1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Prof. Dr. İlber Ortaylı İlker Başbuğ'un son kitabını değerlendirdi
Prof. Dr. İlber Ortaylı İlker Başbuğ'un son kitabını değerlendirdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı İlker Başbuğ'un son kitabını değerlendirdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı bugünkü Hürriyet gazetesinde İlker Başbuğ'un son kitabı Türkiye Cumhuriyeti'nde 1961 - 1980 Güç Odaklarının Mücadelesi'ni değerlendirdi.

A+A-

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın İlker Başbuğ'un Türkiye Cumhuriyeti'nde 1961 - 1980 Güç Odaklarının Mücadelesi kitabı hakkında yazdıkları şöyle:

İlker Başbuğ sakin üsluplu araştırmacı ve Türk askerleri içinde bilgisiyle temayüz eden bir komutandır.

Şu son zamanlarda en velud yazarlardan ve yazdıkları katiyen sıradan şeyler değil. Geçen yılın son aylarında çıkan eseri 27 Mayıs’tan 1980 darbesine kadarki kritik 20 yılı anlatıyor.

Kitabın sonunda hakikaten 20 yılın çatışan gruplarının şemasını çıkarmış. Bu şema Türkiye’de ve bir yerde Ortadoğu’da dönem dönem birbirine karşıt grupların iktidar mekanizmasını ele alışını gösteriyor, İsrail politikasını bile anlamakta ifadesi var.

İlker Başbuğ Paşa’nın üslubu açık ve sürükleyici. Günü gününe olayları tahlil ederken kitap, belgeler, şahsi gözlem ve bilgilerin de kanaatini oluşturduğunu görüyorsunuz, bu önemli bir nokta.

12 Mart rejimi sırasında yüksek komuta kademelerinde Genelkurmay Başkanlığı’na tayin ve cumhurbaşkanlığı seçimi için cereyan edenler sayfa 209-228’de ele alınmış. Bu bölümde ismi geçen komutanlar kendi hayat çizgilerinde bir bakıma müspet isimlerdir, ama iktidar kavgası herkesi başka yerlere ve başka davranışlara sürüklüyor.

İzleyen bölümde Ortadoğu’daki siyasi kavgalar da ele alınıyor. Başbuğ’un çatışmaları sınıflandırması ve analiz teknikleri ilginç.

Çok rahat okunan, yer yer bildiklerimizi derli toplu tekrarladığımız gibi yer yer de çok çarpıcı bilgiler edinilen bir eser, yakın tarih meraklılarına tavsiye edilir.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.