1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Said Nursi'nin dua ettiği dağa devlet eliyle villa
Said Nursi'nin dua ettiği dağa devlet eliyle villa

Said Nursi'nin dua ettiği dağa devlet eliyle villa

'Tabiat Parkı' olarak korumaya alınan Isparta'daki Çamdağı, önce mesire yerine dönüştürüldü, ardından da nur turizmini canlandırmak için 7 adet ikişer katlı dağ evi inşa edilmeye başlandı…

A+A-

Isparta Barla’da Said Nursi’nin tefekkür ettiğine inanılan Çamdağı’nda konaklama amacıyla 7 tane iki katlı villa inşa ediliyor. Sedir, ardıç ve karaçam ormanlarının bulunduğu 1700 rakımın üzerindeki Çamdağını da kapsayan bölge, 2015 yılında ‘Gelincik Dağı Tabiat Parkı’ olarak koruma altına alındı.

Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin olan alanın tabiat parkı niteliği 2012 yılında değiştirilerek ‘A Tipi Mesire Yeri’ne dönüştürüldü. Said Nursi’nin sürgün olarak Barla’da yaşadığı yıllarda tefekkür etmek için seçtiği 1800 metredeki Çamdağı’nda 2013 yılında ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 7 adet dağ evinin inşasına başlandı. İhalesi bir kez iptal edilen projenin bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı belirtilirken, iki katlı villa niteliğindeki dağ evlerinin ihale yoluyla özel sektöre devredileceği öğrenildi.

Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle Barla’da Isparta Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından yürütülen projeye ise AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Sert’ten itiraz var. Barla’nın önceki belediye başkanı da olan Sert, ‘Barla projesini halka sormadan yapıyorlar” eleştirisinde bulundu.

SEDİR VE ARDIÇ ORMANLARIYLA KAPLI ALAN ÖNCE TABİAT PARKI YAPILDI

Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Barla kasabasında bulunan Çamdağı’nda 2013 yılında inşasına başlanan 7 adet dağ evinin sırrı çözüldü. 2798 rakımıyla bölgenin en yüksek zirvelerinden birine ev sahipliği yapan Barla Dağı’nda bulunan alanın 2764 hektarlık kısmı, barındırdığı sedir, ardıç ve karaçam ormanları ve engin tıbbi ve aromatik bitkiler nedeniyle Aralık 2005’te tabiat parkı olarak koruma altına alındı.

ADINI BİR YÖRÜK EFSANESİ OLAN ‘GELİNCİK ANA’DAN ALIYOR

Barla Dağı’nda yaşanmış bir Yörük efsanesi olan ‘Gelincik Ana’ söylencesinden esinlenilerek ‘Gelincik Dağı Tabiat Parkı’ adıyla koruma altına alınan alanda ayrıca sedir muhafaza ormanı ve sedir tohum mescereleri bulunuyor.

SAİD NURSİ’NİN DUA ETTİĞİ ALAN ZİYARETÇİ AKININA UĞRAYINCA…

Ancak nur cemaatinin kurucusu olan Said Nursi’nin, 1926-1934 yılları arasında ‘zorunlu ikametle’ Barla’da yaşadığı dönemde sık sık ziyaret ettiği söylenen Çamdağı’nın, son yıllarda yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne olması yetkilileri hareke geçirdi ve bu alanda bir konaklama tesisi kurmaya karar verildi.

 

TABİAT PARKI STATÜSÜ, 2012’DE ‘MESİRE YERİ’ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Önce tabiat parkı olarak koruma altına alınan alanda 2012 yılında tip değişikliğine gidilerek ‘Gelincik Dağı Tabiat Parkı’nın niteliği ‘C Tipi Mesire Yeri’ olarak değiştirildi. Toplam 650 dönümlük alanı kapsayan mesire yeri bünyesinde, büfe, kameriyeler, seyir kulesi, piknik masaları, yürüyüş yolları, mescid, abdesthane ve tuvaletler inşa edildi. Ancak C Tipi Mesire yerlerinde yalnızca ‘günübirlik’ kullanıma izin veriliyordu. Bunun üzerine alanda yeni bir tip değişikliği daha yapıldı ve bu kez de Çamdağı’nın niteliği, kalıcı yapılaşmaya izin veren ‘A Tipi Mesire Yeri’ olarak değiştirildi.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 7 ADET VİLLA İNŞA ETMEYE BAŞLADI

2013 yılında ise Said Nursi’nin tefekkür ettiğine inanılan Çamdağındaki ardıç ağacının bulunduğu yerin yaklaşık 200 metre aşağısında 7 adet iki katlı dağ evinin inşasına başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca önce Salman Tur. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. adında bir firmaya verilen projeyle ilgili ihale, firmanın bilanço yetersizliği ortaya çıkınca iptal edildi. Daha sonra başka firmalara verilen ihaleler kapsamında inşaatları tamamlanma aşamasına gelen dağ evlerinin bu yılsonunda hizmete açılacağı öğrenildi.

BU YIL SONUNA DOĞRU HİZMETE AÇILMASI BEKLENİYOR

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumu Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, Çamdağı’ndaki dağ evleri için ayrılan ödeneklerin son kısmının da geldiğini belirterek, “Bu dönemde su hattı yenilemesi, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarını tamamlayacağız. Allah’ın izniyle bu yılın sonuna doğru çalışmalarımızı tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız” bilgisini verdi.

İNŞAATLAR BİTİNCE ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİLECEK

İnşaatların tamamlanmasının ardından ihale yoluyla özel sektöre devredilmesi planlanan Çamdağı’ndaki villaların her birinin iki ailenin konaklamasına uygun şekilde yapıldığı öğrenildi. Ayrıca alanı görmek için gelen ziyaretçilerin daha rahat ulaşım sağlaması amacıyla Barla ile Çamdağı arasına 11 kilometrelik bir yol yapıldı. Dağ evlerini kiralayacak olan işletmenin talep etmesi durumunda alanda restoran ve kafeterya gibi ünitelerin yapılması da gündeme gelebilecek.

‘YÜKSEK ZİYARETÇİ PROFİLİNE HİZMET VERECEK’

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan konuyla ilgili bir duyuruda, Barla Çamdağı’nın doğal güzellikleri yanında inanç turizmine de hizmet ettiği vurgulanarak, inşa edilen dağ evleriyle ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “Ziyaretçilerimize günübirlik kullanım imkânı yanında, gecelemeye de imkân sağlayacak dağ evleri, doğal kaynak değerlerinin korunarak, koruma-kullanma dengesi içerisinde turistik hareketlere imkân vermek maksadıyla, doğal yapıyı bozmadan, hâkim manzara yönü ve yüksek ziyaretçi potansiyeline cevap verecek şekilde yapılması planlanmıştır.”

BARLA’DA RİSALE-İ NUR VE SAİD NURSİ MÜZELERİ AÇILACAK

Çamdağı’nda inşa edilen dağ evlerinin, bir süredir Barla’da yürütülen kırsal kalkınma projesinin bir parçası olduğu belirtiliyor. Barla’da Isparta Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından yürütülen ‘Barla Kentsel Tasarım Projesi’ kapsamında Said Nursi’nin bir süre yaşadığı evler restore ediliyor. Said Nursi’nin sürgün hayatı yaşadığı Barla’daki günlerini ziyaretçilere yaşatacak simülasyon (canlandırma) alanlarının yapılacağı proje kapsamında alışveriş üniteleri de yer alıyor. Daha önce restore edilen Said Nursi evinin bir ke daha restore edilerek eski haline getirileceği belirtilen proje kapsamında Barla’da ayrıca Risale-i Nur Araştırma Müzesi’ ve ‘Bediüzzaman ve Tehvid Müzesi’ inşa edilecek.

MECLİS BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANI BİLGİÇ 6 MİLYON EK BÜTÇE SAĞLADI

Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun bütçe desteğiyle yürütülecek proje için TBMM Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in girişimleriyle 6 milyon TL ek ödenek ayrılmıştı. Isparta’da yerel basın aracılığı ile kamuoyuna duyurulan projeyle ilgili hazırlanan videodaki görüntüler ise küçük bir kasaba olan Barla’nın nasıl bir dönüşüm geçireceğini göler önüne serdi:

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİNDEN İTİRAZ VAR: ‘BARLA HALKINA SORMADILAR!’

Barla’da uygulanması planlanan projeyle ilgili köylülere bilgi verilmediğini ve görüşlerinin sorulmadığını öne süren Barla’nın eski Belediye Başkanı da olan AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Sert, “Devlet Barla için bir bütçe ayırıyor, hizmette sınır tanımıyor ama bu projenin uygulamasında sorunlar var. Biz kullanılmayan bir alanı pazar yeri olarak önerdik ancak bu kabul edilmedi. Oysa Barla halkının yüzde 95’i bu alanın uygun olduğu görüşünde. Örneğin proje kapsamında büyükşehirlerde dahi bulunmayan 24 metre genişliğinde yolların yapılması planlanıyor. Ayrıca şunu da söyleyeyim, Barla’ya gelip de bilgilendirme toplantısı dahi yapmadılar. Ben çok ısrar ettim halka bilgilendirme toplantısı yapılması konusunda. ‘Tamam’ diyorlar ama hiçbir sonuç yok. Bilgilendirme toplantısını kime yapıyorlar? İstanbul ve Ankara’da yaşayan bir takım kişilere yapılıyor. Onlar da Barla’yı bilmeyen kişiler. Kısacası bu projeleri Barla halkına sormadan yapıyorlar diyebiliriz” görüşünü dile getirdi.

BARLA TURLARINA İLGİ AZALDI

Barla’ya tur düzenleyen firmalardan birinin yetkilisi ise son bir iki yıldır bölgeye yönelik ziyaretçi sayısının azaldığını dile getirdi. İki yıl öncesine kadar yılda yaklaşık yılda 5-6 otobüs turu yaptıklarını anlatan yetkili, son iki yıldır bu yönde bir talep gelmediğine dikkat çekti. Barla’ya yönelik ziyaretlerin azalmasında acente kültürünün oluşmamasının etkili olduğu görüşünü savunan firma yetkilisi, bunun da kayıt dışı bir turizm hareketine yol açtığını dile getirdi.

NUR TURİZMİ SEFERBERLİĞİNİ FETÖ’DEN TUTUKLANAN VALİ BAŞLATMIŞTI

1990’lı yıllarda daha çok Said Nursi’nin öğrencileri ve nur cemaati üyelerinin ziyaret ettiği Barla ve Çamdağı, 2000’li yıllardan sonra önemli bir iç turizm patlaması yaşadı. 2012 yılında dönemin Isparta Valisi olan ve şu anda FETÖ soruşturması kapsamında cezaevinde bulunan Memduh Oğuz, Isparta’nın Said Nursi’den dolayı Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra dünyadaki üçüncü kutsal kent olduğunu öne sürerek ‘Nur Turizmi’ seferberliği başlattı. Eski Vali Oğuz döneminde İl Özel İdaresi eliyle ve devlet bütçesiyle yapılan çalışmalar kapsamında Said Nursi’nin Barla’da bir süre yaşadığı restore edilirken, sokak düzenlemeleri ve ziyaretçi merkezleri yapıldı. Eski Vali Oğuz, nur turizmi kapsamında her yıl 10 milyon turistin bölgeye geleceğini öne sürmüştü.

İLGİNİN AZALMASI ALANIN TATİL KÖYÜNE DÖNMESİ Mİ

 

Barla’ya yönelik kendiliğinden gelişen ve son bir kaç yıldır devletin ‘turizm hareketi’ beklentisiyle müdahil olmasıyla içerik değiştirmeye başlayan Said Nursi eksenli ziyaretlerin azalmasında bu içerik değişikliğinin yarattığı rahatsızlığın da önemli etkisi olduğu belirtiliyor. Said Nursi’nin tefekkür ettiğine inanılan Çamdağı’nda kitle turizmi yaratacak ve alanın mistik havasını bozarak ‘tatil köyü’ görünümü kazandıracak gösterişli dağ evlerinin de kimi ziyaretçilerde rahatsızlık yarattığı dile getiriliyor.

OdaTv.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.