Prof. Ümit Kocasakal'dan FEÖTÖ uyarısı!

Prof. Ümit Kocasakal'dan FEÖTÖ uyarısı!

Eski İstanbul Barosu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal 15 Temmuz'un yıldönümünde yeni darbe girişimlerinin yaşanmaması konusunda önemli uyarılar yaptı.

Kocasakal ‘FETÖ ve benzerlerinin gerçek panzehiri, akıl ve bilime dayalı eğitim, gerçek laiklik, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik hukuk devleti, kısaca Cumhuriyet değerleri ve Atatürk. Bu olmadıkça her günün 14 Temmuz olma tehlikesi hep var olacak’ dedi.

Kocasakal'ın twitterda yayınladığı açıklamaları şöyle:

‘15 TEMMUZ SÖMÜRÜSÜ BAŞLADI’

1: Ülkede sömürülmedik değer ve kurum bırakmayanlar, şimdi de 15 Temmuz sömürüsüne ve ticaretine başladı.15 Temmuzun gerçek tehlikesine, nedenlerine, arka planına kafa yormayan, vıcık vıcık siyaset, hamaset ve samimiyetsizlik kokan, sadece siyasi rant hedefleyen boş söylemler.

2: Baksanıza FETÖ kumpaslarında aktif rol oynayanlar, sabah her şey olup bitene kadar kendini garantiye almak için sesi çıkmayanlar, darbe bastırıldıktan sonra kafasını kaldıranlar (sorsan hepsi meydanlardaydı, ama kimse görmemiş!) “en sert kınayan benim” yarışında. Acaba neden?

‘İNSANIN MİDESİ BULANIYOR’

3: Suçluluk duygusu mu, vaftiz olma isteği mi? İnsanın midesi bulanıyor. 15 Temmuz bir tiyatro değildi, bir trajediydi, korku tüneliydi. Ama bazılarının bugün 15 Temmuz üzerinden yaptıkları ve söylemleri tam bir tiyatro!

4: Bugün 15 Temmuzu güya “lanetleyen” bazılarının, darbe teşebbüsü başarılı olsaydı darbenin yanında yer alıp övgüler düzmekte olacağına herkes emin olabilir.

‘KENDİLERİNİ GİZLEDİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR…’

5: Şimdilik “hainler”, “alçaklar”, “bu millet” söylemlerinin arkasına gizlenip kendilerini gizlediklerini zannediyorlar. 15 Temmuz gecesi ve sabahı kimin ne zaman açıklama yaptığına bir bakın. Herkes kendini çok zeki ve kurnaz zannediyor.

6: Bu arada, daha hainler bomba yağdırırken, ne olup biteceği belli değilken, darbe girişimine karşı saat 01:00’da resmi internet sitesine açıklama koyan (resmi olmayan) tek kurum da o dönem başkanı olduğum İstanbul Barosu oldu.

7: Kumpasa açık tavır aldığı için FETÖ yargısınca yargılanan da biz olduk, odası kurşunlanan da. Mesele samimiyet ve “fıtrat” meselesi.

‘15 TEMMUZ İŞGAL GİRİŞİMİYDİ’

8: Evet 15 Temmuz darbe girişimi, T.C'nin bugüne dek karşılaştığı en büyük tehlikelerden biriydi, Türkiye’yi işgal girişimiydi. Ülke Türk silahlı Kuvvetleri, Türk Polisi ve Türk Milletinin ortak direnişi ile kıyametin eşiğinden döndü. Elbette bu her türlü övgüye layık ve önemli.

9: Ancak kimsenin, bu başarıyı sahiplenip, bunun üzerinden siyasi rant devşirme hakkı yok. Önemli olan bunun üzerine gerçekten kafa yorup, doğru soruları sormak cevaplarını aramak ve gerekli dersleri çıkarıp önlem almak.

10: Tabi gerçekte kendini, siyasi kariyerini ve şahsi ikbalini düşünmeyip Türkiye sevdalısı olanlar için geçerli bu. Yoksa TV’lerde veya başka platformlarda slogan, hamaset, suçlama, rant devşirme ile bir yere varılamaz.

‘FETÖ’YÜ KİMLER VE NİYE GETİRDİ?’

11: Can alıcı soru şu: 15 Temmuza nasıl ve neden gelindi? Sıradan bir vaiz, takriben 40 yıl içerisinde dinler arası diyalog adı altında papa ile görüşebilecek ve böyle bir örgütü kurup idare edebilecek konuma nasıl geldi? Kimler ve niye getirdi? Hangi damar kullanıldı?

12: 40 yıl boyunca buna, devletin çeşitli kademelerine sızılmasına niye sessiz kalındı? Hadi bakalım! İpucu: Mehmet Emin Değer’in daha 2000 yılında yazdığı “Bir Cumhuriyet Düşmanının Portresi: Fetullah Gülen” kitabını okumak zihin açıcı olur!

13: Bakın bakalım şimdinin “hain, alçak” ifadelerini dilinden düşürmeyenler o zaman ne yapıyormuş, neler söylüyormuş!

‘DİN PERDESİ VE KİSVESİ...’

14: Cevaplarını çoğumuz biliyor: Bir zamanların eli eteği öpülen, şiirler yazılıp methiyeler düzülen “muhterem Hoca Efendi” si FETÖ elebaşı, Atatürk’ün bu hususta çok sayıda uyarısına rağmen, din istismarı ve simsarlığını kullanarak, din perdesi ve kisvesi altında bu hale geldi.

‘AYNI DAMARI KULLANAN TARİKATLAR BİRER FETÖ’DÜR’

15: Bu açıdan aynı damarı kullanan, tüm tarikat ve cemaatler potansiyel birer FETÖ’dür, hepsinin ipi emperyalizmin elindedir.

16: Peki halen dini istismar edip siyasete ve ticarete alet eden tarikat ve cemaatlere göz yumulup kırpılarak, iktidara ortak ve finanse edilerek, vakıflarına kaynak aktarılarak mı 15 Temmuz ile yüzleşilip FETÖ benzeri yapılarla mücadele edilecek? Böyle mi ders alınacak?

‘MESELE ATATÜRK ÇİZGİSİ’

17: Mesele “kandırmak” veya “kandırılmak”, hatta “fıtrat” ile dahi izah edilemeyecek ölçüde derin. Mesele Cumhuriyetin kuruluş değerleri ile oluşan rotadan çıkılması, kurucu değerleri ve felsefeyi terk etme, Atatürk çizgisinden sapıldığı gerçeği.

15 TEMMUZ’UN ARKASINDAKİ EKİPTE KİMLER VAR?

18: FETÖ elebaşını bulup keşfeden ve eğitenin ABD, özellikle de Graham Fuller ve ekibinin (Henri Barkey, Paul Henze, Morton Abramowitz) olduğu, 15 Temmuzun arkasında da aynı ekibin yer aldığı açık ve biliniyor.

FULLER’İN ‘YENİ TÜRKİYE’ TAVSİYELERİ

19: Peki Fuller’in, röportajlarında, “Yeni Türkiye” kitabındaki tavsiyeler neler? Özetleyelim: 1) “Kemalizmin” (Yani Atatürk ve düşüncesinin) tasfiyesi 2) Türkiye’nin “çok etnisiteli !”“, “çok kültürlü!” Osmanlı köklerine dönmesi” (Yeni Osmanlıcılık adı altında alt kimlikçilik)

20: 3) Ordunun gücünün azaltılması 4) Ilımlı İslam (bu ifade bile islama hakarettir) Peki bunları Türkiye’de kim veya kimler uyguluyor, yahut destekliyor? Bunları anlarsak 15 Temmuza yol açan süreci de anlarız.

21: Bu durumda, çeşitli maskeler altında (solculuk, demokrasi,barış, özgürlük, liberalllik vs.) alt kimlikçilik, Osmanlıcılık yapanlar, dini çarpıtıp sömürenler, Atatürk’e saldıranlar, TSK’ya kumpas kuranların ne amaçla hareket edip kimlere hizmet ettiği çok açık değil mi?

15 TEMMUZ’LA MÜCADELE

22: Siyasi ayak mı dediniz?! FETÖ elebaşına övgüler dizip şiir yazanları devlet kurumlarına atayarak mı 15 Temmuz ile yüzleşeceksiniz? 15 Temmuz üzerinden siyasi ve şahsi rant devşirerek, darbe simsarlığı ve ticaretine soyunarak, , kurum ve kuralları çökerterek,

23: kişisel hükmetme ve saltanat sistemi kurarak, akıl ve bilimi sürgüne gönderip hurafe ve cehaleti baş tacı yaparak, devrim kanunlarını aşındırarak, laikliği sulandırarak mı 15 Temmuz ile mücadele edeceksiniz?

24: Oysa tüm bu sıraladıklarımız 15 Temmuzun yeşereceği zengin bir iklim oluşturmakta. FETÖ ve benzerlerinin gerçek panzehiri, akıl ve bilime dayalı eğitim, gerçek laiklik, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik hukuk devleti, kısaca Cumhuriyet değerleri ve Atatürk.

‘BU OLMADIKÇA…’

25: Bu olmadıkça her günün 14 temmuz olma tehlikesi hep varolacak, FETÖ’nün yerini, başkaları dolduracak, zaten birileri kuyrukta. Nitekim güya birbiriyle kavga eder görünen benzemezlerin Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığında nasıl birleştiğini görmek gayet zihin açıcı.

26: Bu açıdan örneğin Taraf Gazetesini ve misyonunu, Abant Platformu ve misyonunu, Büyük Ortadoğu Projesini, alt kimlikçi politika ve yaklaşımları, Atatürk’e yönelik sistematik saldırıları, bunların organizatör ve destekçilerini anlamazsak 15 Temmuzun arka planını da anlayamayız.

27: Bu açıdan ben ne yazık 15 Temmuzdan gerekli derslerin alındığını göremiyorum. Eğer FETÖ’yü yaratan iklim muhafaza ediliyorsa, FETÖ halen dimdik ayakta demektir. Bu ise, karşılıklı suçlamalara sıkıştırılamayacak bir devlet meselesidir.

‘ÖRGÜTÜN HALA GİZLİ ÜYE VE YANDAŞI VAR’

28: Örgütün halen devletin çeşitli kurumları ile sivil toplum kuruluşları ve medyada çok sayıda gizli üye ve yandaşı var. Yerini almak isteyen çok sayıda da gönüllü var! Mücadele kararlılıkla sürmeli.

29: Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum. Gazilerimize teşekkür ediyorum. Bu gibi yapılarla en iyi ve etkin mücadele biçimi, Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve ilkelerini hayata geçirmektir.

30: Hocam, yazı çok uzun oldu, kimse okumaz/okumuyor mu dediniz. Doğru, en iyisi siz hiç böyle zahmete girmeden, "alçaaaklar", "hainler", "destan", "bu millet", "şehitler", "milli birlik ve demokrasi" söylemleri ile, fenomenlerin kısa ama "çarpıcı" tweetleri ile rahatlayın!"

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.