1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı! Bu fetvaları verenler neden dışarıda?
Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı! Bu fetvaları verenler neden dışarıda?

Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı! Bu fetvaları verenler neden dışarıda?

Diyarbakır Ulucami'de ziyaretçilerle yaptığı sohbetlerle tanınan Ramazan Bökçün akıl hastanesi'ne yatırıldı. Diyarbakırlılar ve binlerce insan #ramazanhocayalnızdeğildir hashtagi ile sosyal medyada gündem oldu.

A+A-

Ulu Camii müdavimlerinden olan Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden Ramazan Böçkün'ün hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine konulduğu bildirildi.

ŞİKAYET ÜZERİNE AKIL HASTANESİNE YATIRILDI 

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, İslam’ı anlattığından dolayı birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava sonucunda akıl hastanesine kapatıldı.

DAVA TEDAVİ GÖRMESİ ŞARTIYLA SONUÇLANDI

2016 yılında birinin şikâyeti ile gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı. Davanın sonucuna tepki gösterip deli olmadığını söyleyen Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.

 

tam.jpg

 

RAMAZAN BÖÇKÜN: AKLİ YÖNDEN SORUNUM YOK
İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü.

Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti.

Akli yönden herhangi bir sorununun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine deli raporu verildiğini söyledi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Ramazan Böçkün'ün akıl hastanesine yatırılması sosyal medyada da tepki çekti. Konuya ilişkin olarak çok sayıda sosyal medya kullanıcısı paylaşımda bulundu. Vatandaşlar, Ramazan Böçkün hakkında verilen kararın yanlışlığına dikkat çekti.

 

Sosyal medyada Ramazan Böçkün'e dair yapılan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

*Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden #UluCami Cemaati müdavimlerinden Ramazan Böçgün, hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine konulmuş. Ülkenin Her Yerinde Misyonerler Cirit Atarken Deli Diye Bu Kardeşe Dokunmak Zulümdür


*Misyonerlik serbest İslama davet yasak.Diyarbakır Ulu Cami müdavimi Ramazan Böçkün,Ulu Cami'yi ziyarete gelenlere yaptığı İslami davet bir kişinin şikayeti üzerine mahkeme kararıyla zorla akıl hastanesine yatırıldı.Dostlar yayalım,tepkisiz kalmayalım.


*Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün Hoca, birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldı.

 

BU FETVALARI VERENLER NEDEN DIŞARIDA?

Ramazan Hoca diye bilinen Ramazan Böçkün’ün akıl hastanesine yatırılması yıllardır akıllara ziyan fetvalar veren tarikat ve cemaatlerin şeyhlerini getirdi.

Aşağıdaki fetvaları verenlerin akıl sağlığından bahsetmek mümkün mü ?

 

Cübbeli Ahmet’in bazı fetvaları

Tuvalet taşı Allah ile konuştu

İyi ki Allah bana okumayı nasip etmedi

Erkeklerin sakalını kesmesi çok büyük bir günahtır

Sahabe, Peygamberin sidiğini ve kanını içti, cennetlik oldu

Ölen birisi dirildi kabirde namaz kıldı

Ölen bir kişi ayılıp ahretten haber verdi

Akılı bir kenara koymadan cennete gidemeyiz

Bir eşek hadis anlattı

Bana cennet müjdelendi

Akıllara ziyan veren diğer tarikat ve cemaat şeyhlerinin fetvalarından birkaç örnek

Bir üfürükle uçakları düşürdüm

Depremi durdurdum başka yere yönlendirdim

Allah, Ete kemiğe büründü, Mahmut diye göründü

Ve, “Ben Allah’ım, ben Peygamber’im ben Mehdi’yim, ben seçilmişim.” Diye fetva verenler.

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum