Ramazan ayında fırsatçılara gün doğdu! Fitre dolandırıcıları yine sahnede

Ramazan ayında fırsatçılara gün doğdu! Fitre dolandırıcıları yine sahnede

Tüketiciler Birliği'nden Neşet Gündüz, sosyal medyada bazı dolandırıcı kişilerin, sahte hesap açarak kendilerini ihtiyaç sahibiymiş gibi gösterip, paylaşımlar yapıp insanların duygularını suistimal ederek, 'fitre' adı altında para topladıklarını söyledi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, içinde bulunduğumuz Ramazan ayında vatandaşların duygularını ve hassasiyetlerini suistimal ederek sosyal medyada yardım ve ihtiyaç sahibi olduğunu belirten kötü niyetli kişilerin, 'fitre' adı altında para istediği paylaşımların çoğaldığına vurgu yaptı.

Çoğunluğu sahte olan sosyal meyda hesaplarında, hasta çocuğuna bakabilmek, ekonomik sıkıntı yaşadığı için 'fitre' talebinde bulunulan paylaşımlar olduğuna değinen Gündüz, iyi niyetli vatandaşların bu yöntem ile birlikte ekonomik destekte bulunması sonrasında dolandırıldığını anlayıp, şikayette bulunduklarını ifade etti.

Ramazan ayında sosyal medyada 'fitre' dolandırıcılığına yönelik şikayetlerde artış olduğunu vurgulayan Gündüz, sosyal medya kullanıcılarına para gönderdikleri kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup, olmadığını araştırmaları yönünde uyarı yaptı.

 

'DOLANDIRICILARA HİZMET EDİLİYOR'


Sosyal medyada yardım kampanyalarının valilik izniyle düzenlenebildiğini anlatan Gündüz, bazı hesaplardan da ekonomik sıkıntı nedeniyle yardım çağrısında bulunulduğunu dile getirdi. Çoğunluğu sahte hesaptan fitre talebiyle yapılan yardım duyurularında dolandırıcıların, insanların iyi niyetini suistimal ederek paralarını aldığını aktaran Gündüz, "Ramazan ayında fitre vermek veya ihtiyaç sahibine yardım etmek isteyenlerin iyi niyetini suistimal edenler oluyor. İhtiyaç sahibi kişilere yardım etmek isteyenler, fitre, zekat gibi bağış yapacakları kişileri iyi seçmeli. 'Ben bağış yaptım' düşüncesiyle sosyal medyada gördükleri her paylaşıma para göndermesinler. İnsanlarımız hassas duygularla yaptıkları bağışlarla zaman zaman dolandırıcılara hizmet etmiş oluyor. Şikayetlerin çoğu sosyal medyadaki sahte hesaplara yönelik geliyor.

 

'VALİLİK İZNİ ARAŞTIRILMALI'


Tüketicilerimizi uyarmak istiyoruz. 'Çocuğumuz sakat, hasta' gibi paylaşımlarda, sahte evrakla izin alınmış gibi gösteriliyor. Sosyal medya kullanıcıları bu hesapların gerçekliğini sorgulamadan, ihtiyaç sahibini araştırıp, güvenmeden para yatırmasın. Böyle bir durumla karşılaşıldığında polise bilgi verilmeli. Bağış kampanyalarında da valilik izni araştırılmalı" diye konuştu.


Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.