aldığını söyleyen Bakan sözlerini şu şekilde tamamladı:

 “2006’da Irak’ta iki Amerikan askerinin kaçırılması üzerine, hava kuvvetlerinin de desteğiyle 8 binden fazla asker ile kaçırılan askerlerin kurtarılması için operasyon yapıldı. 2007’de İran tarafından 15 İngiliz askerinin kaçırılması üzerine, İngiltere dünya kamuoyunu ayağa kaldırmış, birçok Avrupa ülkesi, BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırmış ve zamanın Türk Hükümeti de kaçırılan askerler içinde öncelikli olarak kadın askerlerin bırakılması için devreye girmişti. 2014’te İsrail’in bir askeri HAMAS tarafından kaçırıldığında, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Kerry, o askerin serbest bırakılması için Türkiye ve Katar’dan acil yardım talep etmişti. Her ülke kendi askerini, polisini kurtarmak için elinden gelen her türlü tedbiri almakta, her yola başvurmaktadır. Buradan bir kez daha sesleniyorum; Askerlerimizin PKK’nın elinden kurtarılması için gereği neyse yapılsın!”

KAÇIRILAN ASKERLER

Vedat Kaya (Polis-24 Temmuz 2015-Diyarbakır-Bingöl karayolu), Sedat Yabalak (Polis-28 Temmuz 2015-Diyarbakır-Bingöl karayolu), Hüseyin Sarı (Uzman çavuş-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Sedat Sorgun (Er-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Süleyman Sungur (Er-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Semih Özbey (Astsubay-18 Eylül 2015-Tunceli-Erzincan), Müslüm Altuntaş (Er-2 Eki-2015-Tunceli-Pülümür), Adil Kavaklı (Er-2 Ekim 2015-Tunceli-Pülümür), Sedat Vardar (Uzman çavuş-12 Aralık 2015-Şırnak), Ferdi Polat (Uzman çavuş-12 Aralık 2015-Şırnak), Ümit Gıcır (Uzman çavuş-21 Eylül 2016-Hakkari), Mevlüt Kahveci (Uzman çavuş-21 Eylül 2016-Hakkari).

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.